2014 Recipients of the Top Apprentice Award

Congratulations to the 61 recipients of the 2014 Top Apprentice Award!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Employer

RecipientTradeEmployer

Nathan Aspin
Sangudo

Gasfitter (A)

Gregor Mechanical Services Ltd.

Tristan Auriat
Carvel

Millwright

Darcy Beck Circle 4 Contracting Ltd.

Kyle Bartholow
Barrhead

Auto Body Repairer

North End Auto Body Ltd

Joshua Belland
Edmonton

Sprinkler Systems Installer

Sprinktech Ltd.

Rodney Black
Coleman

Concrete Finisher

JV Driver Installations Ltd

David Bomhof
Penhold

Powerline Technician

Fortis Alberta Inc.

David Bonsall
Lloydminster

Auto Body Prepper

Kenworth Lloydminster, A Division Of Edmonton Kenworth Ltd.

Bradley Bos
Edmonton

Floorcovering Installer

Donerite Floors

Stephen Burns
Edmonton

Automotive Service Technician

Sherwood Park Toyota Scion

Justin Chappelle
Lake Louise

Cook

Fairmont Chateau Lake Louise

Danielle Connor
Calgary

Sheet Metal Worker

Rosedale Sheetmetal Ltd

Jael Cummings
Airdrie

Baker

Safeway Operations

Dillon Cunningham
Calgary

Welder

MR Services Inc.

Colten Dalrymple
Lethbridge

Ironworker-Metal Building

Southwest Design & Construction Ltd.

Joseph Dargis
Cold Lake

Instrument Technician

Pyramid Electric Corporation

Heather Davidson
Calgary

Cabinetmaker

Tamarack Fine Woodwork

James Dubetz
Sherwood Park

Insulator

Aluma Systems

Isaac Enns
Hythe

Welder - Wire Process Operator

Western Manufacturing Ltd (Hythe)

Shaun Fediuk
Cochrane

Bricklayer

OnGrowing Works

Philip Giammarioli
Edmonton

Plumber & Gasfitter (B)

Design Irrigation Ltd.

Gavin Greenhough
Stony Plain

Agricultural Equipment Technician

Martin Deerline

Stewart Hamill
Leduc

Electric Motor Systems Technician

Joy Global Canada

Victor Holowinski
Spruce Grove

Structural Steel and Plate Fitter

Pyramid Process Fabricators

Christopher Houston
Calgary

Transport Refrigeration Technician

Thermo King Western (Calgary)

Robert James
Calgary

Boilermaker

Boilermaker Apprenticeship Administration Agency (Alberta)

Conrad Johnson
Edmonton

HET - Heavy Duty (Off Road)

Wajax Industries Limited

Bryce Johnston
Edmonton

Ironworker-Reinforcing

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Peter Jorgensen
Edmonton

OPET-Recreation Equipment

Pioneer Offroad Rentals

Russell Kelly
Edmonton

HET - Transport Trailer Mechanic

Grimshaw Trucking L.P

Kevin Korol
Sherwood Park

Ironworker

Whaler Industrial Contracting

Pawel Kozak
Ardmore

Electrician

Studon Electric & Controls Inc

Connor Kryzanowski
Red Deer

Crane & Hoist (Wellhead Boom)

Precision Well Servicing

Scott Latimer
Devon

Crane & Hoist (Boom Truck)

B & G Pumpjack Service Ltd.

Gavin Leighton
Edmonton

Steamfitter-Pipefitter

Enerflex Systems Ltd.

Danielle Locicero
St. Albert

Hairstylist

Beaners Fun Cuts For Kids

Michael Mallory
Okotoks

HET - Heavy Equipment Technician

Western Utility Equipment Ltd.

David Mann
Edmonton

Glazier

Century Glass Ltd

Adam McGrath
Fort McMurray

HET - Truck & Transport Mechanic

The Cat Rental Store

Shae Miettinen
Red Deer County

Recreation Vehicle Service Technician

Woody's R.V. World

Chester Mooney
Daysland

Gasfitter (B)

Klug's Sheet Metal Ltd

Silvan Nitt
Chestermere

Appliance Service Technician-Commercial

Coinamatic Pacific Ltd

Jason Parker
Calgary

Locksmith

Calgary Lock & Safe

Koreen Peck
Fort McMurray

Parts Techician-Materials Techician

Suncor Energy

Daniel Peters
Grande Prairie

Appliance Service Technician

Prestige Appliances Ltd

Brock Reimer
Calgary

Carpenter

Stillwater Homes Ltd.

Michael Rollins
Calgary

Auto Body Technician

Northstar Ford Sales (Collision Centre)

Brandon Sauer
Medicine Hat

Autobody Refinsher

Hi-Tech Paint & Collision Ltd

Jullien Segura
Calgary

Motorcycle Mechanic

Rocky Mountain Honda Powerhouse

Tricia Shaw
Drumheller

Power System Electrician

Rising Edge Technologies Ltd

Chris Smith
Fort Saskatchewan

Rig Technician 3

Stoneham Drilling Corporation

Paul St. Amand
Edmonton

Machinist

Condor Machinery Ltd

Daniel Stanger
Airdrie

Refrigeration & Air Conditioning Mechanic

Daystar Mechanical Plumbing & Heating Inc.

Sandra Suderman
Calgary

Landscape Gardener

Calgary Golf & Country Club Culinary

Jeffrey Terris
Edmonton

Roofer

C C S Contracting Ltd

Ryan Van Wolde
Ponoka

Water Well Driller

Darcy's Drilling Services Ltd.

Lacey Vandeligt
Grande Prairie

Parts Techician-Parts Techician

Propak Systems Ltd

Caitlin Vliet
Cochrane

Painter and Decorator

Jo-Co Interiors

Chad Weir
Calgary

Communication Technician

Ryan Whitsitt
Grande Prairie

Crane & Hoist (Mobile Crane)

NCSG Crane & Heavy Haul Services

Christopher Wilson
Slave Lake

Ironworker-Structural

Ironworkers Apprenticeship Administration Agency

Cory Ziegler
Alhambra

Insulator

Vertex