2020 Recipients of the High School Apprenticeship Scholarship

Congratulations to the 429 recipients of the 2020 High School Apprenticeship Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Justin Adams
Cold Lake

  • Welder
  • Stuart Olson
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emmanuel Gabriel Adra
Taber

  • Automotive Service Technician
  • Davis Imports Lethbridge Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Aleman
Monarch

  • Carpenter
  • JC Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Broderick Allison
Legal

  • Heavy Equipment Technician
  • Triple Random Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dalan Altermatt
Grande Prairie

  • Electrician
  • Control Tech 2011 Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luciano Alvarez
Edmonton

  • Electrician
  • City Of Edmonton
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Marieck Zyion Amistoso
Calgary

  • Electrician
  • Skyline Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carlito Jr. Asio
Peace River

  • Cook
  • 1208922 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cassandra August
Calgary

  • Plumber
  • Arpi's Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Avery
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tarek Bailey
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship - Construction Labour Relations An Alberta Association /Building Trades of Alberta
  • Construction Labour Relations-An Alberta Association/Building Trades of Alberta

Victor Baranec
Sherwood Park

  • Plumber
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayden Barnwell
Spruce Grove

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tirzah Barrow
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (South Edmonton) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braydon Bassett
Slave Lake

  • Electrician
  • Tolko Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurt Baumann
Thorsby

  • Heavy Equipment Technician
  • 2096498 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Orren Baxter
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gavin Bean
Fort Saskatchewan

  • Electrician
  • Shell Canada Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Electrical Contractors Association
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Tyler Bendfeld
Heisler

  • Carpenter
  • J D McTavish Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship - PCL Construction Group
  • PCL Construction Group Inc.

Austin Berg
Blackfalds

  • Heavy Equipment Technician
  • Trican Well Service Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyshanay Bergman Desroches
Canmore

  • Carpenter
  • 1353721 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Bergmann
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Maxim Transportation Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ivan Louis Bernabe
Calgary

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kayden Berndt
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • K-Line Maintenance & Construction Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Bexson
Calgary

  • Welder
  • Atco Gas and Pipelines Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - International Brotherhood of Boilermakers & Boilermaker Training Trust Fund
  • International Brotherhood of Boilermakers and the Boilermaker Training Trust Fund

Nolan Biesinger
St. Albert

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Bishop Industrial Products Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dallas Bodnar
Taber

  • Welder
  • Taber Machine Shop Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braeden Bohemier
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician
  • Freightliner of Red Deer Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Boissonnault
Sturgeon County

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Woody's RV World Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Boland
Fort McMurray

  • Automotive Service Technician
  • Summit Chevrolet GMC Buick Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Bonuccelli
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • City Of Edmonton
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elise Boschee
Lethbridge

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Southland Trailer Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dawson Boudreau
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Boudreau
Edmonton

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Red Seal Heating & Cooling Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Bourgeault
St. Albert

  • Agricultural Equipment Technician
  • MMD Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Erik Bouw
Bow Island

  • Automotive Service Technician
  • Burgess Automotive
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyrrell Boyce
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremiah Bracken
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Jasper Ave.) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travis Braund
Plamondon

  • Heavy Equipment Technician
  • Avenir Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Bremont
Falher

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaden Brooks
Lethbridge

  • Auto Body Technician
  • Fix Auto Lethbridge Building Company Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Brown
Olds

  • Heavy Equipment Technician
  • Sawatzky's Auto Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Brown
Coronation

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braden Bugera
Edmonton

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • Ideal Contract Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brendan Bujold
Barrhead

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emia Bull
High Prairie

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Corwin Burke
Wainwright

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • 1238368 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Campbell
Calgary

  • Electrician
  • Westland Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Frank Campbell
Lethbridge

  • Electrician
  • 1172298 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Caouette
St Paul

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Caouette & Sons Implements Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Carey
St. Albert

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • D.B.I. Dry-Blast Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Carlson
Red Deer

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Carroll
Lethbridge

  • Locksmith
  • Active Lock And Safe Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rio Casanova
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryder Casselman
Bonnyville

  • Auto Body Technician
  • J D Collision Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cort Castonguay
Drumheller

