2021 Recipients of the High School Apprenticeship Scholarship

Congratulations to the 576 recipients of the 2021 High School Apprenticeship Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Tanner Abel
Langdon

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Maxim Transportation Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Adam Abougoush
Edmonton

  • Electrician
  • West Edmonton Mall Property Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Abulencia
Fort McMurray

  • Automotive Service Technician
  • Saber Merchandising
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethen Achtemichuk
Morinville

  • Plumber
  • Rhino Plumbing Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shawn Acorn
Drumheller

  • Automotive Service Technician
  • C Knight Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mohammad-Rez Ahmadi
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Tire Village Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Osama Al Hasan
Lethbridge

  • Baker
  • Lakeview Bakery (2001) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trace Alcock
Olds

  • Plumber
  • Sinks and Stinks Plumbing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Alexander
Athabasca

  • Welder
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaylen Alexander
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Diamond Alexander
Enoch

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Umar Ali
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Dean's Automotive Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Almost
Tiger Lily

  • Heavy Equipment Technician
  • Almost Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Altheim
Ardrossan

  • Plumber
  • Digicom Technology Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joel Amonson
Sturgeon County

  • Heavy Equipment Technician
  • Tombstone Heavy Duty
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Anderson
Grimshaw

  • Welder
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Anderson
Magrath

  • Electrician
  • 1172298 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cayden Andrew
Olds

  • Plumber
  • World Class Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Archibald
Medicine Hat

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Armson
Rocky Mountain House

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ahmed Assaf
Boyle

  • Hairstylist
  • Boyle Barber Shop And Hair Salon
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wolfred Aussant
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Calgary Trail) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Austin
Milk River

  • Heavy Equipment Technician
  • Noble's Heavy Duty and AG Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anson Babuik
Beaverlodge

  • Instrumentation and Control Technician
  • PTW Facility Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Yusuf Bacerra
Fort McMurray

  • Automotive Service Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shayn Bailey
Calgary

  • Welder
  • Mitchell Welding Incorporated
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tarek Bailey
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nolan Baird
Hanna

  • Carpenter
  • Westview Co-Operative Association Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Baker
Fort Saskatchewan

  • Electrician
  • Daphil Electrical Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Banks
Peace River

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Barbas
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • Prairie Lube Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Baril
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • Town Of Slave Lake
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hailey Barker-Blanchette
Edmonton

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • Ideal Contract Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reese Barraclough
Calgary

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Watson Family
  • Watson (Bill and Catherine) and Family

Ayden Barras
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Blackstone Repair Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sean Bartelds
Spruce Grove

  • Electrician
  • PM Electric Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jensen Battle
Delia

  • Hairstylist
  • Shandele's Ol' Boutique
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keith Beach
Olds

  • Heavy Equipment Technician
  • Loco Motion
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Patrick Beaton
Lake Newell Resort

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Beatty
Calgary

  • Welder
  • Southland Trailer Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Beck
Magrath

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Robert Becker
Welling

  • Heavy Equipment Technician
  • Diesel Tech Services
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Bell
Fort McMurray

  • Electrician
  • Schwenn Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Bell
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • Summit Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sterling Bellmore
Fort Saskatchewan

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aaron Bennett
Calgary

  • Ironworker (Reinforcing)
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Trust Fund
  • High School Apprenticeship Scholarship - Ironworkers Local 720 & Local 725/Ironworkers Apprenticeship Training Plan
  • Alberta Ironworkers Local 720 and Local 725/Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Mackenzie Benson
Stony Plain

  • Welder
  • Wesben Welding Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Autumn Bent
Fort MacKay

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mehkai Berberich
Lethbridge

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Airtech Heating And Air Conditioning
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Bereziuk
Boyle

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse Bergman
Lethbridge

  • Sheet Metal Worker
  • BREATHE EASY HEATING & AIR CONDITIONING INC.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyshanay Bergman Desroches
Canmore

  • Carpenter
  • 1353721 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Johan Berner
Lethbridge

  • Carpenter
  • Vercon Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Berniko
Linden

  • Carpenter
  • Ridgetech Builders Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Biccum
Calgary

  • Electrician
  • Calibre Electrical Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lane Birkjar
Strome

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • 1363449 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kegan Bishell
Consort

  • Heavy Equipment Technician
  • 1403871 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Bishop
Calgary

  • Roofer
  • Bishopward Holdings Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dyson Bistretzan
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brennan Black
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire (Sherwood Park)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Blahun
Mayerthorpe

  • Automotive Service Technician
  • Wighty's Tire & Mechanical
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reese Blenkin
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Blaskin & Lane Tire Centres Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chloe Blohm
Calgary

  • Glazier
  • Desa Holdings Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Simon Bodner
Airdrie

  • Electrician
  • 2161807 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Boissonnault
Sturgeon County

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Woody's RV World Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Boles
Three Hills

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Bondarchuk
Barrhead

  • Electrician
  • Territorial Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Everett Boos
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Boucher
Fort MacKay

  • Automotive Service Technician
  • Sakasteew Transportation Company Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Adrien Boucher
Lethbridge

  • Carpenter
  • Wesbridge Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sijtse Bouius
Onoway

  • Heavy Equipment Technician
  • Nanne Bouiu
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Boutet
Wheatland County

