2008 Recipients of the RAP Scholarship

Congratulations to the 425 recipients of the 2008 RAP Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Kristopher Bianchi
Aden, AB

  • Automotive Service Technician
  • Foremost Tire & Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kelsey Bettencourt
Airdrie, AB

  • Hairstylist
  • Hairbenders Inc.
  • Modern Beauty Supplies Inc.

Ryan Duiker
Airdrie, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Iron Eagle Sheet Metal Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Murdoch Fleming
Airdrie, AB

  • Automotive Service Technician
  • Atco Gas
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert Green
Airdrie, AB

  • Welder
  • Universal Weld Overlays
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Hanson
Airdrie, AB

  • Welder
  • EFX Enerflex Compression
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kalen Ingebrigtson
Airdrie, AB

  • Tilesetter
  • PB Tile & Marble
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brett Prokopchuk
Airdrie, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • PG Wood Mechanical Limited
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jenelle Wagner
Airdrie, AB

  • Hairstylist
  • Anue Hair Group Inc
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Micheal Bosse
Ardmore, AB

  • Carpenter
  • 493040 Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devon Sales
Ardmore, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Hidden Lake Oilfield Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Budjak
Ardrossan, AB

  • Instrument Technician
  • Shell Canada Energy
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradley Stumpf
Ardrossan, AB

  • Auto Body Technician- Refinisher
  • Baseline Collision Repair's
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Colbert
Athabasca, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Deerland Equipment Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Baldwin
Atmore, AB

  • Electrician
  • Bold Development Inc.
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Bryn Upham
Balzac, AB

  • Carpenter
  • Up N Built Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Philip Tarchuk
Banff, AB

  • Cabinetmaker
  • Tarchuk Construction Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchel Erickson
Barrhead, AB

  • Welder
  • Paddle Plastics Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Jespersen
Barrhead, AB

  • Cabinetmaker
  • Conrad's Custom Carpentry
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cory Cochrane
Bassano, AB

  • Welder
  • Global Thermoelectric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jason Massie
Bassano, AB

  • Welder
  • Global Thermoelectric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Steven Lehr
Bawlf, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Battle River Implements
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Rogan
Beaumont, AB

  • Welder
  • Finn's Manufacturing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Zachariah Zelent
Beaumont, AB

  • Welder
  • Western Truck Body MFG
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nathan Johnson
Beaverlodge, AB

  • Electrician
  • Northgate Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradon D. O'Connell
Beaverlodge, AB

  • Automotive Service Technician
  • JR's Sales & Rentals
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Duncan Smith
Beaverlodge, AB

  • Automotive Service Technician
  • Matlyn Maintenance Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Adam Sterkenburg
Beaverlodge, AB

  • Parts Technician
  • Gaudin's Honda
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert McKenzie
Beiseker, AB

  • Welder
  • Pioneer Supply Company
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Holdstock
Bentley, AB

  • Welder
  • Talsma's Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Simpson
Bentley, AB

  • Automotive Service Technician
  • Lacombe Ford Sales
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Van Dam
Bentley, AB

  • Carpenter
  • Dolman Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mark Robideau
Bezanson, AB

  • Automotive Service Technician
  • Auto-Trac Alignment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blair Anthony
Bon Accord, AB

  • Welder
  • Ventures Manufacturing Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Carl Redepenning
Bon Accord, AB

  • Cook
  • Kelseys Restaurant
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Foster
Bonnyville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Bonnyville Chrysler
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Evan Gambell
Bonnyville, AB

  • Instrument Technician
  • Imperial Oil Resources
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trevor Suteau
Bonnyville, AB

  • Electrician
  • Zeltec Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brad Penman
Bowden, AB

  • Machinist
  • Collicutt Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nathan Taks
Bowden, AB

  • Welder
  • Olds Iron Works Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Adam Herman
Brooks, AB

  • Electrician
  • United Utility Services Ltd.
  • TransCanada

Corey Kristianson
Brooks, AB

  • Glazier
  • Capital Glass Brooks Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mark Halbert
Brule, AB

  • Welder
  • Winfield Industrial Sales Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Baart-Raiche
Calgary, AB

  • Welder
  • Prologic Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Neil Bacheldor
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire Fairmont Drive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Baji
Calgary, AB

  • Carpenter
  • DND Contracting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Beacock
Calgary, AB

