2015 Recipients of the RAP Scholarship

Congratulations to the 409 recipients of the 2015 RAP Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Brett Aasman
Red Deer, AB

  • Welder
  • Goldec Hamms Manufacturing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Davis Abele
Edmonton, AB

  • Sheetmetal Worker
  • Weiss-Johnson Sheet Metal Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kent Allarie
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • City of Edmonton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jake Allin
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Ledcor Pipeline Limited
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Allsen
Red Deer, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Trican Well Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Savena Alter
Medicine Hat, AB

  • Hairstylist
  • First Choice Hair Cutters
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Ancion
Red Deer County, AB

  • Instrument Technician
  • Kelly Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Darian Andersen
Grassland, AB

  • Welder
  • Alberta -Pacific Forest Ind.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jaxon Anderson
Claresholm, AB

  • Welder
  • 385807 AB LTD/ Claresholm Welding & Fabricating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alaxander Anderson
Lancaster Park, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Patno's Plumbing Heating A/C Inco.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Azra-Ann Anderson-Milot
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • City of Edmonton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Andres
Edmonton, AB

  • Welder
  • Foremost Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Hunter Andrus
Taber, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Western Tractor Company Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Antunes
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Lexand Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyla Arenburg
Lundbreck, AB

  • Automotive Service Technician
  • Kajay Automotive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keegan Audet
Leduc, AB

  • Welder
  • Thunder and Lighting Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brayden Bachnick
Lac La Biche, AB

  • Millwright
  • Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nickolas Badura
Taber, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • 1246086 AB LTD O/Q AL Fabrication
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dallas Baier
Wainwright, AB

  • Electrician
  • Tips Electrical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Balaski
Fort McMurray, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Ball
Castor, AB

  • Automotive Service Technician
  • Ok Tire Castor
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Seth Bargen
Leduc, AB

  • Welder
  • Camex
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Carson Barnes
Lacombe, AB

  • Millwright
  • Hopkins Construction Lacombe Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Bauer
Vegreville, AB

  • Electrician
  • RJV EIS
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Bauman
Erskine, AB

  • Powerline Technician
  • DNR Pressure Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Connor Bedford
Duffield, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Tomanauk Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Evan Bellingham
Bawlf, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equpiment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Spencer Bellingham
Bawlf, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Agriterra Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cassidy Belsher
Olds, AB

  • Hairstylist
  • Hair Central Salon
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryley Beniuk
Lac La Biche, AB

  • Automotive Service Technician
  • Stephane's Mobile Repair/ SMR Diesel Trucks
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mark Bennett
Calgary, AB

  • Welder
  • Atco Gas Pipelines Ltd.
  • Calgary Foundation - Cadmus Rund RAP Scholarship
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Graham Benoit
Vegreville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • 857 Heavy Duty Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Parker Berry
Calgary, AB

  • Welder
  • Ensteek Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Besse
Drayton Valley, AB

  • Welder
  • Option Industries Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Riley Blair
Claresholm, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Challenger New Holland
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Elise Blais
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ty Blanchard
Bowden, AB

  • Automotive Service Technician
  • Cam Clark Ford (Old)
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brett Boddez
Sturgeon County, AB

  • Automotive Service Technician
  • Van Brabant Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keith Bombay
St. Paul, AB

  • Machinist
  • Swisco Ltd.
  • NOVA Chemicals Corporation RAP Scholarship
  • NOVA Chemicals Corporation

Devon Booth
East Coulee, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tires
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jean-Sebastien Bouchard
Morinville, AB

  • Welder
  • Craig's Welding Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tanner Bourassa
Plamondon, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Madoilfield Solutions
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Angelica-Lee Bowie
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Loadster Dispatchers
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Boyes
Lethbridge, AB

  • Machinist
  • D+D Machine Works Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyson Brady
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • St.Albert Transmission Cewtre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keira Brenholen
Gibbons, AB

  • Millwright
  • DOW Chemical WLC.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffrey Brinton
Okotoks, AB

  • Carpenter
  • Double BG Lass and Contracting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Warren Wesley Brisbois
Sundre, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Fisher's Plumbing, Heating & Gas Fitting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Travis Brooks
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Tempo Alberta Electrical Contractors Co. Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devin Brown
Sturgeon County, AB