  • Heavy Equipment Technician
  • Gray's Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Raiden Boutin
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Heavy Metal Employees Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Bowie
Ponoka

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Kj's Repair Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Braden
Grande Prairie

  • Plumber
  • Bull Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship - Mechanical Contractors Association
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Karan Brar
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Whiterock Ventures Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dante Brazzoni-Fincaryk
Bellevue

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Breland
Valleyview

  • Instrumentation and Control Technician
  • 1975618 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colter Bresee
Ponoka

  • Carpenter
  • Kyotee Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Brooke
Calgary

  • Cook
  • Canadian Rocky Mountain Resorts Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Jamie Brookes
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Go Auto Direct Edmonton Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Arik Bryks
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Budgell
Fort McMurray

  • Plumber
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Albert Buijs
Fort MacLeod

  • Heavy Equipment Technician
  • Gms Mechanical Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jessenia Burgess
Leduc

  • Hairstylist
  • Divine Hair Creations
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Burke
Hinton

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gaven Burt
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Buse
Ardrossan

  • Electrician
  • Three Way Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Buys
Drayton Valley

  • Heavy Equipment Technician
  • For-Tec Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dallen Cadieux
Edmonton

  • Electrician
  • H & S Electrical Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Grady Calvert
Taber

  • Automotive Service Technician
  • R T Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Cameron
Watervalley

  • Hairstylist
  • Ashley Newsome
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Asher Campbell
Edmonton

  • Carpenter
  • 1763744 Alberta LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Campbell
Edmonton

  • Hairstylist
  • The Rock Salon & Spa Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Isaac Campmans
Lethbridge

  • Carpenter
  • 1558439 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - W. Kirkpatrick
  • W. Kirkpatrick

Connor Carrell
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Windsor Motors (1975) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Carriere
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Aecom Energy Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Merit Contractors Association
  • Merit Contractors Association

Barret Carson
Blairmore

  • Automotive Service Technician
  • Spokes & Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Renzo Cattoni
Lethbridge

  • Sheet Metal Worker
  • 4 Seasons Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Chadd
Sangudo

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • C-5 Chadd Contractors Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Chapman
Red Deer

  • Electrician
  • Shield Alarms & Electric Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Chermishnuk
Onoway

  • Cook
  • Onoway Junior/Senior High School
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Faith Chisholm
Calgary

  • Hairstylist
  • Fragments Hair Design Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rishant Chouhan
Edmonton

  • Electrician
  • YK Electrical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hailey Chrystian
Sherwood Park

  • Electrician
  • Provincial Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tabor Cissell
Bezanson

  • Heavy Equipment Technician
  • Wild West Dirt Works Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Clarke
Spruce Grove

  • Instrumentation and Control Technician
  • Spartan Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spencer Coen
Grimshaw

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hayden Coffin
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (West Edmonton Mall) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alec Colliou
St. Albert

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Garrett Compton
Castor

  • Heavy Equipment Technician
  • Filipenko Bros. Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Coombs
County Of Grande Prairie No. 1

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wilkenfil Coste Canario
Fort McMurray

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wilianny Coste Lopez
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caden Cottrell
Valleyview

  • Welder
  • Reward Oilfield Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexandria Coulter
Slave Lake

  • Welder
  • Roland on the River
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Courtorielle
Canyon Creek

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • D. Giroux Logging Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jared Cousine
Cochrane

  • Electrician
  • 2033416 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Cracknell
Sexsmith

  • Auto Body Technician
  • Apex Autobody
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Cruickshank
Calgary

  • Bricklayer
  • Bearstone Ex Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kevin Cruz
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emeri Cukulin
Calgary

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship - Modern Beauty Supplies
  • Modern Beauty Supplies Inc.

Samuel Cumming
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician
  • T-Ruckin Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jed Curtis
Forestburg

  • Carpenter
  • 522443 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brian Cuthbertson
Condor

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Auto Electric & Diesel Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolbey Dale
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Dalton
Rocky Mountain House

  • Machinist
  • Double H Machine Shop Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniella Danylak
Leduc

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chirts David
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • R & A Car Care Center Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryann Davies
Barrhead

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Khyler Davis
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Truck FX Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ross De Graaf
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Caliber Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Dean
Sunset House

  • Heavy Equipment Technician
  • Municipal District Of Greenview #16
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dorian Deering
Calgary

  • Cook
  • Cactus Cafe Barlow Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jonathan DeLeeuw
Carrot Creek

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Delhez
Parkland County

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trevor Denison
Berwyn

  • Welder
  • LaPrairie Works Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

George Derksen
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician
  • North West Harvesting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elliot Despins
Sherwood Park

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dani Dibs
Calgary

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Central Air Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mekhi Dickson
Okotoks

  • Carpenter
  • Highland Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kayle Dierker
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Kropp Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurt Dietzmann
St. Albert

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathanael Dinesen
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland International Trucks Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Phoenix Dirks
Strathmore

  • Welder
  • Laser-Fab
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Dittrich
Calgary

  • Electrician
  • Seltrek Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shaquan Dixon
Calgary

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Doell
Duffield

  • Heavy Equipment Technician
  • Reign Heavy Truck Repair Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samuel Doerksen
High Level