  • Electric Motor Systems Technician
  • Quality Electric & Motor Sales
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Erin Bell
Calgary, AB

  • Welder
  • Stadco Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brittany Bell
Calgary, AB

  • Cook
  • Sunterra Quality Food Markets
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Braden Bennett
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Total Truck & Trailer Repairs
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Bishop
Calgary, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Walt Healy Motorsports
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jack Burton
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Vivid Styles Hair and Esthetics
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Steven Clarey
Calgary, AB

  • Welder
  • Stadco Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Dueck
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire McKenzie
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Christine R. Gallon
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Great Clips
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nicholas Geiger
Calgary, AB

  • Electrician
  • Beaver Electric (1994) Inc.
  • Bill & Catherine Watson and Family

Kayla Hall
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Scissorworks & Company
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Hoover
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Artistic Stairs Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bryan Hopwood-Jones
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Advantage Ford Sales Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Philip Horne
Calgary, AB

  • Auto Body Technician
  • Southgate Chevrolet
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kristopher Howells
Calgary, AB

  • Auto Body Technician- Refinisher
  • All Nicks Collison
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mark Karr
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Greatwest Kenworth Ltd.
  • Calgary Foundation - Cadmus Fund

Mathew Komm
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • DRB Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradly Kornelson
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Glenmore Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jodie Lack
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Sleek Hair Creations Inc./OA Pixie Chix Hair Co.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott Larg
Calgary, AB

  • Electrician
  • Big Sky Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert Mayert
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Woodridge Ford Lincoln
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Grant Miller
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Dura Stainless & Sheet Metal Manufacturing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brianna Mills
Calgary, AB

  • Baker
  • Canada Safeway Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brantley Mitchell
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Midnapore Certigard
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shane Nixon
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trotter and Morton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tanis Olson
Calgary, AB

  • Baker
  • Sunterra Market
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Pinkus
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Garrett Powers
Calgary, AB

  • Millwright
  • Standens Limited
  • Calgary Foundation - Cadmus Fund

Cody Sahm
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter - 2nd Class
  • Route 40 Soup Co.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Katelyn Sheldon
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Kamex Construction
  • Maxam Contracting Ltd.

Russell Simmonds
Calgary, AB

  • Welder
  • The Welding Shop
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Skorobohach
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire Midnapore
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Marissa Taylor
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Mane Street Hair Specialists
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ashley Terakita
Calgary, AB

  • Cabinetmaker
  • Azcan Developments
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Phong Tran
Calgary, AB

  • Electrician
  • Enhance Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ashley Tusz
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Eveline Charles Salons Spas
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mia Uljarevic
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Diva Salon Spa Chinook
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Reuben Versteeg
Calgary, AB

  • Cabinetmaker
  • Simo Corporation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Webb
Calgary, AB

  • Welder
  • TSE Steel Ltd.
  • NOVA Chemicals Corporation

Dallas Wells
Calgary, AB

  • Insulator
  • Thomas Insulation Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kurt Witmer
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Tirecraft Douglasdale
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wendel Knudson
Camrose, AB

  • Welder
  • GLM Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shawn Duce
Cardston, AB

  • Carpenter
  • Schaffer Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Williams
Carstairs, AB

  • Electrician
  • J. Williams Electric Inc.
  • Alberta Building Trades Council / Construction Labour Relations - An Alberta Association

Evan R. Sluchinski
Carvel, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • 792496 Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chad Gilchrist
Castor, AB

  • Automotive Service Technician
  • Jordahl Enterprises
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jennifer Rath
Castor, AB

  • Welder
  • Paintearth Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kelsey Moncrieff
Cayley, AB

  • Hairstylist
  • Urban Edge Salon Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Morgan St. Onge
Claresholm, AB

  • Automotive Service Technician
  • Shayne Leeds Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Maljaars
Coaldale, AB

  • Carpenter
  • Artisan Homes
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Vossebelt
Coaldale, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Haystorm Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Verhoef
Coalhurst, AB

  • Carpenter
  • Mike Aleman Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

G Drew Allert
Cochrane, AB

  • Carpenter
  • J A X Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Pake MacKinnon
Cochrane, AB

  • Electrician
  • Wired West Ent
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Rourke
Cochrane, AB

  • Automotive Service Technician
  • David Ball
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shayden Anderson
Cold Lake, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Shell Bar Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blair Currie
Cold Lake, AB