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trinity-Faith Cenaiko
Olds

  • Hairstylist
  • Zebedee'z Internationsal Hairdesign
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kitana Chaboyer
Sherwood Park

  • Carpenter
  • PCL Energy Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

David Charbonneau
St Paul

  • Parts Technician - Parts Technician
  • St. Paul Dodge Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Will Christensen
Morinville

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Loblaws Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Geran Christiansen
Bluffton

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rimbey Implements Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jillian Chute
Bon Accord

  • Hairstylist
  • G.V.'S Hairlodge Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Simon Cloutier
Sturgeon County

  • Heavy Equipment Technician
  • Advance Tank Centres Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mackenzie Coles
Leduc

  • Heavy Equipment Technician
  • Allen's Transport Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mark Conde
Edmonton

  • Carpenter
  • PCL Energy Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caden Cottrell
Valleyview

  • Welder
  • Reward Oilfield Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Cowling
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Brandt Tractor Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Craigie
Coronation

  • Carpenter
  • 1475799 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emeri Cukulin
Calgary

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Terrace Currie-Trimming
Rocky Mountain House

  • Instrumentation and Control Technician
  • PTW Facility Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - CLAC
  • CLAC

Alessandro D'Andrea
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Khyler Davis
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Truck FX Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luc Dean
Lacombe

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cedrick John Deato
Red Earth Creek

  • Cook
  • Red Earth Accommodations Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaeden deBoer
Thorsby

  • Heavy Equipment Technician
  • 2096498 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Callum Deditch
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician
  • Arnett & Burgess Oil Field Construction Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Dees
Nobleford

  • Electrician
  • A. Dees Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Natalia Demers Braslavski
Edmonton

  • Hairstylist
  • Haymour Fysal
  • High School Apprenticeship Scholarship - Modern Beauty Supplies
  • Modern Beauty Supplies Inc.

Kolton Densmore
Red Deer County

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Yashvir Deol
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Team Diesel Service Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christian DePape-MacDonald
Parkland County

  • Carpenter
  • DJR Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayden Derksen
La Crête

  • Automotive Service Technician
  • Knelsen Sand & Gravel Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Landon Descheneau
Hinton

  • Welder
  • Winfield Industrial Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dalen Despas
Brooks

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jonas Diaz-Page
Edmonton

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • Kerr Interior Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kelly Dion
Donnelly

  • Heavy Equipment Technician
  • Sunset Repair Services
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Docksteader
Killam

  • Glazier
  • Holbie's Glass Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kiegen Dodd
Co Gp No. 1

  • Carpenter
  • Enframe Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jamie Dolen
Vermilion

  • Agricultural Equipment Technician
  • Webb's Machinery (Vermilion) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

McKynley Doornbos
Beaumont

  • Hairstylist
  • 2087872 Alberta Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Dorscheid
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Dokat Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Doucette
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Extra-Tech Automotive Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Doyle
Fort MacLeod

  • Heavy Equipment Technician
  • R & K Doyle Harvesting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Dumais
Edmonton

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • Ideal Contract Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Dunlap
Sylvan Lake

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braden Dunsbergen
Picture Butte

  • Carpenter
  • Ridgeline Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaitlyn Earle
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Neil Ebenal
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Red Deer Catholic Regional Division #39
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Elgersma
Nobleford

  • Machinist
  • Custom Engine And Parts Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Elies
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Western Materials Handling & Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nickolas Elkins
Peace River

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Channico Machine & Millwright Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christian Ell
Daysland

  • Heavy Equipment Technician
  • Iron Creek Truck & Trailer
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Ennis
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Eremko
Vermilion

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Webb's Machinery (Vermilion) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Felipe Esis Castro
Fort McMurray

  • Communication Technician
  • 904140 Alberta Ltd (Tridon Communication)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lyndon Fadden
Vermilion

  • Plumber
  • Vermilion Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reily Farr
Chestermere

  • Cabinetmaker
  • Atlantic Pacific Wood Fabricat
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Giuliano Fasoli
Irricana

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Luff Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wyatt Feland
Mallaig

  • Motorcycle Mechanic
  • 1144691 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Fernhout
Bonnyville