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Northstar Chrysler Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Donald
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • County Of Grande Prairie No.1
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Donice
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Dougherty
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician
  • Douglas Lake Equipment Lp
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chance Downing
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Standstone Waste & Water Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Drader
Devon

  • Automotive Service Technician
  • 1641046 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sloane Dube
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • Taber Auto Electric (2009) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cayden Dumanowski
Oyen

  • Welder
  • Oyen Welding & Machining Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Dyck
Purple Springs

  • Electrician
  • Rivers Electric (Taber) Co Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lainey Edmonds
Edmonton

  • Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment
  • Recreational Power Sports Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nickolas Elkins
Peace River

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Channico Machine & Millwright Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Elliott
Coronation

  • Welder
  • M & N Energy Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Thomas Ellis
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Emond
Leduc

  • Welder
  • Eltrem Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Erick
Lac La Biche

  • Electrician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Angus Evarts
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician
  • 1232047 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Everson
Leduc

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Melloy Industrial Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Marius Ewanuk
Edmonton

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Fabbri
Barnwell

  • Automotive Service Technician
  • Taber Diesel Service Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Isabelle Fajardo
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Allan Askeland (Pacific Western Transportation)
  • Pacific Western Transportation

Joshua Farnham
Anzac

  • Heavy Equipment Technician
  • Scotcan Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Febrouski
Vegreville

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brenden Fedorowicz
Manning

  • Heavy Equipment Technician
  • Advantage North Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Felesky
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • LMT Enterprises Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Everett Fieldhouse
Parkland County

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Fitzpatrick
Fort McMurray

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Melissa Forbes
Edmonton

  • Hairstylist
  • Angela's Management Co Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Meagan Fox
Lethbridge

  • Cook
  • 697689 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Fox
Red Deer

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Fox
Calgary

  • Electrician
  • Earthtech Energy Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Roan Freimark
Castor

  • Automotive Service Technician
  • 893278 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Friesen
Sexsmith

  • Automotive Service Technician
  • Autocanada Grande Prairie Motors Gp Inc O/A Gp Nissan
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kira Friskie
Airdrie

  • Hairstylist
  • Salon Harper (Airdrie) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexey Frolov
Plamondon

  • Plumber
  • 1153131 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Fujita
Coaldale

  • Auto Body Technician
  • Kustom Auto Body (Coaldale 1990) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Funke
Sundre

  • Electrician
  • Klis Electric
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Autumn Funston
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (St. Albert) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Gartner
Clive

  • Electrician
  • Good Guy Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tylan Gellings
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mats Gerla
Langdon

  • Electrician
  • PTW Facility Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jake Germain
St Paul

  • Carpenter
  • Sjg Contracting Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maxwell Gibson
Drayton Valley

  • Instrumentation and Control Technician
  • Elite Automation & Technical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caleb Gilchrist
Edmonton

  • Plumber
  • Priority Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Gillis
Strathmore

  • Heavy Equipment Technician
  • Magnum Cementing Services Operations Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Gillrie
Edmonton

  • Plumber
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travis Given
St. Albert

  • Carpenter
  • 980217 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conor Glenn
Grimshaw

  • Auto Body Technician
  • Twisted Metal Garage
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Goddard
Springbrook

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Johns Manville Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Golden
Langdon

  • Electrician
  • Altex Security Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wyatt Goldsmith
Veteran

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Prairiefire Paint
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dean Goodward
La Glace

  • Heavy Equipment Technician
  • Dynamic Energy Group Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Malachy Gorman
Calgary

  • Electrician
  • Black & McDonald Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Electrical Contractors Association
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Chase Gosselin
Wainwright

  • Heavy Equipment Technician
  • CEV Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reid Gould
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Kel-Can Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Gould
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Kel-Can Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Gourlay
Grande Prairie

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Acme H.V.A.C. Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Grabia
Millet

  • Carpenter
  • 2088771 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Grace
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Key-Tech Automotive Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ben Graham
County Of Grande Prairie No. 1

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Torque Mechanical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Green
Legal

  • Heavy Equipment Technician
  • Mill Creek Sand & Gravel (1980) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Grey
Leduc County

  • Ironworker (Structural/Ornamental)
  • Grey Lion Construction Corp
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Griffith
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jan Groenendyk
Diamond City

  • Carpenter
  • V M B Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benette Guinto
Edmonton

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Gunsch
Clive

  • Welder
  • Rodono Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Hagan
Consort

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • T & E Pumps Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zane Hagen
Edmonton

  • Electrician
  • Kamwin Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elsie Hale
Calgary

  • Hairstylist
  • Electric Chair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lee Haley
Coaldale

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • 1246086 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Hall
Beaumont

  • Carpenter
  • Classic Landscapes Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gary Hamon
Raymond

  • Electrician
  • 1811686 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Hann
Sunnynook

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cooper Harbin
Westlock

  • Automotive Service Technician
  • Brown's Chrysler Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Harding
Calgary

  • Plumber
  • Boulder Mechanical Contractors Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Hardwick
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Harper
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician
  • Maxforce Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Hartman
Slave Lake

  • Electrician
  • Eagletech Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Haw
Grande Prairie

  • Welder
  • Alpine Tech Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keaton Hayden
Spirit River

  • Heavy Equipment Technician
  • Efroc Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alex Hayward
St. Albert

  • Carpenter
  • Aman Builders Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Hayward
St Albert

