2013 Recipients of the Top Apprentice Award

Congratulations to the 60 recipients of the 2013 Top Apprentice Award!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Employer

RecipientTradeEmployer

Samantha Adie
Millet

Powerline Technician

Fortis Alberta Inc.

Michael Anderson
Calgary

Refrigeration and Air Conditioning Mechanic

Southampton-Trane

Matthew Andrews
Calgary

Sheet Metal Worker

West Air Sheet Metal Ltd.

Cody Bartlett
Edmonton

Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck

Jatec Electric Ltd.

Andrew Berger
Lacombe

Machinist

Rodono Industries Ltd.

Gilles Bertholet
Sundre

Rig Technician

Ensign Energy Services

Carl Campbell
Trochu

Gasfitter (B)

BC Heating & Home Maintenance Ltd.

Brent Chambers
Edmonton

Boilermaker

Boilermaker Apprenticeship Administration Agency (Alberta)

Matthew Christie
Cochrane

Electrician

Lafarge Canada Inc. Exshaw Plant

Aron Collins
Beaverlodge

Recreation Vehicle Service Technician

Woody's RV World

Chelsea Copley
Jasper

Cook

Fairmont Jasper Park Lodge

Darryl Cox
Strathmore

Auto Body Technician

Refinish FX Autobody Inc.

Brandon Craig
Sturgeon County

Auto Body Technician - Auto Body Refinisher

Chameleon Topcoatings Ltd.

Devon Dallas
Carstairs

Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane

Propak Systems Ltd.

Justin Dodd
Edmonton

Transport Refrigeration Technician

Aircon Technologies

Lori Douglas
Red Deer

Parts Technician - Parts Technician

Finning (Canada)

Colleen Erker
Clairmont

Baker

Aramark Remote Workplace Services

Ryan Flatla
Tilley

Outdoor Power Equipment Technician - Power Equipment

Evergreen Equipment Ltd.

Alexander Garstad
Leduc

Locksmith

Alberta Lock Solid

Brian Ivers
Edmonton

Ironworker - Structural/Ornamental

Ironworkers Local 720

Kurt Jordheim
Medicine Hat

Instrument Technician

Cenovus Energy Inc.

Michael Kastern
Calgary

Sprinkler Systems Installer

Viking Fire Protection

Anthony Kennedy
Calgary

Tilesetter

Flesher Marble & Tile (1910) Ltd.

Brandon Kessir
Stony Plain

Electric Motor Systems Technician

Universal Rewind (1975) Ltd.

Clayton Knelsen
Seven Persons

Agricultural Equipment Technician

Western Tractor Company Inc.

Tharen Landsiedel
Red Deer

Cabinetmaker

Sadona Cabinets Ltd.

Kyle Ledbury
Calgary

Glazier

Evolution Glass Inc.

Jordan Lepper
St. Paul

Water Well Driller

Lakeland Drilling Ltd.

Song Lin
Calgary

Power System Electrician

ABS Electric Group Ltd.

Darren Luoma
Calgary

Welder

Ecosse Welding Ltd.

Robert MacGarva
Blairmore

Carpenter

Erickson and Sons

Cory MacKenzie
Edmonton

Welder - Wire Process Operator

Steelcraft Inc. (Clemmer Divison)

Dana Macumber
Calgary

Roofer

R2K Roofing Inc.

Christopher McNeil
Legal

Millwright

Syncrude Canada Ltd.

Felicio Roberto Miranda
Edmonton

Plumber and Gasfitter (B)

Knight Heating Ltd.

Leonard Murphy
Edmonton

Appliance Service Technician

Edmonton Public Schools

Jesse Nielsen
Calgary

Bricklayer

Conceptual Masonry Ltd.

Sean Nuttall
Hinton

Crane and Hoisting Equipment Operator - Wellhead Boom Truck

Trican Well Service Ltd.

Michael Ogloff
Edmonton

Ironworker - Reinforcing

Ironworkers Local 720

Tammy Paulics
Calgary

Painter and Decorator

Ray Nor Painting & Decorating

Sharon Pelley
Mayerthorpe

Parts Technician - Materials Technician

SMS Equipment - Mining Division

Anton Phipps
Edmonton

Ironworker

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Nevin Prima
Leduc

Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic

Inline Industries Ltd.

Miloud Rafi
Fort McMurray

Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic

Diversified Transportation

Kimberly Reinberg
Calgary

Hairstylist

Sirena Salon and Spa

Michael Robertson
Calgary

Communication Technician

Canem Systems Ltd.

Christopher Smith
Edmonton

Automotive Service Technician

Sandy Lane Automotive Service

Bevan Smith
Airdrie

Concrete Finisher

Concrete Restorations Ltd.

Braden Sturch
Brooks

Gasfitter (A)

Pronghorn Controls Brooks

Peter Trofimenkoff
Valleyview

Insulator

Hadrob Contracting Ltd.

Frank Van Den Heuvel
Langdon

Heavy Equipment Technician

Stewart and Stevenson Canada Inc.

Curtis Van Petten
Ohaton

Steamfitter-Pipefitter

Transfield Asset Management Services Integrated Ltd. (Tamsil)

Marty Vanee
Fort Macleod

Ironworker - Metal Building Systems Erector

Westco Construction Ltd.

Eugeniu Vicol
Edmonton

Lather-Interior Systems Mechanic

QSI Interiors Ltd.

Lucas Weber
Chestermere

Landscape Gardener

Along the Lake Landscaping

Jeanette West
Leslieville

Motorcycle Mechanic

Gateway Sales & Service

Dale Wiebe
Crooked Creek

Auto Body Technician - Auto Body Repairer

Star Auto Body

Derek Wilson
Lancaster Park

Structural Steel and Plate Fitter

Metal Fabricators and Welding Ltd.

Donald Woode
Tofield

Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)

Cummins Western Canada

Wei Wu
Edmonton

Appliance Service Technician - Commercial Appliance Service Technician

Hobart Canada