  • Carpenter
  • Sjg Contracting Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Max Fischer
Fort Saskatchewan

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mark Fischer
High Level

  • Welder
  • Tolko Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cale Fisher
Leduc

  • Welder
  • Element Steel Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kieran Fisher
Sylvan Lake

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Maintenance Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Fisher
Hythe

  • Heavy Equipment Technician
  • Cassity Equipment Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Easton Fitzpatrick
Pincher Creek

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • 678631 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Scott Fizzard
St.Albert

  • Heavy Equipment Technician
  • Calmont Truck Centre Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Fontaine
Bonnyville

  • Heavy Equipment Technician
  • MPI Oilfield Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Fox
Red Deer

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Fox
Hinton

  • Automotive Service Technician
  • Big Rock Dodge
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Evan Freeman
Fort McMurray

  • Electrician
  • Division 26 Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Clarissa Fries
Calgary

  • Hairstylist
  • Chatters Salon (AB) Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Gagnon
County Of Grande Prairie No. 1

  • Plumber
  • G & M Plumbing & Heating
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Gagnon
Bittern Lake

  • Cook
  • Daniel Paul Wedman
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Terry-John Gallelli
Crossfield

  • Agricultural Equipment Technician
  • Alberta AG Centre
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Robert Garrigan
Edmonton

  • Electrician
  • City Of Edmonton
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Gauvreau
Peace River

  • Welder
  • Gator Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braydon Gerlinsky
Sturgeon County

  • Heavy Equipment Technician
  • Tokema Tree Farm
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daryk Giebelhaus
Vegreville

  • Plumber
  • Vegreville Plumbing & Heating
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Giguere
Sherwood Park

  • Heavy Equipment Technician
  • Lift Boss Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jullyanne Gill
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Jasper Ave.) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Girard
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Spanners Automotive Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travis Given
St. Albert

  • Carpenter
  • 980217 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dakota Graham
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • 1827784 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Gratton
St Paul

  • Auto Body Technician
  • Black Ace Collision & Restoration Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emma Greening
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • T "N" T Tank & Trailer Repair Grande Prairie GP Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Myles Griffiths
Hinton

  • Automotive Service Technician
  • Griffiths Motors (Hinton) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Haland
High Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • T. Yardley Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse Hall
Pincher Creek

  • Powerline Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Haller
Trochu

  • Agricultural Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Devon Hamaliuk
Smoky Lake

  • Automotive Service Technician
  • Grant Miller Chevrolet Buick GMC Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Hamilton
Edson

  • Heavy Equipment Technician
  • Contour Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Hammermeister
Sturgeon County

  • Carpenter
  • 980217 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hayden Hanson
Lethbridge

  • Landscape Horticulturist
  • Impact Landscapes And Design Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Terrance Harpe
Fort McMurray

  • Welder
  • TJS Clearing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Harper
Lethbridge

  • Electrician
  • City of Lethbridge
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Harray
Viking

  • Plumber
  • Dee-Jay Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Mechanical Contractors Association
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Fletcher Hart
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship - Merit Contractors Association
  • Merit Contractors Association

Jocelyn Hern
Drumheller

  • Hairstylist
  • Karlee Hehr
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jasmin Heron
Okotoks

  • Baker
  • Take the Cake Bakery Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tiffany Hessler
County Of Grande Prairie No. 1

  • Auto Body Technician
  • J Adams Autobody Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Hladilo
Barrhead

  • Heavy Equipment Technician
  • Mourits Trucking Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Hodge
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Bank Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Hollinda
Brooks

  • Carpenter
  • Shadar Cabinets Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shana Homeniuk
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Paul Hoogenboom
Lacombe

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Hughes
Mayerthorpe

  • Heavy Equipment Technician
  • MMD Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shelby Hulsemann
Ardrossan

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Coach and Chassis
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Hurley
Spring Lake

  • Automotive Service Technician
  • Parkland County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reece Huyder
Lacombe

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Maintenance Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Intile
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (South Edmonton) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Irwin
Whitecourt

  • Electrician
  • Alberta Newsprint Funding Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship - Jacobs Catalytic Ltd.
  • Jacobs Catalytic

Grady Jackson
Red Deer

  • Welder
  • Suzanne Sorensen
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Jacob
Thorsby