  • Carpenter
  • Aman Builders Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Healy
Standoff

  • Plumber
  • Richard Heavy Head
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Heath
Airdrie

  • Electrician
  • Custom Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Hedivan
Lethbridge

  • Painter and Decorator
  • K D H Painting Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Hegglund
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nikolas Heikkinen
Pincher Creek

  • Heavy Equipment Technician
  • M D Pincher Creek No 9
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Hein
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Gunn Adventures Incorporated
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Hein
Hanna

  • Heavy Equipment Technician
  • Prairie Land School Division
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tate Hemminger
Brooks

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Crosstown Truck & Tire Brooks Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kobe Heninger
Magrath

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Henkel
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic
  • TransX Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Hickle
Hanna

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Hillier
Gibbons

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Hoag
Ponoka

  • Automotive Service Technician
  • 1664861 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nolan Hodder-Manning
Rocky Mountain House

  • Plumber
  • Priority Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Hodinsky
Bonnyville

  • Auto Body Technician
  • 1304978 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christiena Hoeve
Barrhead

  • Baker
  • Elieneke's Bake Shop
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Holmes
Grande Prairie

  • Carpenter
  • Turcon United Building Systems Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Holmes
Tofield

  • Heavy Equipment Technician
  • First Truck Centre Edmonton Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Holowaychuk
St. Albert

  • Outdoor Power Equipment Technician - Power Equipment
  • Richard Volney
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Hunter
Sherwoodpark

  • Heavy Equipment Technician
  • Fireweed Heavy Truck & Equipment Repairs
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Hurd
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Hyde
St. Albert

  • Automotive Service Technician
  • 315155 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Ingram
Edmonton

  • Electrician
  • Westower Communications Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julian Jacknife
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Jacobson
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Wheaton Chevrolet Cadillac Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin James
Castor

  • Welder
  • County Of Paintearth 18
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cade James
Castor

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • County Of Paintearth 18
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Odessa Janzen
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Brandt Tractor Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Jeeves-Pridge
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic
  • Fleet Brake Parts & Service Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emily Johansen
Calgary

  • Hairstylist
  • 855984 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Johnson
Morinville

  • Electrician
  • Worley Industrial Services ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bodhy Johnson
Whitelaw

  • Heavy Equipment Technician
  • Prairie Coast Equipment Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kole Johnson
Delburne

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Johnston
Yellowhead County

  • Heavy Equipment Technician
  • 705143 Alberta Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Khalid Jomha
Edmonton

  • Plumber
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Evan Kaban
Bonnyville

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kollison Kamara
Calgary

  • Plumber
  • Hoover Mechanical Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Karpyshyn
Spedden

  • Electrician
  • J-Tek Electric
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Kay
Duffield

  • Welder
  • Marcep Manufacturing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ross Keck
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Keim
Carstairs

  • Plumber
  • Mountainview Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Kellington
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Troy Kelly
Hinton

  • Carpenter
  • Superfry Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brock Kendall
Lethbridge

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship - KBR (Canada) Ltd.
  • KBR (Canada)

Aspen Kennedy
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaelin Kennedy
Wainwright

  • Automotive Service Technician
  • Norris Ford Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elise Ketch
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kylan Kidd
Red Deer

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - TransCanada Pipelines
  • TransCanada

Mia Kirkman
Calgary

  • Cook
  • Mercato International Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jared Kirkpatrick
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Great West Kenworth Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

David Klassen
Two Hills

  • Auto Body Technician
  • Terle Autobody
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gerrit Klok
Picture Butte

  • Heavy Equipment Technician
  • 1866621 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Katherine Knight
Calgary

  • Hairstylist
  • CHATTERS ASSETCO LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Erinne Koehn
Linden

  • Cook
  • Government Of Alberta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Komery
Taber

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elizabeth Konicki
Calgary

  • Hairstylist
  • CB Hair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathaniel Kornelsen
Lethbridge

  • Roofer
  • South Peak Roofing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Shell Canada
  • Shell Canada Limited

Johnny Kornelsen
Peace River

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Arrow Transportation Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kieran Kotowich
St Paul

  • Agricultural Equipment Technician
  • Agland Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cheryl-Lynn Kowalczuk-Leschuk
Beaumont

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anthony Krahn
Taber

  • Auto Body Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Krahn
Turin

  • Welder
  • Precision Weld Industry
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaxson Krall
Peace River

  • Welder
  • Ags Mechanical Contractors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Krause
Olds

  • Electrician
  • Tykem Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaj Kristensen
Little Smoky

  • Heavy Equipment Technician
  • Municipal District Of Greenview #16
  • High School Apprenticeship Scholarship - Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations An Alberta Association
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations-An Alberta Association

Logan Kromm
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • 1246086 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Kropp
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • S.K. Trucking Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Krueger
Valleyview

  • Welder
  • KBC Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blade Kruger
Lethbridge

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Kubel
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Kuhn
Beaverlodge

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zackary Kungl
Lethbridge

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Kuntz
Claresholm

  • Electrician
  • Crossroad Energy Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Lambert
Canmore

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryley Langan
Ponoka

  • Hairstylist
  • Wolf Creek School Division No. 72
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Langevin
Boyle

  • Electrician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jory Lap
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • 1606827 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luca Lauper
Linden