  • Carpenter
  • B-Lo Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

John A. Gibbons
Cold Lake, AB

  • Welder
  • Concord Wellservicing
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andreas Stoyles
Cold Lake, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • E-Can Oilfield Services LP
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colton Urlacher
Cold Lake, AB

  • Electrician
  • Jimco Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Van Happen
Cold Lake, AB

  • Carpenter
  • Linmar Const. Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Leland Williams
Cold Lake, AB

  • Instrument Technician
  • Imperial Oil Resources
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Rory Berg
Consort, AB

  • Millwright
  • T&E Pumps Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devon Erickson
Coronation, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Homestead Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody de Graaf
Cremona, AB

  • Carpenter
  • Dale Erickson Carpentry Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Holstein
Crossfield, AB

  • Automotive Service Technician
  • Trican Automotive & Small Engine
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ashley Borle
Dapp, AB

  • Hairstylist
  • Fringes Hair
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Glenn Pierce
Darwell, AB

  • Carpenter
  • Northgate Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Little
Daysland, AB

  • Welder
  • Rangeland Oil & Gasfield Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lynne Van Slyke
Daysland, AB

  • Cook
  • East Side Mario's
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Craig Pisko
Delburne, AB

  • Welder
  • Wec-Can Welding & Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dale Redman
Delburne, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Limited
  • Merit Contractors Association

Chelsea Ostonal
Devon, AB

  • Hairstylist
  • Regis Hairstylists
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joel Schuh
Devon, AB

  • Electrician
  • Devon Electrical Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lisa May
Didsbury, AB

  • Hairstylist
  • Cindy & Co.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Moreau
Didsbury, AB

  • Carpenter
  • Mountain Edge Finish Carpentry Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Gary Shultz
Didsbury, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Ty-Cal Inspection Service Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Daly
Drayton Valley, AB

  • Automotive Service Technician
  • Stetson Motors 2000 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Morgan Feniak
Drayton Valley, AB

  • Instrument Technician
  • Techmation Electric & Controls
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Braden Gregor
Drayton Valley, AB

  • Instrument Technician
  • United Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scottie McLeod
Drayton Valley, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Polaris Petroleum Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wade Percy
Drayton Valley, AB

  • Instrument Technician
  • KSB Industrial Services Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyler Gundersen
Eckville, AB

  • Welder
  • Eckville Machining & Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Jackson
Eckville, AB

  • Welder
  • R. Pollitt Oilfield Const. Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lane Maxwell
Eckville, AB

  • Welder
  • Eckville Machining & Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Curtis Foxwell
Edgerton, AB

  • Welder
  • Davco Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Paul Abma
Edmonton, AB

  • Welder
  • Special Meta Fabricating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jessie Barr
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Calmont Truck Centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keegan Bartel
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Northgate Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Sean Burrows
Edmonton, AB

  • Welder
  • Lesburg Enterprises Incorporated
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Graehme Chmilar
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Hotline Lighting & Signs
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffrey Chrzanecki
Edmonton, AB

  • Millwright
  • Antrim Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Collins
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Auburn Rentals
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Cripps
Edmonton, AB

  • Welder
  • Brazzo Contractors
  • KBR (Canada)

Amanda Davidson
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Nicholson Chevrolet
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Jason Ellis
Edmonton, AB

  • Cabinetmaker
  • Hughes Interior Millwork
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Navraj Gill
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Northgate Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Griesheimer
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Kamwin Electric Ltd.
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Tyler Hildebrandt
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kurtis Hochachka
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Carrington Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Corey Hollemeyer
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Alta Pro Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Jessop
Edmonton, AB

  • Cook
  • Earls Restaurants Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kristian John
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Nortec Plumbing and Heating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Rosanna Kanash
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Alexandra's Hair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Kennedy
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Habitat Studio & Workshop Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Christopher Kile
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • The Real McCoy Service Centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Satricia Knake
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • SpaSation Salon And Day Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Krywolt
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Miles Import Car Repair
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Danny Lucy
Edmonton, AB

  • Electrician
  • E.C.M. Electronic Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Terrence Massey
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • P & T Truck Repairs Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nicholas Mausolf
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • City of Edmonton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Korrey McGilvray
Edmonton, AB

  • Welder
  • Diversified Steel Productions Mfg.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Luke Nesbitt
Edmonton, AB