  • Carpenter
  • Mikes Homes
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeffrey Jardine
Red Deer

  • Electrician
  • Stealth Electric Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaron Jober
Spruce Grove

  • Heavy Equipment Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Johnston
Edmonton

  • Carpenter
  • 1731563 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Kaasten
Edmonton

  • Sheet Metal Worker
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Katerenchuk
Lamont

  • Carpenter
  • PCL Energy Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conner Kemp
High Prairie

  • Gasfitter - Class A
  • Prairie River Gas Co-Op Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Devyn Kerr
Sangudo

  • Electrician
  • Pembina Pipeline Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anandjyot Khinda
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Plaha Heavy Equipment Repairs Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reece Kingdon
Sherwood Park

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Kippers
Vega

  • Carpenter
  • RCM Condos Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Peter Klassen
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anna Koehler
High River

  • Baker
  • Lemonberry Desserts and Catering Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Kowal
Lethbridge

  • Electric Motor Systems Technician
  • Southern Rewind Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Kushnerick
Ohaton

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Janick Lacroix
Medicine Hat

  • Welder
  • Reece Custom Process Equipment Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacky Lam
Calgary

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jackson Land
Gibbons

  • Electrician
  • Connect Energy Services Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nikkita Lane
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship - Allan Askeland (Pacific Western Transportation)
  • Pacific Western Transportation

Macie Larson
Irma

  • Hairstylist
  • Glow Hair And Body Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Larson
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Red Deer Catholic Regional Division #39
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dalton Lawrence
Gibbons

  • Welder
  • Country Steel Fabricators Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolten Lawrence
St.Albert

  • Carpenter
  • C-Star Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Garrett Lawrence
Sturgeon County

  • Automotive Service Technician
  • 1282421 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle LeBrun
St. Albert

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Western Star Trucks (North) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Taylor Lee
Sherwood Park

  • Welder
  • Nason Contracting Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - AECOM Oil & Gas Canada
  • AECOM

Renee Leitch
Calgary

  • Auto Body Technician - Auto Body Prepper
  • Carcraft Bodyworks Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Alexandra Lentz
St. Albert

  • Landscape Horticulturist
  • Providence Centre
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Letendre
Barrhead

  • Welder
  • Northwest Fabricators Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Paige Levasseur
Peace River

  • Baker
  • Freson Bros. Partnership Co. Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gabriel Lewis
Whitecourt

  • Cook
  • Hilltop High School
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cheryl Li
Calgary

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship - TransCanada Pipelines
  • TransCanada

Jade Lightfoot
Valleyview

  • Instrumentation and Control Technician
  • Pronghorn Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse Lilje
Ashmont

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Caouette & Sons Implements Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Liptak
Edmonton

  • Electrician
  • Stellar Electrical Edmonton Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blair Lobsinger
Morinville

  • Automotive Service Technician
  • Westgate Chevrolet Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurt Lopushinsky
Grande Prairie

  • Carpenter
  • Wooden Framing Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Louvelle
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hayden Ludlage
Elk Point

  • Automotive Service Technician
  • Shamrock Valley Enterprises Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Clayton MacDonald
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin MacLennan
Sexsmith

  • Crane and Hoisting Equipment Operator (Mobile Crane)
  • BBB Hoisting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Devon MacLeod
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse MacMillan
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Mah
Edmonton

  • Electrician
  • Power Works Electrical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Shell Canada
  • Shell Canada Limited

Dean Majed
Edmonton

  • Auto Body Technician
  • 1793338 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Marshall
Boyle

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Marten
Lac La Biche

  • Welder
  • 853232 Alta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Laurence Andrew Martin
Lethbridge

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Matthews
Rosalind

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Adam Mattice
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Calmont Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Maupin
Rocky Mountain House

  • Carpenter
  • Harold Kinsella
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kallie Mazurek-Doherty
Edmonton

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley McElroy
Calgary

  • Welder
  • International Brotherhood of Boilermakers
  • High School Apprenticeship Scholarship - Ironworkers Local 720 & Local 725/Ironworkers Apprenticeship Training Plan
  • Alberta Ironworkers Local 720 and Local 725/Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Jared McEvoy
Anzac