  • Automotive Service Technician
  • Esau Auto Service Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sebastian Laurent
St. Albert

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Nuna Logistics Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Flint Energy Services
  • AECOM

Carl Joshua Layno
Edmonton

  • Electrician
  • Electratek Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Lazenby
Lethbridge

  • Landscape Horticulturist
  • Earthlings Landscape Design And Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew LeBlanc
Lethbridge

  • Electrician
  • 1172298 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maya Leblond
Airdrie

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Josh Lefebvre
Edmonton

  • Welder
  • Primoris Willbros Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaleb Leitch
Wainwright

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Al 's Hotshot And Trucking Service Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexandre Lemyre
Cowley

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bobby Liang
Edmonton

  • Carpenter
  • 1731563 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Lightfoot
Valleyview

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Reward Oilfield Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Craig Lloyd
Hinton

  • Welder
  • Summit Machining And Welding Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blair Lobsinger
Morinville

  • Automotive Service Technician
  • Westgate Chevrolet Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caeden Lomenda
Langdon

  • Gasfitter - Class A
  • Climatec Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Louvelle
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spence Lovelace
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • Whitecap Motor Sports Park Association
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shelbi Low
Lethbridge

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • El Dorado Rv Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Lupul
St.Albert

  • Welder
  • Northern Industrial Carriers Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Lutz
Calgary

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Mayekawa Canada Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Luu
Edmonton

  • Plumber
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Graden Lynes
Spruce Grove

  • Welder
  • Norfab Mfg (1993) Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Macaulay
Claresholm

  • Hairstylist
  • Salon Luna
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob MacLean
Fort Mcmuray

  • Automotive Service Technician
  • Summit Chevrolet GMC Buick Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gage MacPherson
Grande Praire

  • Plumber
  • Modern Niagara Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Mah
Edmonton

  • Electrician
  • Power Works Electrical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Electrical Contractors Association
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Dray Many Shots
Lethbridge

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Lethbridge) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Victor Marigmen
Linden

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Courtney Berg Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Markel
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • G Four Holdings Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Martai
Calgary

  • Landscape Horticulturist
  • Mirage Landscaping Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julia Martin
County Of Grande Prairie No. 1

  • Hairstylist
  • The Headroom Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Matchim
Spruce Grove

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • 1681425 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daven Maurer
Bezanson

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Mayert
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland International Trucks Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Declan McAllister
Edmonton

  • Electrician
  • Rahall Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter McClelland
Hinton

  • Welder
  • Wild Hay Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Malcolm McFadden
Calgary

  • Welder
  • Jmc Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Karson McFarlane
Leduc

  • Heavy Equipment Technician
  • Bulldog Energy Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurtis McGillis
Sherwood Park

  • Electrician
  • Alta Pro Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob McKill
Innisfail

  • Heavy Equipment Technician
  • Bohringer Innovation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaden McLauchlin
Hinton

  • Heavy Equipment Technician
  • Werner Heavy Equipment Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colin McLeod
Claresholm

  • Electrician
  • Electrical Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Roy Meinders
Lacombe

  • Welder
  • Arrow Arc Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Mejia
Edmonton

  • Electrician
  • 4-Way Electrical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jason Mellema
Grassy Lake

  • Heavy Equipment Technician
  • 1742009 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Simon Menard
Plamondon

  • Heavy Equipment Technician
  • Bullseye HD Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Jacobs Catalytic Ltd.
  • Jacobs Catalytic

Tyler Metcalfe
High River

  • Automotive Service Technician
  • High Country Chevrolet Buick GMC Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mitchell Mickla
Daysland

  • Automotive Service Technician
  • Breitkreuz Auto Repair Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keaton Middleton
Strathmore

  • Carpenter
  • Remuda Building Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sharmant Mikekemo
Edmonton

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Milot
Bentley

  • Instrumentation and Control Technician
  • Iconic Electric and Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jevan Mongeon
Spruce Grove

  • Electrician
  • Chermik Technical Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Davin Moore
Red Deer County

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Glover International Trucks
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Morgan
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Calgary Tune-Up & Corvette Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Morley
Lethbridge

  • Automotive Service Technician
  • Bridge City Chrysler Dodge Jeep Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jake Moroz
Mundare

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Ford Sales & Service Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashley Morrell
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Mosher
Barrhead

  • Heavy Equipment Technician
  • County Of Lac Ste Anne 28
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Mucyo
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Jasper Ave.) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jan Muilwijk
Fort MacLeod

  • Carpenter
  • WestPeak Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Muise
Niton Junction

  • Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment
  • Mills Motors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Murray
Fairview

  • Automotive Service Technician
  • Warren's Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Nauta
High River

  • Agricultural Equipment Technician
  • Arlie Nauta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Neels
Monarch

  • Carpenter
  • Delco Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Teri-Lynn Nice
Bruderheim

  • Automotive Service Technician
  • Sherwood Ford Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Nicholson
Calgary

  • Electrician
  • Custom Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jon Francisco Niegos
Grande Prairie

  • Sheet Metal Worker
  • TBA Heating, Cooling & Construction Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Nikles
Lethbridge

  • Carpenter
  • J B Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lauren Niosi
Calgary

  • Hairstylist
  • Scissorworks and Co
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christian Nolette
Girouxville