  • Electrician
  • University of Alberta
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cassandra Quaife
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Economy Auto & Exhaust
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Fahad Qureshi
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Deans Auto Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Greg Randolph
Edmonton, AB

  • Welder
  • Impact Industrial Sales & Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shelan Reason
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Propaganda
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Rivait
Edmonton, AB

  • Cabinetmaker
  • Schramms Woodcraft Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Sheremeta
Edmonton, AB

  • Tilesetter
  • D.W. Tile installations Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lida Shirzad
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Salon on 6th
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Smith
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • M&L Automotive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joseph Soluri
Edmonton, AB

  • Electrician
  • ATCO Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Omaya Tarbine
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Filippo's Hairstylists
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Timothy Toft
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Kal Tire (Alberta) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared Van Bryce
Edmonton, AB

  • Baker
  • Canada Safeway Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bryce Washburn
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Midwest Machine Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brett Wilke
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Waterloo Ford Lincoln Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Winters
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Engineer Services Coy Edmonton Garrison
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Makayla Woytovich
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sturgeon County
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bretton Yakiwchuk
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Schendel Mechanical Contracting
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Richard W. Zatina
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Three Way Electrical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Petra Bangma
Edson, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • The Diesel Shop
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Luke Ferguson
Edson, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • McPhee Contruction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffrey Classen
Elk Point, AB

  • Welder
  • Hahn Welding & Oilfield Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Erin Knudsen
Fort Kent, AB

  • Hairstylist
  • Techniques Hair Design 2000
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Noel Beusekom
Fort MacLeod, AB

  • Electrician
  • Westwind Electric Co. Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Paul Duncan
Fort McMurray, AB

  • Automotive Service Technician
  • Suncor
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Roberts
Fort McMurray, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Leo Robert Ent
  • Syncrude Canada Ltd.

Corbin Starko
Fort Saskatchewan, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Shell Canada Scotford UPG Rader
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association / Alberta Building Trades Council

Brayden Starko
Fort Saskatchewan, AB

  • Millwright
  • Shell Canada
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

John Wachowicz
Fort Saskatchewan, AB

  • Welder
  • Advanced Engineered Products Ltd.
  • Shell Canada Ltd.

Michael Buchholz
Galahad, AB

  • Welder
  • Prism Integrated Solutions Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Christopher Campbell
Gibbons, AB

  • Automotive Service Technician
  • South Fort Chevrolet
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan St. Jean
Gibbons, AB

  • Carpenter
  • Paandon Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Atkinson
Grande Prairie, AB

  • Instrument Technician
  • Control Tech Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Belyan
Grande Prairie, AB

  • Power Lineman
  • ATCO Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Easton
Grande Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • County Disposal 2000 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tao Hong
Grande Prairie, AB

  • Electrician
  • Cookshaw Electric (1975) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Evan Newman
Grande Prairie, AB

  • Welder
  • GLM Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chris Platzer
Grande Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician- Truck and Transport Mechanic
  • Formula Powell LP
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kalli Swanston
Grande Prairie, AB

  • Hairstylist
  • Rejuve Salon and Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shane Tebbutt
Grande Prairie, AB

  • Cabinetmaker
  • HWD Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devon Williams
Grande Prairie, AB

  • Electrician
  • Northgate Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Henderson
Grimshaw, AB

  • Welder
  • Cormode & Dickson Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Marshall Trarback
Grovedale, AB

  • Electrician
  • Magnum Electric
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Logan Campbell
Hardisty, AB

  • Welder
  • Bromby Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cord These
Hay Lakes, AB

  • Electrician
  • Young's Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchell Kroetsch
Heisler, AB

  • Millwright
  • Atco Power
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Wolbeck
Heisler, AB

  • Welder
  • Atco Power
  • International Brotherhood of Boilermakers / Boilermaker Training Trust Fund

Jonathan Thiessen
High Level, AB

  • Carpenter
  • B And L Contracting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Charles Calhoon
High Prairie, AB

  • Carpenter
  • G R Contracting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Plante
High Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Emerald Trucking Enterprises 2005
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Freeman
High River, AB

  • Carpenter
  • High River Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Coon
Hines Creek, AB

  • Auto Body Technician
  • Cragar's Autobody Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kenneth Kaisner
Hinton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Hinton Truck Centre Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cameron Leeson
Hinton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Big Mountain Mechanics
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffry Schooley
Hinton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Griffiths Motors (Hinton) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Reegan Bovey
Innisfail, AB