  • Heavy Equipment Technician
  • Cummins Sales and Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin McGrath
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Patrick McGrotty
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • 1554299 Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley McKain
Red Deer County

  • Powerline Technician
  • FortisAlberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan McKay
St. Albert

  • Auto Body Technician
  • Modern Auto Body Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Stephanie McLaren
Edson

  • Hairstylist
  • The Other Side Hair Studio Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton McLean
Elk Point

  • Automotive Service Technician
  • Shamrock Valley Enterprises Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jarett McLeod
Grande Cache

  • Heavy Equipment Technician
  • McNeil Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Syncrude Canada
  • Syncrude Canada Ltd.

Cyrus McMillan
Ardrossan

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew McMurdo
Edmonton

  • Plumber
  • Jetco Mechanical Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Talynn McPhillamey
Fort Saskatchewan

  • Agricultural Equipment Technician
  • Deerland Farm Equipment Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jason Mellema
Grassy Lake

  • Heavy Equipment Technician
  • 1742009 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lincoln Menzies
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gilles Michaud
St Vincent

  • Motorcycle Mechanic
  • Xtreme Power Products Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sylvan Middelkoop
Nobleford

  • Carpenter
  • Zyntek Constuction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaitlyn Miller
Calgary

  • Machinist
  • Fidelity Machine & Mould Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cherubim Million
Calgary

  • Auto Body Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jillian Moench
Craigmyle

  • Automotive Service Technician
  • Hanna Motor Products
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolton Moore
Red Deer County

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Moore
Bezanson

  • Welder
  • Forgefire Metalworks Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Morris
Stettler

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reinhardt Muller
Medicine Hat

  • Automotive Service Technician
  • Calroc Industries
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sarah Murtagh
Cochrane

  • Hairstylist
  • 915610 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Myers
Red Deer

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mouhamed Naboulsi
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Nashim
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Calnash Trucking Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Neels
Monarch

  • Ironworker - Metal Building Systems Erector
  • Ridgeline Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sheldon Nelson
Bawlf

  • Plumber
  • Dee-Jay Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Nelson
Beaumont

  • Electrician
  • Newcity Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Neukom
Alhambra

  • Auto Body Technician
  • Precision Holdings (1999) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mitchell Newsham
Sundre

  • Heavy Equipment Technician
  • 1578685 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ayden Nickerson
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • A.S.A.P. Mobile Automotive
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Haeden Rylee Nile
Grande Prairie

  • Electrician
  • Youngman Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Electrical Contractors Association
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Samuel Nilsson
Calgary

  • Heavy Equipment Technician
  • Brandt Tractor Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sarah Norman
Fox Creek

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Pembina Pipeline Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Oe
Co Gp No. 1

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Enerflex Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caleb Oevering
Coaldale

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaysen Olsen
Cardston

  • Cook
  • Westwind School Division #74
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Marklinus Onyejelem
Edmonton

  • Carpenter
  • Wood Buffalo Construction Group Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gerardo Ortiz Jr
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Ortmeier
Lac Ste Anne County

  • Agricultural Equipment Technician
  • Vermue Farms Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Darian Panchyshyn
Sturgeon County

  • Auto Body Technician
  • Lorne Panchyshyn and Sharilyn Panchyshyn
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Parent
St. Albert

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chloe Parker
Okotoks

  • Hairstylist
  • The Cactus Club Salon Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cailey Parker
Calgary

  • Hairstylist
  • Incor Group Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dawson Parsons
Provost

  • Instrumentation and Control Technician
  • Techmation Electric & Controls
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Pasek
Edmonton

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Shell Canada Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lukas Pater
St Albert

  • Carpenter
  • Bird Construction Company Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Edward Payne
Sundre

  • Powerline Technician
  • Kelmar Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gabriel Paziuk
Red Deer

  • Welder
  • Standard West Steel Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Callum Peacock
Sturgeon County

  • Electrician
  • Kota Contracting Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Pedersen
Calgary

  • Welder
  • Triple Sss Specialty Welding & Fabrication Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Pederson
Sherwood Park

  • Electrician
  • BFL Fabricators Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Perkins
Edmonton