  • Heavy Equipment Technician
  • 2101291 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elyssa Nordby-Aksidan
Edmonton

  • Hairstylist
  • Sylvia & Co
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alfred Normand
St. Albert

  • Electrician
  • Green Lantern Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Harjot Nyotta
Edmonton

  • Welder
  • Schmidt Laserworks Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braydon O'Flaherty
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Liebherr-Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damien Oles
Stony Plain

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Precision Tech Industrial Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conner Oliver
Spruce Grove

  • Heavy Equipment Technician
  • Answer Trailer Rentals & Leasing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Oliver
Whitecourt

  • Welder
  • Carbonex Contractors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaron Osborne
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Newsprint Funding Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ronaldo Osorio
Grande Prairie

  • Communication Technician
  • Leoncio Osorio
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braden Page
Calgary

  • Heavy Equipment Technician
  • IMT STANDEN'S LP
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Pagenkopf
Gleichen

  • Heavy Equipment Technician
  • 77253 ALBERTA LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Eva-Marie Parker
Olds

  • Agricultural Equipment Technician
  • Vandenberg Hay Farms Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hawk Pastetnik
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Sandy Lane Automotive Services (1980) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Payne-Bergman
Crossfield

  • Auto Body Technician
  • The Truck Shop
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Pedersen
Hanna

  • Automotive Service Technician
  • 724113 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Pedersen
Hanna

  • Automotive Service Technician
  • 724113 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anthony Pedgerachny
Sturgeon County

  • Landscape Horticulturist
  • Prairie Gardens
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Raymond Pelrine
Fort Saskatchewan

  • Ironworker (Structural/Ornamental)
  • All Steel Builders West Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lawson Penner
Calgary

  • Electrician
  • Amorea Designs Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Perneel
Stony Plain

  • Carpenter
  • Alfred Horie Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Perri
Edmonton

  • Electrician
  • Panason Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nickolas Petrynchyn
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Pfiffner
Coaldale

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Quincy Phelan
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Phillips
Spruce Grove

  • Electrician
  • TB Traffic Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kody Pickles
Drumheller

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Pietzsch
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship - Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Gage Piggott
Langdon

  • Automotive Service Technician
  • Calgary Fleet Maintenance LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Pinniger
Chestermere

  • Plumber
  • D.C.M. Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Plouffe
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • Slave Lake Chrysler
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Poburn
Morinville

  • Auto Body Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Augustine Poirier
Calgary

  • Cabinetmaker
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Nicholas Poole
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Praski
Stettler

  • Welder
  • Foremost Equipment LP
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lachlan Pratt
Chestermere

  • Welder - Wire Process Operator
  • Rite-Way Fencing (2000) Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Prior
Duchess

  • Machinist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kade Proctor
Boyle

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Prokipchuk
Whitecourt

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Millar Western Forest Products Ltd. Wtct. Pulp Division
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Prosser
Linden

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Pyrch
Calmar

  • Welder
  • Nextgen Industries Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

River Quintal-Strand
Edmonton

  • Plumber
  • Goldbar Contractors Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Racich
St Albert

  • Carpenter
  • Mytec Contracting Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship - PCL Construction Group
  • PCL Construction Group Inc.

Trystan-Jai Ram
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • 1881066 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zabe-Ullah Ramazan
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Ramazan Auto Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jessica Raymond
Peace River

  • Electrician
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dawson Reichle
Sturgeon County

  • Automotive Service Technician
  • Devonian Motor Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Parker Reid
Spruce Grove

  • Carpenter
  • Nason Contracting Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - CLAC
  • CLAC

Caleb Reid
Cremona

  • Landscape Horticulturist
  • For Trees Company Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jonas Resch
Calgary

  • Roofer
  • Lynnwood Roofing (1991) Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Reske
Parkland County

  • Carpenter
  • Jason Reske
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashton Rider
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Bravo Auto Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zackary Ripley
Edmonton

  • Welder
  • ASW GP Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kate Robb
Drayton Valley

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Brian's Automotive Specialists
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dominic Roberts
Westlock

  • Carpenter
  • Roberts Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Rock
Sundre

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Millard Trucking Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Koby Roe
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Douglas Lake Equipment Lp
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Beau Rook
Parkland County

  • Welder
  • Kcr Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Rosenberger
Peace River

  • Welder
  • Glen Armstrong Construction (2012) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Ross
Carstairs

  • Welder
  • Train Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Eric Rothecker
Airdrie

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Rowley
Alsike

  • Carpenter
  • Kaiser construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Russo
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Calgary Trail) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Melissa Rutherford
Vegreville

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jensen Ruthven
Heritage Pointe

  • Sheet Metal Worker
  • Brazzo Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Saby
Olds

  • Motorcycle Mechanic
  • Trackside Sales And Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Salmond
Bluesky

  • Heavy Equipment Technician
  • Tri-S Concrete (1996) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Sarac
Edmonton

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Above & Beyond Compression Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Makayla Sarapuk
Fort Vermilion

  • Heavy Equipment Technician
  • Big Wheels Diesel Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Sauder
Fairview

  • Heavy Equipment Technician
  • Foster's Agri-World
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Saunders
Marwayne

  • Heavy Equipment Technician
  • Saunders Repair Service Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaitlyne Sawatzky
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Schmaus
Rockyford