  • Automotive Service Technician
  • Leon's Auto Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Brown
Edmonton, AB

  • Electrician
  • K-Jay Electric Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Bruinsma
Drayton Valley, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Hydro Vacuum Oilfield Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tanner Buckland
Calgary, AB

  • Millwright
  • Rostel Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Sven Bullert
Lacombe, AB

  • Electrician
  • Bonanza Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alexander Burbank
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Jetsons Heating & Ventilation Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Buscholl
Medicine Hat, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Starks PLG & HTG
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lyndon Byrd
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Norman Gavey Contracting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Canuel
Calgary, AB

  • Electrician
  • Dendera Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Morgan Carey
Killam, AB

  • Automotive Service Technician
  • Maxim Automotive Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Carleton
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Martin Deerline
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Caron
Leduc, AB

  • Welder
  • Steelhead Fabrication Corp
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Koltin Caron
Valleyview, AB

  • Instrument Technician
  • Caron Measurement and Controls
  • TransCanada PipeLines Limited RAP Scholarship
  • TransCanada

Amiee Carter
Leduc, AB

  • Parts Technician
  • Honda Extreme
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Cassidy
St. Albert, AB

  • Electrician
  • Coronet Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Isaac Cenaiko
Olds, AB

  • Carpenter
  • McRidge Contracting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trenton Chamberlain
Athabasca, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kayla Charbonneau
St. Albert, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Martian Deerline
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Chevraux
Killam, AB

  • Electrician
  • TNT Instrumentation Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Christen
Morinville, AB

  • Carpenter
  • C-Bros Contracting 2005 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Christenson
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Fabal Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brett Cissell
Ponoka, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • First Choice Auto& Truck Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Malcolm Clapperton
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Hestia Construction Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Remington Clarke
Calgary, AB

  • Welder
  • Moci Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Branden Coles
St. Albert, AB

  • Electrician
  • DB Proline Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jessie Collins
Lac La Biche, AB

  • Welder
  • Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Leroy Cook
Coalhurst, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • True Diesel Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

John Corrigan
Sherwood Park, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Park Pauing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Coursaux
Sturgeon County, AB

  • Carpenter
  • Pleasant Homes Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Leala-Ann Court
Calgary, AB

  • Baker
  • Sobeys Evanston
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Coutts
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Rushton Gas and Oil Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daphney Couturier
Irma, AB

  • Hairstylist
  • Glow Hair and Body
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shayle Cox
Drayton Valley, AB

  • Welder
  • Ted Beath Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Caleb Cranna
Edmonton, AB

  • Welder
  • Accon Industrial West
  • Ironworkers Local 720 and Local 725/Ironworkers Apprenticeship and training Plan RAP Scholarship
  • Alberta Ironworkers Local 720 and Local 725/Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Darian Cripps
Hinton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Ainton Truch Centre Ltd.
  • Allan Askeland RAP Scholarship (Pacific Western Transportation)
  • Allan Askeland (Pacific Western Transportation)

Ben Curtis
Forestburg, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Black Thunder Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trent Dac
Stony Plain, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Mulchco Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyson Dales
Onoway, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Hydraulic Mobile Crane
  • Xcaliber Crane & Rigging
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aaron Daley
Calgary, AB

  • Millwright
  • DEL Equipment Limited
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dean Danyluk
Sherwood Park, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Plumb Boss
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jessica Dedick
Peace River, AB

  • Electrician
  • Nomad Electrical Contractors Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Skye DeGroot
Ardrossan, AB

  • Automotive Service Technician
  • Trial Tire Auto Centers
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Calum Depriester
Calgary, AB

  • Electrician
  • Cawem Systems Ltd.
  • Watson Family RAP Scholarship
  • Watson (Bill and Catherine) and Family

Chance Desaunoy
Blairmore, AB

  • Automotive Service Technician
  • Mountain Valley Automotive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Morgan Desjardins
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • 1678351 Alberta Ltd. Alarriel Salon
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bailey Dietrich
Forestburg, AB

  • Welder
  • Prism Integrated Solutions Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Karter Dinter
Tofield, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Shell Canada Limited
  • Fluor Constructors Canada Limited RAP Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Limited

Ty Dinter
Tofield, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Shell Canada
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Felix Dionne
Edmonton, AB

  • Instrument Technician
  • Spartan Controls
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taryn Dmyterko
Sylvan Lake, AB