  • Welder
  • Goldec Hamms Manufacturing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Rowley Heaton
Innisfail, AB

  • Welder
  • Metal Form Industries (2006) Inc.
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Tyler Klausen
Innisfail, AB

  • Electrician
  • Ruttle Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott T. McAllister
Innisfail, AB

  • Millwright
  • Johns Manville Canada
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trevor Sawyer
Innisfail, AB

  • Welder
  • Bilton Welding @ MFG
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kraig Tams
Innisfail, AB

  • Welder
  • Metal Form Industries 2006 Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Westwood
Innisfail, AB

  • Welder
  • Collicutt Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michella Fortier
Innisfree, AB

  • Welder
  • Four Lane Manufacturing & Leasing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Steve Lingley
Irma, AB

  • Welder
  • Central Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shay Pudwell
Irvine, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Calfrac Well Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Gaberel
Lac La Biche, AB

  • Carpenter
  • Lac La Biche Builders Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael P. Marko
Lac La Biche, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kaitlin Ray
Lac La Biche, AB

  • Hairstylist
  • Bold & Beautiful Salon & Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Steven Scullion
Lac La Biche, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • TH Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kenton Bajema
Lacombe, AB

  • Welder
  • Badger Daylighting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shenise Boser
Lacombe, AB

  • Hairstylist
  • Orchid Rain Salon N Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trevor Ellens
Lacombe, AB

  • Outdoor Power Equipment Technician- Power Equipment
  • Dads Little Engine Shop
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aaron Froehler
Lacombe, AB

  • Welder
  • Ed Bolton's Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Gerry Jackman
Lacombe, AB

  • Electrician
  • Triple A Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyson Manning
Lacombe, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Glover International Trucks
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trent Scholing
Lacombe, AB

  • Welder
  • Arrow Arc Welding Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Wierenga
Lacombe, AB

  • Welder
  • Don Adams Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Philip Wierenga
Lacombe, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Pentagon Farm Centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Stuart Wiersma
Lacombe, AB

  • Carpenter
  • Gill Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Price
Lamont, AB

  • Automotive Service Technician
  • Price Automotive Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Skarsen
Lamont, AB

  • Electrician
  • Shell Canada Energy
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Sobkow
Lamont, AB

  • Millwright
  • Shell Canada Limited
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Stevenson
Lamont, AB

  • Welder
  • Lamont County
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blair Durant
Lavoy, AB

  • Automotive Service Technician
  • Grant Miller Motors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jenna Boyko
Leduc, AB

  • Hairstylist
  • Shear Sensation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Daurie
Leduc, AB

  • Hairstylist
  • Creativity Salon and Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan De Boer
Leduc, AB

  • Welder
  • Tack Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Clayton Dykstra
Leduc, AB

  • Welder
  • Chips Machining
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Loose
Leduc, AB

  • Welder
  • Camex Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Schaber
Leduc, AB

  • Welder
  • Highland Contracting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wesley Stoddart
Leduc, AB

  • Millwright
  • Ensign Energy Services Inc. EPC 8 St
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Logan Tait
Leduc, AB

  • Welder
  • Nov/Brandt (National Oilwell Varco)
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kayla Thorne
Leduc, AB

  • Hairstylist
  • Shear Connection
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dion Huot
Legal, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Quinn's Plumbing & Heating Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kayla Jones
Legal, AB

  • Hairstylist
  • June Till Spring Salon Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Kowalchuk
Legal, AB

  • Welder
  • Ventures Manufacturing Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott Stack
Legal, AB

  • Machinist
  • Gatt Heating Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradley Duda
Lethbridge, AB

  • Roofer
  • Advantage Roofing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alexander Fluellon
Lethbridge, AB

  • Bricklayer
  • Gunter's Masonry Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Douglas Veldman
Lethbridge, AB

  • Bricklayer
  • Veldman Masonry Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Glen Zasadny
Lethbridge, AB

  • Welder
  • Handsaeme Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Schatz
Lindale, AB

  • Carpenter
  • Teneycke Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Procyshen
Lloydminster, AB

  • Electrician
  • K&L Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Cookson
Lougheed, AB

  • Instrument Technician
  • TNT Instrumentation Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ashylla Chipman
Magrath, AB

  • Hairstylist
  • The Hair Care Corner
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Bruun
Manning, AB