  • Electrician
  • MPN Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cody Schmidt
St Albert

  • Machinist
  • High School Apprenticeship Scholarship - NOVA Chemicals
  • NOVA Chemicals Corporation

Jace Schmutz
Sedgewick

  • Auto Body Technician
  • O'Brien Holdings Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dain Schuller
Rocky Mountain House

  • Carpenter
  • Harold Kinsella
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Taylor Schwam
St Albert

  • Automotive Service Technician
  • 315155 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rorie Seaman
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lance Sedgewick
Brooks

  • Automotive Service Technician
  • Brooks Lube & Alignment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emma Seipert
Calgary

  • Hairstylist
  • Rush Salon Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Seney
Blackie

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Shalagan
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • SUNDOWN OILFIELD SERVICES LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Sharkey
Camrose

  • Electrician
  • Community Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dennis Shaw
Lethbridge

  • Welder
  • DMT Business Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Sheehan
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Sheridan
Lethbridge

  • Electrician
  • Elad Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Sherman
Magrath

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sobiya Siddiqui
Edmonton

  • Cook
  • Cactus Cafe Jasper Ave. Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Sidebottom
Cochrane

  • Electrician
  • Seltrek Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lane Siewert
Magrath

  • Carpenter
  • 1558439 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Simo
Caroline

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • 22 West Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Marco Simpatico
Edmonton

  • Welder
  • Atco Gas and Pipelines Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - International Brotherhood of Boilermakers & Boilermaker Training Trust Fund
  • International Brotherhood of Boilermakers and the Boilermaker Training Trust Fund

Braiden Simpson
Crossfield

  • Agricultural Equipment Technician
  • BAYWA AG Centre Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Sinclair
Fort McMurray

  • Welder
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Amarinder Singh
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • AG Diesel
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cody Sjogren
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Black & McDonald Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emily Skelly
Co Gp No. 1

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Fluid Pro Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Donovan Smadis
Sherwood Park

  • Welder
  • Crs Crane Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Smith
Edson

  • Welder
  • Milligan's Metalworks & Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Smith
Edson

  • Heavy Equipment Technician
  • Piston Pete Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jackson Smith
Spruce Grove

  • Electrician
  • Four Elements Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gerrit Soet
Picture Butte

  • Carpenter
  • The Finishers Touch
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sebastian Speed
Grande Prairie

  • Landscape Horticulturist
  • Treeworks
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joel St. Laurent
Bonnyville

  • Carpenter
  • Gen Mec ACL Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy St. Laurent
Lac Ste. Anne County

  • Bricklayer
  • Scorpio Masonry AB Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship - Fluor Constructors Canada
  • Fluor Constructors Canada Limited

Braeden Staples
Grande Prairie

  • Plumber
  • Strathcona Mechanical Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dewitt Steinbrenner
Bentley

  • Heavy Equipment Technician
  • ADS Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jason Stern
Thorsby

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • MMD Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristen Stevenot
Boyle

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Griffin Stewart
Beaumont

  • Heavy Equipment Technician
  • Liquids in Motion
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ian Stewart
Rocky Mountain House

  • Instrumentation and Control Technician
  • Pronghorn Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashton Still
Hinton

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • HeavyTech Industries Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Stoyles
Whitecourt

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Paige Streeter
Airdrie

  • Plumber
  • Tri-Alta Mechanical Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Stringer
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Headwater Equipment Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Vaughn Strutt
Oyen

  • Welder
  • Sparkman Welding Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Stuckey
Pincher Creek

  • Instrumentation and Control Technician
  • Big Horn Electric & Controls Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dalys Sundby
Parkland County

  • Heavy Equipment Technician
  • Capital Gear Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jack Sylven
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Big 4 Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Motor Dealers Association
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Grace Szekely-Labrecque
Calgary

  • Hairstylist
  • House of Toli
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Tait
Calgary

  • Electrician
  • Unimed Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Isaac Tait
Edson

  • Automotive Service Technician
  • 1485768 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Devon Tally
Grande Prairie

  • Electrician
  • CDN Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Garon Tancowny
Leduc

  • Automotive Service Technician
  • Schwab Chevrolet Buick GMCLtd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Tanner
Cardston

  • Cook
  • Cardston High School Cafeteria
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chad Taylor
Coalhurst

  • Carpenter
  • Greener Homes Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Tenaglia
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • G Four Holdings Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Thibert
Hylo

  • Heavy Equipment Technician
  • Bullseye HD Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sydney Thies
Calgary

  • Bricklayer
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Thir
St. Albert

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nikolas Thomas
Sherwood Park

  • Welder
  • ASW GP Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Optimist Club Sherwood Park
  • Optimist Club of Sherwood Park

Jace Thompson
Tomahawk

  • Plumber
  • Bald Eagle Plumbing & Heating Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Tkach
Coronation

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Toews
Linden

  • Cook
  • Government Of Alberta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bart Tolsma
Fort MacLeod

  • Auto Body Technician
  • Autobody Care Fort Macleod Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mehtab Toor
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Pinder's Auto Center Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Trang
Edmonton

  • Cook
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alayna Tutte
Nanton

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Calgary Tractorland Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Taylor Tymensen
Calgary

  • Welder
  • Dice Plant Maintenance
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Orin Uhlitz
Valleyview