  • Automotive Service Technician
  • Cam Clark Ford
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonathan Dorohoy
Taber, AB

  • Electrician
  • Rivers Electric Taber Co Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Clay Doucet
Lac La Biche, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tires
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Douglas
Barrhead, AB

  • Welder
  • Schatzys Custom Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared Dyck
Coaldale, AB

  • Carpenter
  • Canastone Contracting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Maxwell Easterbrook
Edmonton, AB

  • Plumber
  • Westgrove Plumbing & Heating Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tabitha Edwards
Ponoka, AB

  • Welder
  • Alberta Flares Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andre Engelbrecht
Fort McMurray, AB

  • Millwright
  • Suncor
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Hannah Engler
Slave Lake, AB

  • Electrician
  • 1267302 AB Ltd. 0/9 Melkijan Controlls
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Etherington
Hanna, AB

  • Electrician
  • 1273526AB Ltd/Double B Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Fallis
Mayerthorpe, AB

  • Welder
  • Mayerthorde Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniele Filippelli
Sherwood Park, AB

  • Appliance Service Technician
  • Sherwood Applicance Repair Inc 2000
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Karissa French
Tilley, AB

  • Hairstylist
  • FLO Hair Lounge
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kurtis Fricker
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • MCG Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shaun Friesen
La Crete, AB

  • Carpenter
  • Alpine Builders Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Isaak Friessen
Enchant, AB

  • Gasfitter A
  • Bow River Gas Co-op Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kaylea Frye
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Suncor Energy Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Walker Gagnon
Red Deer County, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Pro-N2
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Johannes Gamboa
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • The Electric Company Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert Gardiner
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Stanl Peterbilt
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wyatt Garrett
Warburg, AB

  • Electrician
  • HP's Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Garriock
Sherwood Park, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Cerus Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chad Gehlert
Lac La Biche, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Bicle County
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations - Alberta RAP Scholarship
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Rainier Geronimo
Fort McMurray, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Diamond International Trucks Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Goertzen
Grande Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Priority Fluid Power Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Robert Pearce Goodwin
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Ifab Incorporated
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Roper Gorgichuk
Sedalia, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equpiment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Clayton Gorr
Linden, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Courtney Berg Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Goshko
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Strongco Equipment LP
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Govenlock
Whitecourt, AB

  • Millwright
  • Millar Western Forest Products
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Darby Grady
Exshaw, AB

  • Welder
  • Bow Cor Custom Welding 2007 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Gray
Athabasca, AB

  • Welder
  • Northwest Fabricators Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Grocock
Lacombe, AB

  • Cook
  • Leto Steak Seafood House Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Pryce Gulka
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sunridge Nissan
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Boris Gurevich
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Tiger Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tanner Hadley
Edmonton, AB

  • Welder
  • Dematco Manufacturing Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Harbers
Monarch, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Nieboer Farm Supplies
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Calum Harbidge
Rocky Mountain House, AB

  • Welder
  • Diamond & J Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Harder
La Crete, AB

  • Electrician
  • Limewire Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Harman
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Sandy's Heavy Truck Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nathan Paul Harper
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Simpson Plumbing Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta RAP
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Colby Harris
Entwistle, AB

  • Welder
  • Ted Beath Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colton Harvey
Ardrossan, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • RIBS Bulk Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blake Hassan
St. Paul, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Presision Power Products
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brendan Hauch
Tofield, AB

  • Welder
  • P. Hritzuk Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared Healing
Lacombe, AB

  • Carpenter
  • Sunset Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Hebert
Calgary, AB

  • Electrician
  • Altex Security Systems Lyd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Linden Heidecker
Coronation, AB

  • Welder
  • League Pipeline Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cole Henderson
Lac La Biche, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche Transport Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Scott Henderson
Lac La Biche, AB

  • Automotive Service Technician
  • Ted's Automotive Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Hermann
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • City of Edmonton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Zane Hermanutz
St. Albert, AB

  • Electrician
  • All Type Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cameron Heslop
Lacombe, AB

  • Welder
  • Core Metal Fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchell Hill
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trotter & Morton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alexander Hinz
Lloydminster, AB

  • Electrician
  • Tarpen Energy Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrea Hirschi
Hinton, AB