  • Electrician
  • Summit Controls Corp.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Davis Ungarian
Manning, AB

  • Instrument Technician
  • Control Systems 2000 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Boe
Mannville, AB

  • Carpenter
  • Two K Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cory Hunt
Mayerthorpe, AB

  • Automotive Service Technician
  • Selzler Mechanical Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chad Lawton
Mayerthorpe, AB

  • Carpenter
  • 687766 Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Beierbach
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Smigelsky Builders
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Bossert
Medicine Hat, AB

  • Automotive Service Technician
  • Murray Chevrolet Cadillac Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Landon Brosnikoff
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Kurt's Iron Works Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kody Fahlman
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Flint Energy Services
  • CLAC

Jesse Frey
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Windsor Plywood
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Sean Gaetz
Medicine Hat, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Bergers Plumbing & Company Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordon Givens
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Wahl Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Goehring
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Goehring Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Hood
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • TCI Homes
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Lake
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Wahl Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alec Lyall
Medicine Hat, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Niwa Crane Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Molloy
Medicine Hat, AB

  • Carpenter
  • Wahl Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffrey Neigum
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Farm & Industrial Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Reid
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Dynamic Industrial Solutions
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jamie Vorra
Medicine Hat, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Concept Plumbing
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jenelle Wasilow
Medicine Hat, AB

  • Hairstylist
  • Shear Waves Hair Design
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lance Schamber
Milk River, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Roydale International
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colten Kimmy
Millet, AB

  • Electrician
  • Chemco Electrical Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Slevinsky
Millet, AB

  • Carpenter
  • PTI Travco Modular Structures
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Casey Jackson
Minburn, AB

  • Carpenter
  • Four Lane Manufacturing & Leasing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Karalee Craig
Morinville, AB

  • Parts Technician
  • Morinville Auto Parts Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kierra Duchscher
Morinville, AB

  • Parts Technician
  • Morinville Auto Parts Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Gunn
Morinville, AB

  • Electrician
  • Delray Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dalton Kluthe
Morinville, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Pentagon Farm Centre - Westlock
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Longson
Morinville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Roadrunners Equipment Sales Service & Manufacturing (2005) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Patrick Stubbs
Morinville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Grimshaw Trucking LP
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradley Tailleur
Morinville, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Cox Mechanical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joseph Dyck
Munson, AB

  • Electrician
  • Ever on Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Coltin Herriman
Okotoks, AB

  • Automotive Service Technician
  • OK TIRE & Auto Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Paget
Okotoks, AB

  • Welder
  • Wel-Can Welding & Fabrication Ltd.
  • Jacobs Catalytic Ltd.

Danika Walford
Okotoks, AB

  • Hairstylist
  • Cactus Club Salon and Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Anderson
Olds, AB

  • Welder
  • Olds Iron Works Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Franke
Olds, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Netook Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek McCulloch
Olds, AB

  • Automotive Service Technician
  • Olds Dodge Chrysler Jeep
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jamie Royston
Olds, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Future AG Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cole Westerlund
Onoway, AB

  • Welder
  • Dally Up Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jasmine Corrigal
Peace River, AB

  • Hairstylist
  • Aspen Grove Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Sean A. Gates
Peace River, AB

  • Millwright
  • Daishowa Marubeni Int. Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Sylvain Ruel
Peace River, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Peace Truck & trailer Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kale Steed
Peace River, AB

  • Millwright
  • Diashowa-Marubeni International
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Giberson
Penhold, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Brandt Tractor Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Spencer Raabis
Penhold, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Sterling Western Star Trucks Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dwayne Van Maanen
Picture Butte, AB

  • Cabinetmaker
  • Premier Woodworking
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Vanderhart
Picture Butte, AB

  • Millwright
  • Hank Feed Mill Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Jurgens
Pincher Creek, AB

  • Electrician
  • D.A. Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Christianson
Pollockville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • H. Christianson Trucking Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blair E. Dowling
Ponoka, AB

  • Carpenter
  • Abbey Homes Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alysha Hummelle
Ponoka, AB

  • Hairstylist
  • Tangles Hair Design
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Pomroy
Ponoka, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Limited
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Stuart Sharp
Ponoka, AB

  • Parts Technician
  • Pentagon Farm Centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Zerbe
Ponoka, AB

  • Welder
  • Kinetic Projects Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Christopher Benoit
Provost, AB