  • Automotive Service Technician
  • McCool Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maxwell Underhill
Ponoka

  • Electrician
  • Kevin Underhill
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dallan Unger
Co Gp No. 1

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • J.D.A. Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hector Valle Portillo
Medicine Hat

  • Cook
  • Medicine Hat School District
  • High School Apprenticeship Scholarship - Construction Labour Relations An Alberta Association /Building Trades of Alberta
  • Construction Labour Relations-An Alberta Association/Building Trades of Alberta

James Valliere
Edson

  • Motorcycle Mechanic
  • Freedom Powersports Edson Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Van Deuveren
Nobleford

  • Automotive Service Technician
  • Nobleford Auto Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hendrik Van Engelen
Parkland County

  • Heavy Equipment Technician
  • 1684769 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bradley Van Herk
Fort MacLeod

  • Carpenter
  • Neelco Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Eric Van Reeuwyk
Coaldale

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hendrik Van Voorst
Monarch

  • Heavy Equipment Technician
  • Moboots Ag Mechanics Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cade Van Zandbergen
Castor

  • Welder
  • CAPE Manufacturing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Vandenberg
Spruce Grove

  • Electrician
  • Live Wire Electric Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Vanderveen
Yellowhead County

  • Automotive Service Technician
  • 1485768 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Vanderwolf
Barrhead

  • Hairstylist
  • 2036462 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cohl Venema
Irma

  • Auto Body Technician
  • Ward's Hi-Way Auto Body & Painting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Viljoen
Coronation

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travis Voltner
Viking

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Wainwright Auto Supply (1988) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Davin Wack
Sherwood Park

  • Carpenter
  • C-Bros. Contracting 2005 Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaydon Wagner
St. Albert

  • Plumber
  • Blackstone Mechanical Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Malcolm Wahl
Trochu

  • Auto Body Technician
  • Peterson Auto Body Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaden Walburger
Coaldale

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Walker
Calgary

  • Plumber
  • Botting & Associates (Alberta) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spencer Walsh
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • The Tire Warehouse
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Ward
Wembley

  • Electrician
  • BraveHeart Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brianna Ward
Drumheller

  • Cook
  • 811506 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jackson Warkentin
Dewberry

  • Concrete Finisher
  • Irish Creek Concrete Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Watson
Calgary

  • Sheet Metal Worker
  • Brazzo Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bodi Watts
Wainwright

  • Carpenter
  • Quindell Builders
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Weir
St.Albert

  • Electrician
  • Provincial Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Micheal Weldon
Onoway

  • Cook
  • Onoway Junior/Senior High School
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hudson Welsh
Leduc County

  • Electrician
  • Shift Innovations & Controls Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Wenstrom
Dalemead

  • Heavy Equipment Technician
  • Wenstrom Equipment
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Weslosky
Leduc County

  • Automotive Service Technician
  • S & J Laurion Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylee West
Mountain View

  • Hairstylist
  • Christina West
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braydon White
Lac La Biche

  • Automotive Service Technician
  • Ted's Automotive
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Robbie White
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas White
Calgary

  • Floorcovering Installer
  • System Flooring Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brendan Whyburd
Calgary

  • Electrician
  • Amelco Electric(Calgary) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Herman Wiebe
La Crete

  • Welder
  • J. D. Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julius Wiebe
La Crete

  • Carpenter
  • Heartwood Carpentry Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Roy Jacob Williams
Wembley

  • Automotive Service Technician
  • Jim Hansen's Gateway Ford Lincoln Sales Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Williams
Kinuso

  • Heavy Equipment Technician
  • 1181512 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kobe Willis
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Great West Kenworth Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Wilson
Bonnyville

  • Heavy Equipment Technician
  • 1684817 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Syncrude Canada
  • Syncrude Canada Ltd.

Brock Wilson
Veteran

  • Agricultural Equipment Technician
  • Trevor Wakefield
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Winchester
Lethbridge

  • Automotive Service Technician
  • T J Auto Repais
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Wiwad
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julius Woch
Edmonton

  • Electrician
  • C M N Electrical Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Allison Wolfe
Whitecourt

  • Hairstylist
  • Curl Up and Dye Hair Design Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Wolfe
Grande Prairie

  • Carpenter
  • 1672542 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alanus Wong
Edmonton

  • Electrician
  • Western Electrical Management Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cooper Woodhouse
Canmore

  • Automotive Service Technician
  • Cam Clark Ford Canmore
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shayne Wowk
Vegreville

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spenser Wrzosek
St. Albert

  • Auto Body Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wade Yanke
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayda Yasa
Edmonton

  • Hairstylist
  • 1588691 ALBERTA LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Ylioja
Lethbridge

  • Carpenter
  • Dougals Ylioja
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Young
Spruce Grove

  • Carpenter
  • Emcee Construction And Management Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Oleksandr Zagirskyy
Calgary

  • Sheet Metal Worker
  • 11002292 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Fahad Zahid
Edmonton

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jenessa Zayezierski
Boyle

  • Carpenter
  • Tyler Skiba
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zaq Zebrasky
Canmore

  • Carpenter
  • Ideal Woodwork Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Abigail Zukowsky
Lethbridge

  • Cook
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Do you have a few minutes to fill out a survey that will help us make our website better?

Once you respond, we won't ask you again during this session.