2012 Recipients of the Top Apprentice Award

Congratulations to the 60 recipients of the 2012 Top Apprentice Award!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Employer

RecipientTradeEmployer

Jason Archambault
Red Deer

Auto Body Technician - Auto Body Refinisher

Red Deer Collision & Repair Inc.

Julia Babkova
Calgary

Hairstylist

Chatters (Marlborough Calgary)

Justin Barnes
Lethbridge

Lather-Interior Systems Mechanic

Alpine Drywall (Lethbridge) Ltd.

Krista Ben Ephraim
Tofield

Parts Technician - Parts Technician

Sherwood Park Chevrolet

Aaron Blake
Wainwright

Plumber and Gasfitter (B)

Department Of National Defence

Tyler Blayney
Calgary

Cabinetmaker

Samson Homes Ltd.

Curtis Boden
Fox Creek

Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane

G & L Trucking

Robert Butler
Drayton Valley

Water Well Driller

Morrill's Water Well Drill

David Carruthers
High River

Landscape Gardener

Foothills Landscaping (2000) Ltd.

Charles Clark
Brooks

Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic

Evergreen Equipment Ltd.

Robert Compton
Edmonton

Heavy Equipment Technician

OEM Remanufacturing

David Conrad
Grande Prairie

Communication Technician

Telus Communications Inc.

David Doyle
Edmonton

Motorcycle Mechanic

Harley Davidson of Edmonton

Breton Gaunt
Calgary

Concrete Finisher

CF Construction Services Ltd.

Benjamin Gingell
Grande Prairie

Crane and Hoisting Equipment Operator - Wellhead Boom Truck

Trican Well Service

Michael Glessing
Edmonton

Recreation Vehicle Service Technician

RV Country Services

Jason Green
Calgary

Ironworker - Reinforcing

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency 

Darcy Gunderson
Camrose

Agricultural Equipment Technician

Battle River Implements (KILLAM)

Lowell Harder
Edmonton

Insulator

Adler Insulation 2005 Ltd.

Kevin Harris
Calgary

Gasfitter (A)

Quality Combustion & Controls Ltd.

Jason Hartson
Grande Cache

Parts Technician - Materials Technician

Milner Power Inc.

Sean Herdman
Coaldale

Rig Technician

Savanna Drilling

Christopher Howard
Devon

Boilermaker

Boilermaker Apprenticeship Administration Agency (Alberta)

Christian Jamila
Calgary

Electrician

InCom Electric Corp.

Colton Juneau
Sexsmith

Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment 

Stojan's Power Sport & Marine Ltd

Anatoli Kazanski
Calgary

Roofer

Skyline Building Envelope Solutions

Brett Kieser
St Albert

Automotive Service Technician

Waterloo Ford Lincoln

Daniel Knapton
Grande Prairie

Millwright

High Chair Mechanical

Andrew Laberge
Edmonton

Sprinkler Systems Installer

Fire Protection Services Inc.

Jordan Layton
Coaldale

Sheet Metal Worker

Four Seasons Home Comfort Inc.

Kyung Lee
Calgary

Baker

Safeway Beddington 0294

Trevor Lee
Calgary

Ironworker

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Warren Maskoske
Morinville

Refrigeration and Air Conditioning Mechanic

Honeywell Ltd.

Cameron McKay
Calgary

Power System Electrician

Enmax Corporation

Shane McLean
Leduc

Tilesetter

Decor Tile Company Ltd.

Dawari Miadonye
Calgary

Glazier

Alpine Glass Inc.

Bradley Mills
Lethbridge

Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck

Big Boom Picker and Oilfield Services Inc.

Jordan Nagy
Fort McMurray

Steamfitter-Pipefitter

Clearwater Energy Services LP

Steven Ogston
Calgary

Appliance Service Technician

Appliance Wizard

Katelyn Overbeeke
Lethbridge

Cook

Mocha Cabana Café

Michael Palczak
Edmonton

Carpenter

Pinnacle Home Construction Inc.

Sheldon Pinksen
Fort McMurray

Instrument Technician

Suncor Energy

Shawn Ragan
Magrath

Bricklayer

Ripley Rock Masonry

Nate Ryder
Lethbridge

Locksmith

Active Lock and Safe Ltd.

Osmar Salguero
Calgary

Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic

Trailer Wizards

Gordon Sanford
Edmonton

Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)

Railserve

Adam Sawchuk
St Albert

Electric Motor Systems Technician

SMS Equipment - Mining Division

Clayton Schaffer
Strathmore

Transport Refrigeration Technician

Thermo King Western (Calgary)

Jay Schall
Calgary

Auto Body Technician - Auto Body Prepper

Carstar Calgary Sunridge

Kelsey Scheifele
Langdon

Machinist

Diversified Machine Works Ltd.

Connor Semple
Cochrane

Auto Body Technician - Auto Body Repairer

Cochrane Collision Repair

Travis Shorey
Ardrossan

Ironworker-Metal Building Systems Erector

Clark Builders

Travis Sinclair
Leslieville

Gasfitter (B)

Rocky Refrigeration

Tyler Szyndrowski
Spruce Grove

Auto Body Technician

Grove Collision Repairs Ltd.

Garth Tams
Devon

Floorcovering Installer

Next Dimension Flooring Ltd.

Simone Tiemstra
Calgary

Painter and Decorator

West Star Developments

Mario Toniutti
Beaumont

Structural Steel and Plate Fitter

JV Driver Fabricators Inc.

Bruce Warriner
Didsbury

Welder

Reimer Alliance International Inc.

Matthew Weiers
Edmonton

Ironworker - Structural/Ornamental

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Colin Weisser
Lethbridge

Powerline Technician

K-Line Maintenance & Construction Ltd.