2011 Recipients of the Top Apprentice Award

Congratulations to the 61 recipients of the 2011 Top Apprentice Award!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Employer

RecipientTradeEmployer

Jesse Bartram
Edmonton

Ironworker - Structural/Ornamental

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Marc Bennett
Lloydminister

Parts Technician - Parts Technician

First Truck Centre Inc.

Kevin Biehn
Grande Prairie

Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane

Northstar Transport Services Inc.

Robert Bjornson
Eaglesham

Ironworker

J V Driver Energy Inc.

Jordan Brown
Grande Prairie

Instrument Technician

Trican Well Service

Dustin Buchanan
Calgary

Powerline Technician

Enmax Corporation

Kevin Christiansen
Edmonton

Electric Motor Systems Technician

P & H Minepro Services Canada

Jesse Clark
Grande Prairie

Lather-Interior Systems Mechanic

Valcon Partitions Ltd.

Jonathan Crick
Bonnyville

Carpenter

Dwelling Places Inc.

Trevor Ellens
Lacombe

Outdoor Power Equipment Technician - Power Equipment

Pentagon Farm Center Ltd.

Bernhard Ewert
Grande Prairie

Recreation Vehicle Service Technician

Happy Trails R.V. Inc.

John Paul Ferguson
Lethbridge

Roofer

Charlton and Hill Group

Adam Fyith
Edmonton

Auto Body Technician

Public Auto Body Ltd.

Neil Gilchrist
Calgary

Power System Electrician

Enmax Corporation

Daniel Greig
Red Deer

Millwright

Permolex Ltd.

Matthew Hadley - Roberts
Valleyview

Insulator

Hadrob Contracting Ltd.

Kirk Harris
Bon Accord

Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)

SMS Equipment - Mining Division

Jeffrey Jakins
Blackfalds

Ironworker - Reinforcing

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency 

Scott Jensen
Berwyn

Auto Body Technician - Auto Body Refinisher

Dot Lyn Sales and Service Ltd.

Hans Jorgensen
Edmonton

Baker

Kinnikinnick Foods Inc.

Matthew Kipke
Picardville

Motorcycle Mechanic

C C Cycle

Garry Langman
Calgary

Transport Refrigeration Technician

Polar Mobility Research Ltd.

Michael Lemieux
Calgary

Appliance Service Technician

Pepsico Beverages Canada

Colton Lewis
Olds

Automotive Service Technician

Fourlane Ford Mercury Sales Ltd.

Devon Leys-Wall
Lethbridge

Cook

Streatside Eatery

John Loeppky
Lacombe

Cabinetmaker

Westridge Cabinets

Sean Loeppky
Calgary

Tilesetter

Victory Tile

Kenneth McCann
Chestermere

Auto Body Technician - Auto Body Repairer

Concours Collision Centre

Megan McDougall
Calgary

Locksmith

Foothills Locksmiths

John McEachern
Rocky Mountain House

Steamfitter-Pipefitter

Quinn Construction Ltd.

Chad McIntosh
Edmonton

Gasfitter (B)

Web Mechanical Services Inc.

Keith McRoberts
St.Albert

Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic

Caron Transportation Systems

Scott McWade
Calgary

Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck

Primany Engineering and Construction

Cody Melloy
Edmonton

Boilermaker

Boilermaker Apprenticeship Administration Agency (Alberta)

Daniel Miller
Calgary

Heavy Equipment Technician

Sanjel Corporation

Floyd Moore
Sherwood Park

Auto Body Technician - Auto Body Prepper

Northern Collision Repair

Hendrik Muilwijk
Fort Macleod

Ironworker - Metal Building Systems Erector

Westco Construction Ltd.

Tyler Neault
Rocky Mountain House

Painter and Decorator

Hall Industrial

Jeremy Ottewell
Calgary

Glazier

Ferguson Glass Western Ltd.

Michael Patterson
Peace River

Communication Technician

Telus Communications Inc.

Sean Pearson
Edmonton

Concrete Finisher

Entech Industries Ltd.

Michael Plested
Edmonton

Floorcovering Installer

Cutting Edge Flooring Ltd.

Sven Poulsen
Wainwright

Gasfitter (A)

Stafford Plumbing and Heating Ltd.

Sean Prayag
Edmonton

Structural Steel and Plate Fitter

Whitemud Ironworks Ltd.

Wesley Renouf
Delburne

Rig Technician

Precision Drilling, A Division of Precision Limited Partnership

Beka Rodych
Calgary

Hairstylist

Fragments Hair Design Inc.

Adrian Scherer
Lethbridge

Machinist

D and D Machine Works Ltd.

Tracey Scott
Calgary

Welder

Nortruck Manufacturing & Distributing Ltd.

Brian Sewell
High River

Water Well Driller

Aaron Drilling Inc.

Roger Sigfuson
Wabamun

Parts Technician - Materials Technician

SMS Equipment - Mining Division

Ryan Smith
Edson

Electrician

Chown Electrical (Edson) Ltd.

Richard Stark
St Paul

Plumber & Gasfitter (B)

Lauden Plumbing Services Ltd.

Karl Stewart
Red Deer

Crane and Hoisting Equipment Operator - Wellhead Boom Truck

Pure Energy Services

Nathan Strom
Calgary

Sprinkler Systems Installer

Simplexgrinnell

Luke Thompson
Mannville

Agircultural Equipment Technician

Hi Way Service Ltd.

Trevor Unrau
Calgary

Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic

Trimac Transportation Services

Brian Vanderwal
Coaldale

Sheet Metal Worker

Airtech Heating And Air Conditioning

Scott Wallace
Camrose

Bricklayer

Finley Masonry 1980 Ltd.

Elizabeth Wheale
Red Deer

Landscape Gardener

Geneva Gardens Inc.

Mark Woolridge
Edmonton

Refrigeration and Air Conditioning Mechanic

Northwest Refrigeration and Air Conditioning Ltd.

Wen Biao Wu
Edmonton

Appliance Service Technician - Commercial Appliance Service Technician

The Coinamatic Group of Companies