  • Parts Technician
  • 1123215 Alberta ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchell Hochhausen
Strome, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Iron Creek Truck & Trailer
  • Shell Canada Limited RAP Scholarship
  • Shell Canada Limited

Austin Hofer
Fort Kent, AB

  • Automotive Service Technician
  • Jansen Auto Service & Detailing
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ayden Hold
Fort Saskatchewan, AB

  • Millwright
  • Shell Canada Energy
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brendan Holmberg
Langdon, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Poncld Rigging
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Christopher Holowaty
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • The Rig Shop Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Levi Hooft
Sherwood Park, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • Kerr Interior Systems Ltd
  • Sherwood Park Optimist Club RAP Scholarship
  • Optimist Club of Sherwood Park

Michael Hoskin
Calgary, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • Alpine Drywall Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brenden Howard
Red Deer County, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Pro N2 LTd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Hoy
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • Choun Electric Ltd
  • Electrical Contractors Association of Alberta RAP Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Colin Hrischuk
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Sterlingwestenn Star Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Spencer Huddleston
Spruce Grove, AB

  • Welder
  • Cessco Fabrication & Engineering
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Huff
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Nova Builders Inc
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trueman Hughes
Calgary, AB

  • Carpenter
  • PCL Builders Inc.
  • CLAC RAP Scholarship
  • Construction Labour Relations-An Alberta Association/Building Trades of Alberta

Stephen Hughes
Ardrossan, AB

  • Automotive Service Technician
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Vincent Hunter
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Alberta Custom Metal Fabricators
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Benjamin Huot
Island Lake, AB

  • Automotive Service Technician
  • Hunter Motors Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Jacobi
Cacombe, AB

  • Welder
  • Rai-Lynn Trucking Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cole Jacobson
Olds, AB

  • Welder
  • Wiemeyer's Welding Machining Ltd.
  • KBR (Canada) RAP Scholarship
  • KBR (Canada)

Karlijn Janssen
Lacombe, AB

  • Hairstylist
  • Bladez Hair Company
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Janzen
Sherwood Park, AB

  • Machinist
  • Rite-Way Machining Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lane Jarocki
Innisfail, AB

  • Welder
  • Axiom oilfield solutions ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Keean Jepson
Sturgeon County, AB

  • Welder
  • Alco Industrial
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Damon Jober
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Trinitr Power Corportation
  • Electrical Contractors Association of Alberta RAP Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Ryan Jodoin
St. Lina, AB

  • Powerline Technician
  • RPM Contracting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Johnson
Wetaskiwin, AB

  • Welder
  • Ja-Co Welding & Consilting Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Riley Johnson
Lac La Biche, AB

  • Welder
  • Crude Energy Services Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bruce Joly
Edgerton, AB

  • Carpenter
  • Riese Built Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Jones
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Skyler Jones
Taber, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Koz's Triple T Repair
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alicia Kacho
Peace River, AB

  • Hairstylist
  • Aspen Grove Spa Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Kalynchuk
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Vltimate Fabrication
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyl Karch
Sturgeon County, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Display Fixtures Edmonton
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chase Karch
Sturgeon County, AB

  • Welder
  • Metal Boss Technologies
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brady Kassian
Mundare, AB

  • Auto Body Technician
  • Vegreville Autobody (1993) Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brooke Keil
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Willowpark Hairstyling ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Yousif Khamis
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Mr. Volvo Plus
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Philip Klassen
Buffalo Head Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Timothy Kleiner
Barnwell, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Cem Heavy Equipment Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Randy Klippenstein
Tofield, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • Klippenstein Interiors Incorporated
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Hreshik Kombaan
Edmonton, AB

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Arrkann R.V. & Trailer centre
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Darby-Ann Kowalchuk
Hinton, AB

  • Parts Technician
  • Alstar Oilfield Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Rafael Krahn
Daysland, AB

  • Automotive Service Technician
  • Breitrrenuz Auto Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cole Krause
Bowden, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fourlane Ford Sales
  • Motor Dealers Association of Alberta RAP Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Taylor Kucharski
Andrew, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Webb's Machinery
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Orry Kunz
Grimshaw, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • LaPrairie Crane
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kerry Lakevold
Provost, AB

  • Welder
  • Buckin Good Welding Ltd.
  • Merit Contractors Association RAP Scholarship
  • Merit Contractors Association