  • Electrician
  • Alta Pro Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Perneel
Onoway

  • Electrician
  • Power Works Electrical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Philip Perozok
Sherwood Park

  • Heavy Equipment Technician
  • Provincial Powertrain Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaden Petracek
Thorsby

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Capital Power Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jack Philpott
Fort McMurray

  • Welder
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Pilch-Street
Calgary

  • Carpenter
  • PCL Builders Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emma Plamondon
Wandering River

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicolas Plumtree
Vauxhall

  • Parts Technician - Parts Technician
  • D And R Service Centre Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Poirier
Calgary

  • Glazier
  • Ferguson Contracting Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship - W. Kirkpatrick
  • W. Kirkpatrick

Adam Polson
High River

  • Welder
  • Highwood Global Manufacturing Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Poohkay
Calgary

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Deagen Porteous
Lethbridge

  • Electrician
  • Dorren Electric 1985 Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Power
Co Gp No. 1

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Preston
Leduc County

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jenna Prokopyshen
Edmonton

  • Hairstylist
  • 1810628 Alberta LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Etienne Provencher
Sherwood Park

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Cascade Carriers (2005) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Indigo Pulliam
Calgary

  • Cook
  • Ironwood Stage & Grill
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Radmanovich
Boyle

  • Welder
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Buffalo Rock Rain
Duffield

  • Electrician
  • Carvel Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Ramsay
Claresholm

  • Agricultural Equipment Technician
  • Challenger New Holland Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Ramteemal
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Rosenau Transport Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Regnier
Winfield

  • Welder
  • BTR Custom Fabworks Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Reid
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Formula Powell L.P.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christopher Reitsema
Lethbridge County

  • Machinist
  • Mac 3 Machine Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shanelle Remanda
Ponoka

  • Hairstylist
  • Cutting Edge Hair Design and Salon
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Declan Remple
Grande Prairie

  • Motorcycle Mechanic
  • Mighty Peace Harley Davidson
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Felix Rene-Berube
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Complete Truck and Trailer Repair Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Duncan Renschler
Castor

  • Heavy Equipment Technician
  • County Of Paintearth 18
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Rice
Duchess

  • Welder
  • Quicksilver Holdings Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hannah Ridderikhoff
Calmar

  • Baker
  • Calmar Bakery Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kieran Riguidel
Sylvan Lake

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Ringuette
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Fish Creek Excavating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Robinson
Medicine Hat

  • Welder
  • Kurt's Iron Works Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braeden Roddick
Fox Creek

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Semcams ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Roeters
Fox Creek

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Pembina Pipeline Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Roizes
Calgary

  • Plumber
  • Mystique Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Romaniuk
St. Albert

  • Auto Body Technician
  • Modern Auto Body Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

David Romanuik
Sexsmith

  • Automotive Service Technician
  • Arnold Romanuik
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alina Rose
Crooked Creek

  • Welder
  • Star Fabrication
  • High School Apprenticeship Scholarship - KBR (Canada) Ltd.
  • KBR (Canada)

Jared Rose
Rocky Mountain House

  • Carpenter
  • Jesse Leighton
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Routledge
Beaumont

  • Electrician
  • Weiss-Johnson Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antoni Roy
Bonnyville

  • Carpenter
  • Gen Mec ACL Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Rudneski
Nampa

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Richardson Pioneer Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carsen Runcer
Athabasca

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship - Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Jensen Ruthven
Heritage Pointe

  • Welder
  • Hycal Overhead Crane Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Saathoff
Grande Prairie

  • Cook
  • Moxies Restaurant Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Landon Sample
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician
  • 1566117 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brent Sarty
Lindale

  • Automotive Service Technician
  • Stetson Motors (2000) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Sauder
County Of Grande Prairie No. 1

  • Electrician
  • Prodigy Tech Group Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Steven Sawchuk
Ardmore

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Calen Sayer
Hughenden

  • Powerline Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Donovan Schalin
Hylo

  • Heavy Equipment Technician
  • Calnash Trucking Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Teri-Lynn Schell
Grovedale

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gaberial Schlecker
Parkland County

  • Carpenter
  • Jen-Col Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Masin Schmidt
Hardisty