  • Automotive Service Technician
  • Mechanix Auto Centre Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Pankiw
Rainbow Lake, AB

  • Instrument Technician
  • Husky Energy
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Connolly
Red Deer County, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Pentagon Farm Centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Darcy Breau
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • T-Jay Enterprises
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared Buote
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • T-Jay Enterprises
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Fellhauer
Red Deer, AB

  • Electrician
  • BER-MAC Electrical & Instrumentation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trevan Guckert
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Guckert's Plumbing & Heating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Herbert
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • T-Jay Enterprises
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chad Jensen
Red Deer, AB

  • Bricklayer
  • PC Masonry Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

John Lindstrand
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • Vandell Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Lowes
Red Deer, AB

  • Welder
  • Wel-Can Welding & Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Benjamin MacKinnon
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter - 2nd Class
  • Ken's Plumbing Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Natasha McClelland
Red Deer, AB

  • Hairstylist
  • Green Apple Hair Co.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Polutnik
Red Deer, AB

  • Automotive Service Technician
  • Southside Plymouth Chrysler
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colton Ponto
Red Deer, AB

  • Electrician
  • Tritan Electric And Controls
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lorieann Publicover
Red Deer, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Peterbilt Red Deer
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jennifer Skorobohach
Red Deer, AB

  • Hairstylist
  • Salon Bellissimi
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Starr
Red Deer, AB

  • Welder
  • Kello-Bilt Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Garnett Wiltse
Red Deer, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Ferus Inc. Limited Partnership
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert J. Wolford
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • T-Jay Enterprises
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Steven Zak
Red Deer, AB

  • Cook
  • Red Deer Golf & Country
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Peter Rodermond
Redcliff, AB

  • Ironworker
  • Oland Construction 2000 Ltd.
  • Alberta Ironworkers Local 720 and 725 / Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Jesse Rimstad
Redwater, AB

  • Electrician
  • Bucholz Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Rose
Redwater, AB

  • Electrician
  • Pyramid Corporation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colby Guldbrandsen
Rimbey, AB

  • Welder
  • The Bale Banits Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Anthony W. Sanderson
Rimbey, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rimbey Implements Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Sailer
Rocky Mountain House, AB

  • Millwright
  • Petro-Canada Oil & Gas
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devin Kinley
Rocky View, AB

  • Electrician
  • Concept Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mathew Cousineau
Rycroft, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Basnett Truck Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colin Barsi
Sangudo, AB

  • Millwright
  • C-5 Chado Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Gerald Schweighofer
Sangudo, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Martin Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brenden Berg
Sedalia, AB

  • Welder
  • Oyen Welding & Machining Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Isaac Elsom
Seven Persons, AB

  • Welder
  • J.E. Fusion Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Foster
Seven Persons, AB

  • Electrician
  • Spider Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Foster
Seven Persons, AB

  • Electrician
  • Spider Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott VandenBroek
Shaughnessy, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • HI-Way Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Craig W. Andringa
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Rushton Gas & Oil Equipment Ltd
  • Optimist Club of Sherwood Park

Christopher Bjornstad
Sherwood Park, AB

  • Cabinetmaker
  • Weslar Woodwork
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan R. Canning
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Rushton Gas & Oil Equipment Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Thomas Flesher
Sherwood Park, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Intec Mechanical 2003 Inc.
  • Flint Energy Services Ltd.

Troy Harrison
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Kels Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Craig Housen
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Waiward Steel Fabricators Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Rozmahel
Sherwood Park, AB

  • Carpenter
  • Plettl Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nicholas Stickle
Sherwood Park, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Gateway Mechanical Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Amy Gehrling
Slave Lake, AB

  • Parts Technician
  • Heavy Equipment Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David De Bruin
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • Alta Pro Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Fruhwirth
Spruce Grove, AB

  • Automotive Service Technician
  • Continental Auto Repair
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Goudreau
Spruce Grove, AB

  • Automotive Service Technician
  • Roadrunner Automotive Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Johannesen
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • KVR Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Kennedy
Spruce Grove, AB

  • Carpenter
  • Rainville Carpentry Services Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jarrett Kushnir
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • CMN Electrical Systems Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kenneth MacConnell
Spruce Grove, AB

  • Welder
  • Sheffield Welding & Fabricating Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shawna McNabb
Spruce Grove, AB

  • Hairstylist
  • Salon Montage
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andy Nonay
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • Superior Trenching Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffery Lovasz
St Albert, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • F&D Mechanical Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Nichol
St Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • Denny Andrews Ford
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Brenneis
St. Albert, AB

  • Welder
  • Flynn Bros.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bryce Cormier
St. Albert, AB

  • Electrician
  • Demelco Elt
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Stephen Oliver Hartmetz
St. Albert, AB

  • Bricklayer
  • Marcon Masoney Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Lynes
St. Albert, AB

  • Welder
  • 345 Ironworks Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joel Maisonneuve
St. Albert, AB

  • Welder
  • Springfield Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert Marghella
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • All-Tec Auto Care
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chelsea McDonell
St. Albert, AB

  • Parts Technician
  • Ron Hodgson Pontiac Buick Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shawn Morin
St. Albert, AB

  • Electrician
  • Demelco Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Nelson
St. Albert, AB

  • Electrician
  • Blouin Electrical Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keith Watson
St. Albert, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Mainline Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Stefan deMoissac
St. Paul, AB

  • Welder
  • Northern Lights Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Timothy J. Kaprowski
St. Paul, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Lauden Plumbing Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Luc J. Lamontagne
St. Paul, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Lauden Plumbing Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James R. MacDonald
St. Paul, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Precision Power Products
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Addison Witthuhn
Stauffer, AB

  • Electrician
  • Sable Electrical Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chad Adolph
Stony Plain, AB

  • Carpenter
  • Shaul Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Neil Bernard
Stony Plain, AB

  • Welder
  • North Parc Steel
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aaron Feth
Stony Plain, AB

  • Welder
  • North Parc Steel
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nicholas Lightle
Stony Plain, AB

  • Welder
  • GMC Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyson Parent
Stony Plain, AB

  • Carpenter
  • Nomad Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Clayton Sorensen
Stony Plain, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Parkland Cycle & Lawn Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blaire Miller
Strathmore, AB

  • Carpenter
  • Dallas Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Erickson
Strome, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Iron Creek Truck & Trailor
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joel Nyboe
Sundre, AB

  • Cook
  • Trendies Restaurant
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

L. Jason Robert Anderson
Sylvan Lake, AB

  • Electrician
  • Charonson Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Brown
Sylvan Lake, AB

  • Electrician
  • Q2 Electrical Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Duncan
Sylvan Lake, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Hawk Custom Sheet Metal
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dillon Carswell
Taber, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Transco Energy Services
  • Allan Askeland

Skylar Matthews
Taber, AB

  • Automotive Service Technician
  • Chinook Chrysler
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dyson Hoshowski
Thorsby, AB

  • Millwright
  • Epcor Genesee Generation Station
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Perreault
Three Hills, AB

  • Automotive Service Technician
  • Three Hills Motor Products Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Thiessen
Tober, AB

  • Automotive Service Technician
  • Chinook Chrysler
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dane Bohush
Tofield, AB

  • Welder
  • Peter Hritzuk Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Rude
Tofield, AB

  • Plumber and Gasfitter (B)
  • Ken Wiebe Contacting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Van Sickle
Tofield, AB

  • Welder
  • Beaver Meadows Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Richard Allen
Vegreville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Ford Sales and Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Terry Kit
Vegreville, AB

  • Carpenter
  • Vantage Builders Ltd.
  • PCL Construction Group Inc.

Jarrett Melenka
Vegreville, AB

  • Electrician
  • RJV Scada Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Steinbach
Vegreville, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Webbs Machinery Vegreville Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeremy Hawryluk
Vermilion, AB

  • Carpenter
  • Selte Enterprises Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ken Kaziechko
Vermilion, AB

  • Electrician
  • Noralta Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Bye
Veteran, AB

  • Electrician
  • Thornton Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott Eklund
Veteran, AB

  • Electrician
  • Pyramid Corporation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dallas Hoffman
Viking, AB

  • Welder
  • East Bruce MFG Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Slavik
Viking, AB

  • Carpenter
  • Plettl Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Podloski
Vilna, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Agland
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

John Lyftogt
Wembley, AB

  • Instrument Technician
  • Syntech Enerflex
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis McKeague
Wembley, AB

  • Automotive Service Technician
  • Advantage Brake & Muffler Auto
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle McCracken
Westlock, AB

  • Welder
  • Westlock Welding & Machining
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Emilly Miller
Westlock, AB

  • Hairstylist
  • Hair Inn Salon & Day Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board