Joshua Lameman
Edmonton, AB

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Arrkann Trailer & RV Centre Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Lashbrook
Cold Lake, AB

  • Electrician
  • Electric Services Brand Centre Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jayden LaValley
County of Grande Prairie No 1, AB

  • Welder
  • GT Accu-Fab Custom Metal Works Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Andrea Lawler
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mackenzie Lawson
Irna, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Kace Plumbing & Heating Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Lee
Barrhead, AB

  • Automotive Service Technician
  • Barrhead Auto Parts
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shayden Leslie
Rocky Mountain House, AB

  • Welder
  • D. Leslie Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cole Letkeman
La Crete, AB

  • Electrician
  • Hotflash Electric Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

William Lindfield
Pincher Creek, AB

  • Welder
  • Boulder Metal Industries (2002)
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Talyssa Lippa
Lethbridge, AB

  • Welder
  • Meridian Mfg Company
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

William Lobley
Sundre, AB

  • Welder
  • Kwil-Fab Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Loewen
Crooked Creek, AB

  • Welder
  • Star Fabrication Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Zachery Lorencz
Manning, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Advantage North Services Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Low
Sturgeon County, AB

  • Carpenter
  • Raycc Renovations Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchell Lund
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Tail Lights Auto and Truck
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Erik Maayen
Coaldale, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Peterbilt Lethbridge
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Macisaac
Edgerton, AB

  • Carpenter
  • Battle Valley Builders
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Coy Mackenzie
Drayton Valley, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Drayton Valley Rentals
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Logan Macleod
Red Deer, AB

  • Millwright
  • Collicutt Energy Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dalen Madden
Bonnyville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Entrec Corporation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Peter Malica
Vimy, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Thorhild County
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dakoda Manion
Leduc, AB

  • Welder
  • Camex Equipment Sales & Rentals Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Liam Marklund
Hinton, AB

  • Welder
  • Summit Machining & Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Marsh
Fort Saskatchewan, AB

  • Millwright
  • Hydro Scotford Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitch Marshall
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • Globalflow Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Khemis Marsuk
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Pax Electrical Installations Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Spencer Mason
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Precision Performance Automotive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin Mathison
Whitecourt, AB

  • Shell Scotford
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aurielle Matilla
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jayden Matoga
Grassland, AB

  • Millwright
  • Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc. RAP Scholarship
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Joshua Mattern
Fort Saskatchewan, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kameron Matwychuk
Sherwood Park, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversifield Transportation ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Johnathan McCormick
Wainwright, AB

  • Automotive Service Technician
  • Noris Ford
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kirklyn McGean
Lac La Biche, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche Transport Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel McGinn
Stony Plain, AB

  • Water Well Driller
  • Gerld McGinn Drilling Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Mchenry
St. Albert, AB

  • Carpenter
  • Altitvde Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Claire McIlvenna
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Julia McJannet
Edmonton, AB

  • Artistic Bake Shop Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared McLean
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Raymond McMullen
Leduc, AB

  • Electrician
  • Integral Energy Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Broden Meyer
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Mikado Electric
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Melissa Mikula
Nampa, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Thomas Homes and RV Cneter
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lance Miller
Acme, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Linden Agri Centre Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nash Millward
Magrath, AB

  • Electrician
  • Summit Electrical Solutions Inc
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Todd Miluch
Yellowhead County, AB

  • Powerline Technician
  • Fortis Alberta
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Mintz
Lethbridge, AB

  • Machinist
  • Lthbridge Industries Lp
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eman Moghrabi
Lac La Biche, AB

  • Hairstylist
  • Kut N Kurl
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Reece Monnette
County of Grande Prairie No 1, AB

  • Instrument Technician
  • Medallion Energy Services Inc
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Carson Montgomery
Bonnyville, AB

  • Electrician
  • SNL Electric Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brandon Morrish
Edmonton, AB

  • Welder
  • WF Welding & Overhead Cranes
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jamie Morrow
Gibbons, AB

  • Carpenter
  • Morrows Homes Inc
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Murray
Leduc County, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Trican Well Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mitchell Muttitt
Red Deer County, AB

  • Welder
  • Crintech Services Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mallaz Najmi-Beauchamp
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Suncor Energy
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jayden Nichols
Taber, AB

  • Automotive Service Technician
  • Wildrose Autobody
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Nysten
Carstairs, AB