  • Automotive Service Technician
  • GCS Energy Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tait Schmidt
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • So-Lo Tune Up & Auto Repair Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Schmidt
Grande Prairie

  • Instrumentation and Control Technician
  • Phoenix Energy Services Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Schmucki
Red Deer County

  • Motorcycle Mechanic
  • Turple Bros. Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Schroeder
Camrose

  • Automotive Service Technician
  • Lamb Ford Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dain Schuller
Rocky Mountain House

  • Carpenter
  • Harold Kinsella
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaden Schurer
Edmonton

  • Cook
  • Big Sky Hospitality Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andriana Schwab
Leduc County

  • Hairstylist
  • 1847345 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Seewitz
Hinton

  • Electrician
  • PTW Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Sekella
Lundbreck

  • Heavy Equipment Technician
  • W C Ranching Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sara Senten
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Southeast Calgary) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logun Shank
Redwater

  • Automotive Service Technician
  • Redwater Chrysler Dodge Jeep Ram Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Motor Dealers Association
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Eric Shaw
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Uls Maintenance & Landscaping Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Natalie Sheloff
Edmonton

  • Hairstylist
  • Adara Hair & Body Studio Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Shields
Didsbury

  • Heavy Equipment Technician
  • Kendze Mechanical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Shihinski
Beaumont

  • Electrician
  • Muth Electrical Management Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kody Short
Blackfoot

  • Machinist
  • McAllister Drilling Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaden Simank
Calgary

  • Electrician
  • Altex Security Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rebecca Sirait
Calgary

  • Hairstylist
  • 1673145 Alberta INC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Skinner
Parkland County

  • Heavy Equipment Technician
  • NCSG Crane & Heavy Haul Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elijah Skoglund
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Slingerland
Picture Butte

  • Heavy Equipment Technician
  • Precision Heavy Truck Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jared Slingerland
Nobleford

  • Heavy Equipment Technician
  • 1986254 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Donovan Smadis
Sherwood Park

  • Welder
  • Crs Crane Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Smith
Beaumont

  • Welder
  • Alegro Projects And Fabrication Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Miranda Smith
Elmworth

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Foster's Agri-World
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Smith
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Leon's Heavy Equipment Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Smith
Edmonton

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Smith
Devon

  • Automotive Service Technician
  • Schwab Chevrolet Buick GMCLtd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Smollett
Calgary

  • Sprinkler Systems Installer
  • Legacy Fire Protection Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Snow
Grande Prairie

  • Communication Technician
  • Expert Mobile Communications Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Soetaert
Sturgeon County

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Universal Rewind (1975) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship - NOVA Chemicals
  • NOVA Chemicals Corporation

Katie Soroka
Mayerthorpe

  • Parts Technician - Parts Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maisy Southron
Spruce Grove

  • Carpenter
  • Stanley Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sebastian Speed
Grande Prairie

  • Landscape Horticulturist
  • Treeworks
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Spiker
Sturgeon County

  • Welder
  • TGB Welding Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurt Sproule
Sherwood Park

  • Communication Technician
  • Tango Networks Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship - Optimist Club Sherwood Park
  • Optimist Club of Sherwood Park

Ryan St. Jean
Edmonton

  • Carpenter
  • Cape Construction (2001) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Staigh
Spruce Grove

  • Electrician
  • Halo Power Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Stelmaschuk
Camrose

  • Electrician
  • 541702 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Thomas Stener
Edmonton

  • Plumber
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anthony Stewart
Rocky Mountain House

  • Automotive Service Technician
  • Rainbow Ford Sales Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tynan Straight
Calgary

  • Machinist
  • Optima Manufacturing Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayden Strandlund
Smith

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shawn Strong
Colinton

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Will Stroud
Duchess

  • Instrumentation and Control Technician
  • Eclipse Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kenneth Strutt
Oyen

  • Welder
  • Sparkman Welding Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kateryna Suprun
Calgary

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Suriano
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician
  • City of Lethbridge
  • High School Apprenticeship Scholarship - Fluor Constructors Canada
  • Fluor Constructors Canada Limited

Chase Swanton
Whitecourt

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Thomas Sware
Ohaton

  • Automotive Service Technician
  • Transmission Express Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Szybunka
Sangudo