  • Electrician
  • SBI Medular Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Teraneal Ober
Coaldale, AB

  • Parts Technician
  • Southland International Truks Ltd
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Amy Oliver
Lethbridge, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Airtech Heating and Air Conditioning
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Allan Orr
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Rivers Electric CO.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Carter Ostashek
Hinton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Westridge Sand Gravel
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Oudshoorn
Coalhurst, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Greatwest Kenworth ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryen Papirny
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Advantage Heating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Paradis
Bonnyville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Max Mechanical Inc
  • Syncrude Canada Ltd. RAP Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Joshua Parker
Calgary, AB

  • Cook
  • Teatro Ristorante
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cyril Pasquill
Edmonton, AB

  • Welder
  • Thomas and Betts
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Victoria Patno
Sturgeon County, AB

  • Automotive Service Technician
  • Trail Tire Auto Centers
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Gabriel Paulgaard
Provost, AB

  • Welder
  • Buckin Good Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Evan Pawlowich
Lac La Biche, AB

  • Electrician
  • Twintel Communications Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mark Payne
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

James Pedneault
Lacombe, AB

  • Automotive Service Technician
  • 2S Auto Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shane Peters
Delburne, AB

  • Welder
  • Rykar Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Petrowsky
Lac La Biche, AB

  • Automotive Service Technician
  • OK Ford Sales
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wyatt Poffenroth
Irricana, AB

  • Welder
  • Ultrafab Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Popowitch
Red Deer, AB

  • Automotive Service Technician
  • Scott Subare
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Johannes Porsche
Beaumont, AB

  • Carpenter
  • Specialized Stair and Rail
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Martin Portelance
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trimen Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Prokopyshen
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Don Frazer
  • PCL Construction Group RAP Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Braydon Properzi
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • Lagrange Mechanical Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Prybylski
Kitscoty, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Precision Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonas Ramkhelawan
Edmonton, AB

  • Instrumentation Technician
  • CVS Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Romel Joseph Realon
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Prins Group Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Reddin
Red Deer, AB

  • Welder
  • Goldec Hamms Manufacturing Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Megan Renner
Grande Prairie, AB

  • Hairstylist
  • Mirage Holistic Spa
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Vincent Renschler
Grande Prairie, AB

  • Welder
  • Coral Oilfield Services Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Reynar
Leduc, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Priority Mechanical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Richardson
Innisfail, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Certified Mechanical Systems Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Ridgewell
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • Quick-Way Electrical (1999) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Amanda Rizzo
Calgary, AB

  • Cook
  • Starbelly
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dana Robertson
Calgary, AB

  • Baker
  • Sidewalk Citizen Bakery
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Alyssa Robinson
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Western One Rentals & Sales
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kayla Rokos
Edmonton, AB

  • Cook
  • Outback Steakhouse
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trent Rosa
Caslan, AB

  • Electrician
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Logan Rose
Bassano, AB

  • Welder
  • Global Thermoelectric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kieran Rost
Stettler, AB

  • Electrician
  • TKS Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dyson Roy
St. Paul, AB

  • Carpenter
  • RR Construction Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyson Rubbelke
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Platinum Energy Services ULC
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan-Lee Rule
Hanna, AB

  • Welder
  • Greenslades Northern Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Rusin
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Paradigm Electrical Contractors
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Salamon
Hardisty, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Agriterra Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jace Salmon
Stettler, AB

  • Instrument Technician
  • TKS Controls Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Sanderson
Sturgeon County, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Martin Deerline
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wade Sashuk
Yellowhead County, AB

  • Automotive Service Technician
  • Wildens Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brody Scheirman
Calgary, AB

  • Machinist
  • Aero-Tech Machining Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jackson Schesnuk
Olds Lake, AB

  • Millwright
  • Imperial Oil Resources
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cody Schilke
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Action Electrical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Schmidt
Gibbons, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Paragon Ventilation
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Shae-Lynne Schmidt
Brooks, AB

  • Hairstylist
  • Studio Elle
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Schneider
Edmonton, AB

  • Insulatotor
  • Dewar Western Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Conor Schneider
Chestermere, AB

  • Automotive Service Technician
  • DRB Mechanical Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Devin Schutter
Grassy Lake, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Western Tractor Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austyn Seamans Moser
Taber, AB

  • Instrument Technician
  • Tarpon Energy
  • Flint Energy Services Ltd. RAP Scholarship
  • Flint Energy Services Ltd.

Stuart Sears
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Academy Petroleum Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jared Seemann
Red Deer, AB

  • Welder
  • Teamworks Fabricating Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Service
Red Deer, AB

  • Welder
  • Core Metal fabrication Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Blake Shimp
Ponoka, AB

  • Welder
  • 408401 Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Richard Shymchuk
Iron River, AB

  • Carpenter
  • Marcon contracting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kevin Siegele
Red Deer, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Big Country Energy Services Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Logan Siegl
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • DMT Mechanical Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nicholas Silva
Sturgeon County, AB

  • Landscape Gardener
  • Pereira & Moniz Landscape Cont. Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle Simard
Peace River, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Triline Contracting Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyrell Simpson
Consort, AB

  • Carpenter
  • DS Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jagjot Singh
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Ensign Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kenton Sippola
Warburg, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pump Engine & Compressor
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Anthony Sirianni
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Joe's Plumbing & Heating
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jonah Sklarchuk
Medicine Hat, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Hydraco Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lucas Smith
High Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Allan Smith (High Prairie) Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Snopek
Tees, AB

  • Automotive Service Technician
  • Herigate Chyrsler Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brady Sobey
Sturgeon County, AB

  • Electrician
  • DB Proline Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nathan Sol
Leslieville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Rainbow Ford Sales Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Junhao Song
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Zero Limit Automotive
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Soroka
Hylo, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Zachary Spady
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Erickson MB-Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Sproull
Lloydminster, AB

  • Electrician
  • Quest Control Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Simon Stalder
Rimbey, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Cervus Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Zachary Stark
Edmonton, AB

  • Welder
  • Foremost Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Troy Starman
Barrhead, AB

  • Welder
  • Steele Tech Fabrication Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kristal Starr
Calgary, AB

  • Auto Body Technician
  • Concours Collision Centers Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Steele
Barrhead, AB

  • Welder
  • Steele Tech Fabrication Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Pieter Steenbergen
Neerlandia, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Cameron Steeves
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Dynamic Industrial Solutions
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dakota Sterling
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Pipetech Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Sterner
Fort McMurray, AB

  • Welder
  • Nexen Energy ULC
  • International Brotherhood of Boilermakers and the Boilermaker Training Trust Fund RAP Scholarship
  • International Brotherhood of Boilermakers and the Boilermaker Training Trust Fund

Samuel Stewart
Edmonton, AB

  • Millwright
  • University of Alberta
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Justin St-Onge
Crossfield, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Big Springs Plumbing, Heating & A/C Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ty Stordahl
Bawlf, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Battle River Implements
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Nathan Svendsen
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Xtreme Fleet Maintenance & Repair
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trystan Swanson
Calgary, AB

  • Electrician
  • Western Electrical Management Ltd.
  • Calgary Foundation - Cadmus Rund RAP Scholarship
  • CLAC

Kohlton Swiniarski
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Vector Electric and Controls
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aaron Szola
Medicine Hat, AB

  • Auto Body Technician
  • Ted's Auto Body 1978 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Quinton Tait
Lethbridge, AB

  • Welder
  • Meridian Manufacturing Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kelly Tallas
Sherwood Park, AB

  • Hairstylist
  • Headquarters Salon 425955 Alberta Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dylan Tams
Taber, AB

  • Parts Technician
  • Summit Motors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joey Tams
Taber, AB

  • Electrician
  • Live Electric Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Aaron Taves
Camrose, AB

  • Automotive Service Technician
  • Midas Auto Service Experts
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Caelan Taylor
Lundbreck, AB

  • Cook
  • T&E Warlow Enterprises ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brendan Teichroeb
La Crete, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • George's Mechanical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Tessemaker
Taber, AB

  • Automotive Service Technician
  • RT Automotive Sales & Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Colton Thibault
Hinton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Alstar Oilfield Contractors Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Thoben
St. Paul, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Triag Implements ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Janelle Thomas
Alberta Beach, AB

  • Welder
  • Onoway High School Cafeteria
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bradley Thompson
St. Paul, AB

  • Welder
  • Pheonix Welding
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Thurston
Taber, AB

  • Welder
  • Shield Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ethan Tiemstra
Calgary, AB

  • Welder
  • Spectrum Process Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Hunter Tomke
Whitecourt, AB

  • Millwright
  • Millar Western Forest Products
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Tonin
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Dynamic Industrial Solutions
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Wyatt Topolnicky
Airdrie, AB

  • Steamfiter-Pipefitter
  • Enerflex
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Micheal Ulvestad
Edmonton, AB

  • Electrician
  • MCG Construction
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Darwin Valdez
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Kal Tire
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Vallee
Edmonton, AB

  • Electrician
  • University of Alberta
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Van ham
Lethbridge, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Western Tractor Company Inc.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Casey Veenstra
Fort Saskatchewan, AB

  • Baker
  • North Central Cooperative Ltd.
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations-An Alberta Association

Austin Veillette
Lac La Biche, AB

  • Cook
  • J.A. Williams Cafeteria
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Elias Veldhuizen
Sturgeon County, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Motion Machinery Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor Volkmann
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • RedBloom Salan West 85th
  • Modern Beauty Supplies Inc. RAP Scholarship
  • Modern Beauty Supplies Inc.

Clayton Von Tettenborn
Round Hill, AB

  • Auto Body Technician
  • E&L Autobody
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Curtis Wagner
Spruce Grove, AB

  • Parts Technician
  • Superior Industrial Frictions
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Austin Wakaruk
Vegreville, AB

  • Electrician
  • RJV Electrical
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Lindsay Wallace
Calgary, AB

  • Hairstylist
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jacob Warrington
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Worid Gear & Truck Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Weinberger
Taber, AB

  • Welder
  • Eastend Iron Industries Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Natasha Weishaupt
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Chatters Salon
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Wells
Stettler, AB

  • Welder
  • Wellsy's Welding Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Trey Westlund
Rocky Rapids, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rai-Lynn Trucking Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Case Weststrate
Coalhurst, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Westrate Plumbing and Gas Fitting
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Whitehead
Red Deer County, AB

  • Automotive Service Technician
  • Palliser Chevrolet Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Adam Whyte
Lacombe, AB

  • Plumber
  • Lime Developments Ltd.
  • Jacobs RAP Scholarship
  • Jacobs Catalytic

Perry Wiehart
Vegreville, AB

  • Instrument Technician
  • RJV Gasfield Services
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tristan Wilk
Dunmore, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • AG Plus Mechanical ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jolene Williams
Yellowhead County, AB

  • Parts Technician
  • 705143 Alberta Inc. O/A The Diesel Shop
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Willoughby
High River, AB

  • Automotive Service Technician
  • Allister's Auto Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Joshua Wilson
Morinville, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Roadrunners Equipment Sales & Service
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Wilson-Orr
Edmonton, AB

  • Welder
  • Asap Welding & Hydraulics Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Spencer Wolney
Eckville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sparrons Auto Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Wolney
Eckville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sparrows Auto Service Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Kenton Wonsiak
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Eric Woodward
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Mogo Electrical Services Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Chadd Wright
Lethbridge, AB

  • Welder
  • Haul-All Equipment Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan Yarbrough
Lacombe, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • West Central Heavy Dutry Repair Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jordan Yasinski
Delburne, AB

  • Welder
  • Noise Solutions Manufacturing
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Mason York
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Atco Gas and Piplines Ltd.
  • W. Kirkpatrick RAP Scholarship (formerly Maxam Contracting Ltd)
  • W. Kirkpatrick

Evan Yu
Edmonton, AB

  • Electrician
  • K-Jay Electric Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

David Zacharias
Taber, AB

  • Automotive Service Technician
  • Lethbridge Toyota
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Hannah Zacharias
Leduc, AB

  • Hairstylist
  • Shear Connection
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Bryce Peter Zawada
Canmore, AB

  • Concrete Finisher
  • Cornerstone Cribbing 1989 Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Jake Zayshley
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • OK Tire
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Tyler Zazula
Leduc, AB

  • Welder
  • Sunnybrook Welding & Machine Shop Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Brayden Zeise
Dapp, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Horizon North Transportation & Logistics
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Dustin Zientz
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Rigsmart Systems
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board

Theodore Zinghini
Athabasca, AB

  • Auto Body Technician
  • Koch Ford Sales (Athabasca) Ltd.
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board RAP Scholarship
  • Alberta Apprenticeship and Industry Training Board