  • Heavy Equipment Technician
  • GS Welding & Mechanical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Tallio
Fort McMurray

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shane Thiessen
Sexsmith

  • Carpenter
  • Kean Renovatons Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Thir
St. Albert

  • Heavy Equipment Technician
  • Recon Heavy Duty Repair Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Praunan Thiruvenkadam
Calgary

  • Cook
  • Cactus Cafe Barlow Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse Thomas
Edmonton

  • Carpenter
  • Gridline Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jack Thompson
Lethbridge

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • SRT Refrigeration and Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caleb Tobin
Mayerthorpe

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • JBS Mechanical Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bart Tolsma
Fort MacLeod

  • Auto Body Technician
  • Autobody Care Fort Macleod Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tejkarn Toor
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Jones Truck and Service Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Taylor Topilka
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Sniper Pressure Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Layne Tourand
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • McQueen Automotive
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Townley
Lethbridge

  • Electrician
  • 1st Techni Call Systems Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Todd Trenson
Rimbey

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travers Trim
Rocky View County

  • Automotive Service Technician
  • CN Auto Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Tucker
Fort McMurray

  • Machinist
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dayne Turgeon
Plamondon

  • Electrician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nevan Turi
Camrose County

  • Automotive Service Technician
  • Camrose Chrysler Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

April Uhryn
Calgary

  • Hairstylist
  • Chatters Salon (AB) Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Dallan Unger
Co Gp No. 1

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • J.D.A. Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Derek Van De Bruinhorst
Coaldale

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Western Tractor Company Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Vandekraats
Coaldale

  • Electrician
  • Peter Bel Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Verge
Sexsmith

  • Welder
  • 2071672 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Vert
Bentley

  • Heavy Equipment Technician
  • Tru-Kare Tank & Meter Service Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Voegtlin
Camrose County

  • Carpenter
  • Stiks N'Stones Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Wager
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Corson Waiting
Didsbury

  • Electrician
  • Heck Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brianna Ward
Drumheller

  • Cook
  • 811506 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dakota Warman
High Level

  • Automotive Service Technician
  • High Level Motor Product Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Watts
Kinsella

  • Plumber
  • Dee-Jay Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cera Webster
Lethbridge

  • Hairstylist
  • Lethbridge School District
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dominic Weinhaupl
Calgary

  • Plumber
  • Boulder Mechanical Contractors Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship - Watson Family
  • Watson (Bill and Catherine) and Family

Devon Weiss
St. Albert

  • Baker
  • Confections Cake Co Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Micheal Weldon
Onoway

  • Cook
  • Onoway Junior/Senior High School
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conner Werklund
Valleyview

  • Welder
  • Reward Oilfield Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Wert
Raymond

  • Carpenter
  • Arrow Creek Contracting Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Westlin
Drayton Valley

  • Heavy Equipment Technician
  • 950940 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Robbie White
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Wideman
Cayley

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Wiebe
Sexsmith

  • Carpenter
  • Parlee Sheds & Shelters Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julius Wiebe
La Crete

  • Carpenter
  • Heartwood Carpentry Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Wielgosz
Calgary

  • Sheet Metal Worker
  • Alggin Metal Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dean Wieschorster
Strome

  • Heavy Equipment Technician
  • 982430 Ab Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Darcy Willis
Bruderheim

  • Heavy Equipment Technician
  • SteamFlo Mechanical Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Wittig
Valleyview

  • Welder
  • Perron Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Wolanuk
Sherwood Park

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaden Wolanuk
Sherwood Park

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Wollum
Grimshaw

  • Heavy Equipment Technician
  • Arrow Transportation Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Wright
Olds

  • Welder
  • Hendora Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jasfer Yanesa
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations An Alberta Association
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations-An Alberta Association

Calvin Yang
Calgary

  • Communication Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Yaniuk
Nampa

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Boucher Bros. Lumber Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayden Yates
Slave Lake

  • Welder
  • Double B Machining & Fabricating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayson Young
Ponoka

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kevin Zazula
Bonnyville

  • Automotive Service Technician
  • Double R Heavy Duty&Industrial Services LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta