2009 Recipients of the Apprenticeship and Industry Training Scholarship

Congratulations to the 324 recipients of the 2009 Apprenticeship and Industry Training Scholarship!

Sort list by: Last Name- City/Town- Trade- Scholarship- Donor

Recipient

Trade & Employer

Scholarship & Donor

Krysti-Lainne Adam
Stettler, AB

  • Parts Technician - Old Program
  • Heartland Auto Supply Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffery J. Ambeault
Fort Saskatchewan, AB

  • Transport Refrigeration Technician
  • MWC Contract Services Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Justin S. Anderson
Stirling, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Airtech Heating & Aircondition Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Clayton Appleby
Camrose, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Dee-Jay Plumbing & Heating Ltd.
  • S.E. Johnson Ltd.- Mechanical Contractors Scholarship
  • S.E. Johnson Management Ltd.

Daniel Arcand
Grande Prairie, AB

  • Carpenter
  • Scott Builders Inc.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Jeffrey M. Archer
Beaumont, AB

  • Insulator
  • Thermo Design Insulation Ltd.
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta Scholarship
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta

Felina Arsenault
Jasper, AB

  • Landscape Gardener
  • Earthlings Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Shayne J. Arseneault
Calgary, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Moli Industries
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd

Lyndle Arvidson
Lethbridge, AB

  • Cabinetmaker
  • Caseys Wil-Sand Custom Woodwork
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

William A. Atkinson
Cold Lake, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Ltd.
  • W. Pidhirney Welding Ltd. Pipefitting Scholarship
  • Pidhirney Welding

Adam D. Audette
Spruce Grove, AB

  • Refrigeration and A/C Mechanic
  • Raptor Mechanical Systems
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Brendan Austman
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Extreme Power
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations- An Alberta Association

Tyler Ayotte
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • 579396 Alta Ltd. Precision Performance
  • Scotiabank Dealer Finance Centre Scholarship
  • Scotiabank Dealer Finance Centre

Matthew A. Baik
Grande Prairie, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Triton Plumbing & Heating Inc.
  • Merit Contractors Association Electrical/Mechanical Scholarship
  • Merit Contractors Association

Robert J. Bailey
Langdon, AB

  • Ironworker
  • Triangle Steel
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Plan Scholarship
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Andrew Barr
Stony Plain, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • I&S Truck and Trailer Inc.
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Franco Bassi
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • The City of Calgary Fleet Services
  • Southland Transportation Ltd. Scholarship
  • Pacific Western Transportation

Kevin G. Bawol
Edmonton, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Northgate Pontiac Buick GMC
  • Don Wheaton Automotive Group Scholarship
  • Don Wheaton Ltd.

Candi Beaton
Lethbridge, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Airtech Heating & Aircondition Ltd.
  • Lennox Canada Inc. Scholarship
  • Service Experts, a division of Lennox Canada Inc.

Sean Beaulieu
Medicine Hat, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • CO3 Energy
  • Syncrude Canada Ltd. Aboriginal Heavy Equipment Technician Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Colton Beeson
Barrhead, AB

  • Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment
  • Deerline Sales Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Bejcar
St. Albert, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Riverside Honda and Skidoo
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Daren Bellisle
Edmonton, AB

  • Parts Technician
  • Nicholson Chevrolet
  • Syncrude Canada Ltd. Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Jacques Belliveau
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • First truck Centre
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Emile F. Bienvenue
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Synergy Projects Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Korey Bigchild
Calgary, AB

  • Floorcovering Installer
  • Universal Flooring System Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Daniel Bilodeau
Beaumont, AB

  • Welder
  • R. Bilodeau Welding Inc.
  • KBR (Canada) Company Scholarship
  • KBR (Canada) Company

Joshua Blank
Morinville, AB

  • Electrician
  • Transonic Electrical Cont Ltd.
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

David Bobak
Raymond, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck
  • Zero Gravity Cranes & Rigging Inc.
  • Al McCagherty Memorial Scholarship
  • Alberta Building Trades Council

Lester S. Boutilier
Strome, AB

  • Automotive Service Technician
  • McClellan Wheaton Chevrolet Ltd.
  • First Canadian Insurance Corporation Scholarship
  • First Canadian Insurance Corporation

Michael Bowman
Lethbridge, AB

  • Welder
  • KB Heating & A/C Ltd.
  • Charlton & Hill Ltd Scholarship
  • Charlton & Hill Ltd.

William A. Brake
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Lexand Electric
  • Canadian Home Builders Association - Alberta Scholarship
  • Canadian Home Builders Association - Alberta

Stacy C. Briand
High Prairie, AB

  • Automotive Service Technician
  • Charrois Motor Products
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Barry Broderick
Lethbridge, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Greatwest Kenworth Ltd.
  • Bob Stollery Pre-Apprenticeship Scholarship
  • Stollery Charitable Foundation

Scott A. Broman
012/935132

  • Welder
  • Edmonton Cast Iron Repair Co. Ltd.
  • Tarpon Energy Services Welding Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Daniel Brownell
Grande Prairie, AB

  • Painter and Decorator
  • Grande Prairie Public Shool District
  • Dennis Vaudrin Memorial for Industrial Painters Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Jayce M. Bryant
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Deltec Power & Control Systems Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Gordon C. Buchanan
Calgary, AB

  • Millwright
  • Merit Contractors Association Construction Scholarship
  • Merit Contractors Association

Brian Burrows
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • CMP Automotive
  • Calgary Motor Dealers Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

Travis M. Campbell
Bow Island, AB

  • Parts Technician
  • Hiway service
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Ryan P. Cann
Lethbridge, AB

  • Cabinetmaker
  • Caseys Wil-Sand Custom Woodwork
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Marlin E. Cannam
Barrhead, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Paddle Plumbing & Heating 1993 Ltd.
  • Edmonton Pipe Trades Educational Trust Fund Local #488 Scholarship
  • Edmonton Pipe Trades United Association

Daniel Card
Calgary, AB

  • Electrician
  • JBS Electric Ltd.
  • Merit Contractors Association Electrical/Mechanical Scholarship
  • Merit Contractors Association

Jason L. Carton
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Paradign
  • Construction Owners Association of Alberta - Neil Tidsbury Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association

Bradley D. Chadwick
Calgary, AB

  • Electrician
  • Cal-Tech Electrical Services Ltd.
  • Lehigh Inland Cement Limited George Ritz and George Street Memorial Scholarship
  • Lehigh Inland Cement Limited

Heather J. Challenger
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • MJ Plumbing Heating and Gasfitting
  • Arpi's Scholarship
  • Arpi's Industries Ltd.

Jean-Marc Chauvet
Morinville, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations- An Alberta Association

Neil Christian
St. Albert, AB

  • Instrument Technician
  • Pyramid Corporation
  • Syncrude Aboriginal Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Kevin H. Christiansen
Edmonton, AB

  • Electric Motor Systems Technician
  • Caribou Electric Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Lance Clark
Red Deer, AB

  • Electrician
  • HSE Integrated
  • Jack Starco for Electricians Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Ryan Clayton
Leduc, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • PCL Industrial Constructors
  • PCAC Ironworker Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Dayn Collinge
Edmonton, AB

  • Electrician
  • TTS Sense Canada Ltd.
  • ATCO Power Ltd. Scholarship
  • ATCO Power Ltd.

Jeffery D. Connelly
Fort McMurray, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Sterling Crane
  • General Presidents' Maintenance Committee Apprentice Scholarship
  • General Presidents' Maintenance Committee for Canada

Michael Constantin
St. Albert, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Redhawk Mechanical Ltd.
  • Canyon Plumbing & Heating Ltd. Scholarship
  • Canyon Plumbing & Heating Ltd.

Cheryl Cormack
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Westwood Electric Ltd.
  • Comstock Canada Scholarship
  • Comstock Canada Ltd.

Kyle Coulombe
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Reed Atwood Builders
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations- An Alberta Association

Andrew Court
High River, AB

  • Welder
  • CDM Mechanical
  • Calgary Construction Association - Michael Hullah Scholarship
  • Calgary Construction Association

Nicholas Couture
St. Albert, AB

  • Steamfitter-Pipefitter (old program)
  • PCL Industrial Constructors
  • Wilf Duke Memorial Scholarship
  • Lockerbie & Hole Inc.

Joshua Craig
Fort Saskatchewan, AB

  • Electrician
  • TIC Canada
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

Benjamin Crick
Bonnyville, AB

  • Carpenter
  • Dwelling Places
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Jonathan Crick
Bonnyville, AB

  • Carpenter
  • Dwelling Places
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Dave Curoe
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Machine O Matic
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Colin Dafoe
Three Hills, AB

  • Cook
  • Daniels Family Restaurant
  • UNITE HERE Local 47 Scholarship
  • Alberta Building Trades Council

George F. Daley
Lloydminster, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Border Plumbing
  • ACSA Health and Safety Scholarship
  • Alberta Construction Safety Association

David Damen
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Botting and Associates
  • Mechanical Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Craig Damen
Airdrie, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • S.E. Johnson Management Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Cameron A. Wright Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Christopher Davey
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Deric Delaney
Wembley, AB

  • Instrument Technician
  • BJ Services Company Canada
  • EPCOR Genesee-Keephills Scholarship
  • EPCOR Utilities Inc.

Michael J. Deroo
Edmonton, AB

  • Electrician
  • River City Electric Inc.
  • PCAC Electrician Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Ryan T. Donald
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Wright Construction western
  • Merit Contractors Association Construction Scholarship
  • Merit Contractors Association

Brennan C. Drew
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Tartan Controls
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

Hendrik Du Plessis
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Arpis Industries Ltd.
  • Bill (Curly) Watson Memorial Scholarship
  • The Watson Family

Blaine R. Dublanko
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • O'Hanlon Paving
  • Calgary Motor Dealers Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

Eric Dunlop
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Waterloo Ford Lincoln Sales
  • Edmonton Motor Dealers Association Scholarship
  • Edmonton Motor Dealers' Association

Bobby-Joe Durocher
St. Paul, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Western Sterling Trucks Ltd.
  • Alex Munro Aboriginal Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Pacific Forest Industries Inc.

Isaac Elgersma
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Ludwig Associates Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Kirby G. Elliott
Grande Prairie, AB

  • Refrigeration and A/C Mechanic
  • Lee's Sheet Metal
  • Black & McDonald Scholarship
  • Black & MacDonald Ltd.

Douglas Elliott
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Azonic Construction
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Michael Engel
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Norma M. Enjeneski
Wabamun, AB

  • Carpenter
  • Noble Industrial Ltd.
  • Bob Stollery Pre-Apprenticeship Scholarship
  • Stollery Charitable Foundation

Chad W. Erickson
Sherwood Park, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Ledcor Group of Companies
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Derek L. Ernst
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Benner Plumbing & Heating Ltd.
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Orrin Esau
Lacombe, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Kles-Air Mechanical Ltd.
  • Plante, Nelson & Comfort Heating (1981) Ltd. in Sheet Metal Scholarship
  • Pla-Son Holdings & Comfort Heating (1981) Ltd.

Steven Farrell
Athabasca, AB

  • Automotive Service Technician
  • Gustafson's Auto Clinic Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Cory Fath
Edmonton, AB

  • Tilesetter
  • Décor Tile
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Brendon Fawcett
Stirling, AB

  • Cabinetmaker
  • Casey's Wil-Sand Custom Woodwork
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Dave L. Ferguson
Lethbridge, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Charlton Hill Ltd.
  • Alggin Metal Industries Ltd. Gino Bianchini Memorial Scholarship
  • Alggin Metal Industries Ltd.

Rory Fern
Red Deer, AB

  • Electrician
  • Tritan Electric & Controls
  • Red Deer Construction Association Scholarship
  • Red Deer Construction Association

Gino Fiorante
Calgary, AB

  • Electrician
  • Flint Energy
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Derek Fischer
Barrhead, AB

  • Welder
  • Neer alta Welding & Sales Ltd.
  • Bob Stollery Pre-Apprenticeship Scholarship
  • Stollery Charitable Foundation

Brent Fortin
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Eastgate Mechanical Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - George E. Kienitz Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Justin Fraser
Claresholm, AB

  • Automotive Service Technician
  • Westwood Chevrolet Pontiac Buick
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

James Fraser
Lethbridge, AB

  • Cook
  • Guesthouse Restaurant Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Michael D. French
Sundre, AB

  • Millwright
  • Sundre Forest Products Ltd.
  • PCAC Millwright Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Shalana Friesen
Calgary, AB

  • Cook
  • Broken Plate, Ranchlands
  • Alberta Food Processors Association Stan Ballard Apprenticeship Fund Scholarship
  • Alberta Food Processors Association

Milton Friesen
Crooked Creek, AB

  • Electrician
  • Dr. Sparkie's Electric
  • Chemco Electrical Contractors Ltd. Scholarship
  • Chemco Electrical Contractors Ltd.

Andrew Frizell
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Chemco Electrical Contractors Ltd.
  • Construction Owners Association of Alberta - Jeph Virtue Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association

Andrew Froehler
Camrose, AB

  • Locksmith
  • Windwood Group Locksmiths
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Taylor J. Fryklind
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Elan Construction Ltd.
  • Calgary Construction Association - Ken Trueman Scholarship
  • Calgary Construction Association

Adam A. Fulton
Drayton Valley, AB

  • Steamfitter-Pipefitter (old program)
  • Bailey's Welding & Construction Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Anthony Ganert
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Time Line Constructions Ltd.
  • Ledcor Industrial Scholarship
  • Ledcor Industrial Projects Ltd.

Matthew Gaulton
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Johnston Builders Ltd.
  • ExxonMobil Canada Scholarship
  • ExxonMobil Canada

Henry M. George
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Muth Electrical Management Inc.
  • Suncor Energy Inc. Oil Sands Scholarship
  • Suncor Energy Inc., Oil Sands

Larry G. Getschel
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Northwest Crane
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

Clinton Gheran
Edmonton, AB

  • Plumber
  • Ye Olde Plumber Ltd.
  • Schendel Mechanical Contracting Ltd. Scholarship
  • Schendel Mechanical Contracting Ltd.

Robert Gillespie
Okotoks, AB

  • Glazier
  • Alberta Glass Company Inc.
  • Ferguson Glass Scholarship
  • Ferguson Corporation

Noel Gingrich
Canmore, AB

  • Carpenter
  • Interframe Structures Inc.
  • Clark Builders Dave Wardrop Memorial Scholarship
  • Clark Builders

John Graff
Stony Plain, AB

  • Electrician
  • Canpo Electric Ltd.
  • Merit Contractors Association Civil Scholarship
  • Merit Contractors Association

Herbert Green
Edmonton, AB

  • Tool and Die Maker
  • L3 Communications/Spar Aerospace Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Aidan Gregoire
Edmonton, AB

  • Parts Technician - Old Program
  • western Pontiac Buick GMC
  • MDA Foundation Education Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Bryan Gross
Calgary, AB

  • Welder
  • TSE Steel Ltd.
  • U.A. Local #496/Piping Industry Training School Scholarship
  • U.A. Local #496/Piping Industry Training School

Joseph Haines
Edmonton, AB

  • Machinist
  • West Met Tool & Machinery Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Brett Hansen
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • Timcon Construction (1988) Ltd.
  • Industrial Contractors Association of Canada Scholarship
  • Industrial Contractors Association of Canada

Jacqueline N. Hansen
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Sylvan Projects Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Mark P. Harrison
Edmonton, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Repairer
  • Doug's Place
  • Heninger Toyota Scholarship
  • Heninger Toyota

Benjamin Hart
Calgary, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Woodridge Autobody
  • Calgary Motor Dealers Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

David Hedeman
Edmonton, AB

  • Cook
  • O'Byrnes Irish Pub
  • First North Catering Scholarship
  • Compass Group

Kurtis Hendricks
Calgary, AB

  • Ironworker
  • Mathers Steel Inc.
  • Justin Slade Memorial Scholarship
  • Alberta Building Trades Council

Dustin C. Hertlein
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Bird Construction Company Ltd.
  • PCAC Carpenter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Deni Herzog
Edmonton, AB

  • Welder
  • Edmonton Exchanger & Manufacturing Ltd.
  • Canadian Welding Association - Edmonton Branch Scholarship
  • Canadian Welding Association - Edmonton Branch

Michael W. Hicks
Calgary, AB

  • Electrician
  • Unimed Contracting
  • R. Tom Tilley Memorial Scholarship
  • Trimen Electric

Jonathan D. Hildebrand
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • Spider Electric
  • Medicine Hat Construction Association Scholarship
  • Medicine Hat Construction Association

Clayton A. Hironaka
Lethbridge, AB

  • Landscape Gardener
  • Earthlings Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Shawn Hislop
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Cana Construction
  • Calgary Construction Association - Ann Donald Scholarship
  • Calgary Construction Association

Wade J. Hodgman
Medicine Hat, AB

  • Automotive Service Technician
  • Southland Volkswagen
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Michael Hoffmann
Edmonton, AB

  • Glazier
  • Qualiglass Industries Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Kelly Holmes
Edmonton, AB

  • Painter and Decorator
  • Edmonton Public School Board
  • Thomas Cronk for Concrete Finishers Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Carly Hoops
Calgary, AB

  • Painter and Decorator
  • Haugh Brothers Painting
  • Ray-Nor Painting & Decorating Ltd. Scholarship
  • Ray-Nor Painting and Decorating Ltd.

Matthew G. Hopkins
Morinville, AB

  • Automotive Service Technician
  • Frontier Honda
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Robert Hornstra
Rocky Mtn House, AB

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Edwards Garage Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Jason J. Horvat
Calgary, AB

  • Welder
  • Willbros Canada
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Steven Houle
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Bantrel Constructors Co.
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488 Scholarship
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488

Matthew Hryciuk
Spruce Grove, AB

  • Millwright
  • Weir Services
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Graham M. Huggan
Fort McMurray, AB

  • Refrigeration and A/C Mechanic
  • Guthrie Mechanical Services Ltd.
  • Refrigeration and Air Conditioning Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Refrigeration and Air Conditioning Contractors Association of Alberta

David Hult
Sherwood Park, AB

  • Carpenter
  • K.A.P.T. Construction Inc.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Jennifer L. Hultholm
Edmonton, AB

  • Appliance Service Technician
  • Trail Appliances
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Andrew Hummel
Kinsella, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Ward's Hi-Way Auto Body and Painting Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Christopher Ironside
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Calgary Construction Association - Bob Scrimgemour Scholarship
  • Calgary Construction Association

Eve E. Irvine
Red Deer, AB

  • Tilesetter
  • Ole Jakobsen Construction
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Michael A. Jacobs
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Jacobs Welding Ltd.
  • American Welding Society Northern Alberta Section Scholarship
  • American Welding Society Northern Alberta Section

Jason Jacobs
Calgary, AB

  • Machinist
  • Jacobs Welding Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Blake A. Johnson
Bow Island, AB

  • Carpenter
  • Don's Glass & Handyman service
  • Bunch Welding Scholarship
  • Bunch Welding Ltd.

Alan B. Kadikoff
Athabasca, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Landing Transport ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Colan Kaiser
Calgary, AB

  • Sprinkler Systems Installer
  • Viking Fire Protection
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association- R. Neil Tidsbury Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Mitchell Keyes
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew Kine
St. Paul, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Flint Field Services
  • PCAC Crane & Hoist Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Jo-Anne F. Kitching
Drayton Valley, AB

  • Parts Technician
  • Canadian Tire
  • Edwards Garage Scholarship
  • Edwards Garage

Christopher Klassen
Medicine Hat, AB

  • Automotive Service Technician
  • Big M. Ford
  • Heninger Toyota Scholarship
  • Heninger Toyota

Robert Klassen
Sundre, AB

  • Carpenter
  • Dale Erickson Carpentry Ltd.
  • Clark Builders Mike Sidoroff Memorial Scholarship
  • Clark Builders

Harvey G. Kleinschroth
Sherwood Park, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Pe Ben Oilfield Services
  • Sherwood Park Optimist Club Scholarship
  • Sherwood Park Optimist Club

Jonathan Kluchka
Spruce Grove, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Brandt Tractor Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Shane J. Koerner
Lac La Biche, AB

  • Electrician
  • Paul-Light Electric Ltd.
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings Ltd.

Brian Koons
Calgary, AB

  • Ironworker
  • Harris Rebar
  • Ironworkers Local 720 Scholarship
  • Ironworkers Local 720

Arron Koster
Calgary, AB

  • Electrician
  • Western Electrical Management
  • Calgary Construction Association - Greg Davidson Scholarship
  • Calgary Construction Association

Corey Kristianson
Lethbridge, AB

  • Glazier
  • Advance Glass & Aluminum
  • Flynn Canada Ltd. Scholarship
  • Flynn Canada Ltd.

Shaun Kustermans
Lethbridge, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Airtech Heating & Aircondition Ltd.
  • Sheet Metal Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Sheet Metal Contractors Association of Alberta

Brent H. Laackmann
Entwistle, AB

  • Instrument Technician
  • Strad Controls Ltd.
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Stacey Lakevold
Provost, AB

  • Water Well Driller
  • B&L Lakevold Drilling
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Marc Lalonde
Fort Mcmurray, AB

  • Communication Technician
  • Unified Systems Group
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Frederick W. Lane
Red Deer, AB

  • Automotive Service Technician
  • Scott Subaru
  • Centaur Subaru Scholarship
  • Centaur Subaru

Daniel Langlois
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Bantrel Constructors Co.
  • PCAC Steamfitter-Pipefitter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Dean Lathwell
Drayton Valley, AB

  • Instrument Technician
  • Powercomm Inc.
  • Vulcan International Excellence in Trades Scholarship
  • Vulcan International

Evelyn Sarah Laukkanen
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Lockerbie & Hole Contracting
  • Edmonton Construction Association Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Kyle Layman
High River, AB

  • Electrician
  • Boulton Electric Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Philippe Lazenby
Spruce Grove, AB

  • Electrician
  • Bucyrus Canada Ltd.
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings Ltd.

Francis Le Clair
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Tyler Leachman
Maidstone, SK

  • Heavy Equipment Technician
  • Kenworth Lloydminster
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Sebastian Lema
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • NOA Construction
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Devan Lengyel
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sundance Mazda
  • Bill Shostak Southern Alberta Automotive Service Technician Apprentice Scholarship
  • Glenmore Audi

Jennifer Lesnik
Vermilion, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Kenworth Lloydminster
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick Family

Lovell Lizotte
Edmonton, AB

  • Millwright
  • Alberta Environmental Rubber Products
  • Suncor Energy Inc. Oil Sands Scholarship
  • Suncor Energy Inc., Oil Sands

Jason Longpre
Medicine Hat, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Pad-Car Mechanical Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Cory Loshney
Calgary, AB

  • Electrician
  • Ainsworth Inc.
  • Ledcor Industrial Scholarship
  • Ledcor Industrial Projects Ltd.

Matthew Lund
Calgary, AB

  • Millwright
  • Deltavalve
  • Suncor Energy Inc. Oil Sands Scholarship
  • Suncor Energy Inc., Oil Sands

Jeremy Madu
Viking, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Madu's Plumbing & Heating
  • Neumann Plumbing Scholarship
  • Neumann Plumbing 79 Ltd.

Heather Maine
Red Deer, AB

  • Insulator
  • Aluma Systems Canada Inc.
  • TIAA Insulator Scholarship
  • Thermal Insulation Association of Alberta

Siu Hang Mak
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Bavaria BMW
  • Kramer Mazda - Merlin Ashby Scholarship
  • Kramer Mazda

Phillip Makokis
Edmonton, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Lockerbie & Hole
  • Building Trades of Alberta Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Cory Marra
Blairmore, AB

  • Powerline Technician
  • Valard Construction LP
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Asterio Marrero
Calgary, AB

  • Welder
  • Bonnybrook steel Fabricators Ltd.
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steel Ltd.

Bernardo T. Martens
Valhalla Centre, AB

  • Welder
  • Just A Bit Welding
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steel Ltd.

Lee Martini
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Tartan Controls
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Owen Matz
Medicine Hat, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Pad-Car Mechanical Ltd.
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply

Trevor McAlpine
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Deltec Power & Control Systems Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Clayton McCormick
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Nicholson Chevrolet
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Joel McFadden
Three Hills, AB

  • Electrician
  • Majak Electric
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Jeffrey R. McLaughlin
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Alberta Glass Scholarship
  • Alberta Glass

J. I. Mitchell McNaughton
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Temp Electrical Contractors
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick Family

Spencer McNaughton
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Heatcraft Heating
  • Sheet Metal Workers International Association Local #8 Scholarship
  • Sheet Metal Workers International Association #8

Frank McNiven
St. Albert, AB

  • Carpenter
  • Habitat Studio & Workshop Ltd.
  • Bird Construction Leadership Scholarship
  • Bird Construction Company

Colin McRae
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Galaxy Plumbing & Heating
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488 Supplementary Benefit Trust Fund Scholarship
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488 Benefit Trust Fund

Michael Mehain
Calgary, AB

  • Electrician
  • Concept Electric
  • Merit Contractors Association Other Scholarship
  • Merit Contractors Association

Neil Meijaard
Grande Prairie, AB

  • Instrument Technician
  • Sanjel Corporation
  • Spartan Control Apprenticeship Award Scholarship
  • Spartan Controls Ltd.

Jacob Merkosky
Calgary, AB

  • Electrician
  • Custom Electric Ltd.
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Trevor Meyer
Leduc, AB

  • Carpenter
  • Jacob's Construction
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Gerry Mildenberger
Spruce Grove, AB

  • Boilermaker
  • Cessco Fabrication and Engineering
  • PCAC Boilermaker Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Jackson Miller
Longview, AB

  • Welder
  • CDM Mechanical Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Keith A. Miller
Edmonton, AB

  • Welder
  • DFI Corporation
  • David Fagan Memorial Scholarship
  • Alberta Building Trades Council, Kellogg Brown and Root Company, Boilermakers Construction Association, International Brotherhood of Boilermakers

Clayton Molloy
Edmonton, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • PCL Industrial Constructors
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Riley Moskal
Medicine Hat, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Moskal Mechanical Ltd.
  • The Botting Group of Companies Scholarship
  • Botting & Associates Ltd.

Logan Murdoch
Calgary, AB

  • Electrician
  • Timbercreek Electric
  • Calgary Construction Association - Don Goodfellow Scholarship
  • Calgary Construction Association

Thomas Murray
Edmonton, AB

  • Bricklayer
  • RHI Canada Inc.
  • Masonry Contractors Association Scholarship
  • Masonry Contractors Association of Alberta

Marshall Mykietyshyn
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Coram Construction
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick Family

Eugene Leo Naldoza
Calgary, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Bantrel Constructors Co.
  • Building Trades of Alberta Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Matthew Neaves
Olds, AB

  • Carpenter
  • Dale Erickson Carpentry Ltd.
  • Roger Dootson Family Scholarship
  • Roger C. T. Dootson

Jeffrey Neufeld
Lethbridge, AB

  • Powerline Technician
  • Fortis Alberta Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Peter Nguyen
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Force Electric Ltd.
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings Ltd.

Brad W. Nielsen
Lac La Biche, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Lac La Biche Truck & Trailer Repair
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Kelsy Nordin
St. Albert, AB

  • Welder
  • SRS Industrial Services
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Ryan Nygren
Sylvan Lake, AB

  • Floorcovering Installer
  • Carpet Colour Centre
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Lyndon Nystrom
Red Deer, AB

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • Woody's RV World
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Shawna Mae A. Ogonoski
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Aqua Systems 2000 Inc.
  • Suncor Energy Inc. Oil Sands Scholarship
  • Suncor Energy Inc., Oil Sands

Warren Olson
Calgary, AB

  • Welder
  • Quest Fabrication
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Toshiro Oshima
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Acciona Energy North America
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Brent Oskoboiny
Leduc, AB

  • Machinist
  • Ja-Co Welding & Consulting
  • G. Peterson Scholarship
  • Grayco Machine

Russell E. Overland
Fort Saskatchewan, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Bantrel Constructors Co.
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd

Tatam Pambrun
Red Deer, AB

  • Electrician
  • LH Electric Ltd.
  • Syncrude Canada Ltd. Aboriginal Woman Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Charlie Panganiban
Edmonton, AB

  • Welder
  • DFI Corporation
  • Boilermaker Apprenticeship Administration Agency Scholarship
  • Boilermaker Apprenticeship Administration Agency

Daniel Paton
Edmonton, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Ledcor Group of Companies
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd

Richard Payne
Lacombe, AB

  • Communication Technician
  • Telus
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Garrett R. Penninga
Ponoka, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Bruins Plumbing & Heating Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Frederick 'Jack' Deeves Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Daniel J. Peters
La Crete, AB

  • Automotive Service Technician
  • Quality Motors
  • Grande Prairie Auto Dealers Association Scholarship
  • Grande Prairie Auto Dealers Association

Nancy Peters
Lacrete, AB

  • Hairstylist
  • The Cutting Edge Beauty Salon
  • Sherwood Park Optimist Club Scholarship
  • Sherwood Park Optimist Club

Derek G. Petruk
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Grant MacEwan College
  • PCAC Gasfitter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Christopher Petterson
Bon Accord, AB

  • Electrician
  • Kels Electric Ltd.
  • Electrical Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Matthew T. Phillips
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Laberta Custom Metal fabricators Ltd.
  • PCAC Welder Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Michael Phillips
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Synergy Projects Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Kin-Wai Phoon
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • TIC Canada
  • J.B. (Bernie) Quinn Memorial Scholarship
  • Quinn Contracting Ltd.

Katherine A. Podolski
Jarvie, AB

  • Parts Technician
  • Westlock Motors
  • Bob Stollery Pre-Apprenticeship Scholarship
  • Stollery Charitable Foundation

Daniel Poirier
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Mikes Plb & Heating Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Michelle Potts
Banff, AB

  • Millwright
  • Banff Gondola Brewster Inc.
  • PCAC Woman Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Daniel Poulin
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Rushton Gas & Oil Equipment Ltd.
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

Sven Poulsen
Wainwright, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Stafford Plumbing & Heating Ltd.
  • Arpi's North Inc. Scholarship
  • Arpi's North Inc.

Richard Pow
Airdrie, AB

  • Electrician
  • Western Electrical Management
  • IBEW Local 424/ECAA Alberta Apprenticeship Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta, International Brotherhood of Electrical Workers Local Union 424

Cody Proskow
Edmonton, AB

  • Glazier
  • Qualiglass Industries Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Matthew Proulx
Legal, AB

  • Automotive Service Technician
  • Legal Motors Ltd.
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Jeffrey Quebec
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Schendel Mechanical Contracting
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Gary L. Ellenton Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Daniel Quinlan
Okotoks, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • A&S Mechanical Ltd.
  • Calgary Construction Association - Doug Davidson Scholarship
  • Calgary Construction Association

Stephanie M. Ragot
Brooks, AB

  • Automotive Service Technician
  • Honda Magic
  • Edward R. Rewucki Scholarship
  • Tower Chrysler Plymouth Ltd.

Hayden J. Rahn
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • ABB Ber-Mac Electrical
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Andrew G. Ramage
Red Deer, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Cremac Metal Products Ltd.
  • C.L. (Pat) Hill/Charlton & Hill Ltd. Scholarship
  • Charlton & Hill Ltd.

Juan C Ramirez
Edmonton, AB

  • Insulator
  • Jacobs Industrial Service Ltd.
  • General Presidents' Maintenance Committee Apprentice Scholarship
  • General Presidents' Maintenance Committee for Canada

Neil Redcrow
Saddle Lake, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Supreme Steel Ltd.
  • EnCana Corporation Aboriginal Scholarship
  • EnCana Corporation

Kevin T. Rempel
Sherwood Park, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Up-to-Code Mechanical Ltd.
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association and Building Trades of Alberta Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Lynn Ressler
Edmonton, AB

  • Transport Refrigeration Technician
  • Polar Mobility Research
  • Albian Sands Energy Inc. Apprenticeship Scholarship
  • Albian Sands Energy Inc.

Crystal Richter
Fort McMurray, AB

  • Instrument Technician
  • Syncrude
  • Bunch Welding Scholarship
  • Bunch Welding Ltd.

Nicholas Rijlaarsdam
Clairmont, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Destiny Drilling
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Jesse Rimstad
Redwater, AB

  • Electrician
  • Bucholz Electric
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project (Shell Canada/Chevron Canada/Marathon Oil Sands L.P.)

Tyler Robertson
St. Paul, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Power Merchants Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Konrad Roman
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Azonic Construction
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Nate Ryder
Lethbridge, AB

  • Locksmith
  • Active Lock & Safe Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Jolene M. Sarrazin
Calgary, AB

  • Electrician
  • O'Dell Electric Ltd.
  • Building Trades of Alberta and Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations - An Alberta Association

Scott Sawchuk
Sherwood Park, AB

  • Instrument Technician
  • Strathcona County Utilities
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Jeffry Schooley
Hinton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Griffith's Motors Ltd.
  • Jack Thompson Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Todd A. Schultz
Grande Prairie, AB

  • Instrument Technician
  • Transcanada Corporation
  • Tarpon Energy Services Instrumentation Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Robert Schwark
Cando, SK

  • Machinist
  • Cougar Pump Supply & Service Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Tracey Scott
Calgary, AB

  • Welder
  • Nortruck Mfg. & Dist Ltd.
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steel Ltd.

Michael A. Sehn
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • DCM Mechanical Ltd.
  • Calgary Construction Association - Pat Barry Scholarship
  • Calgary Construction Association

Tracey Seinen
Red Deer, AB

  • Electrician
  • LH Electric Ltd.
  • Canem Systems Ltd. Scholarship
  • Canem Systems Ltd.

Joshua Shea
Red Deer, AB

  • Floorcovering Installer
  • Carpet Clearance Warehouse
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Christian Sherbanuk
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Atco Gas
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Andrew Shore
St. Albert, AB

  • Carpenter
  • Dawson Wallace Construction Ltd.
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick Family

Ryan Short
Calgary, AB

  • Glazier
  • Alberta Glass Company Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Stephanie Sierks
Calgary, AB

  • Welder
  • Coatryte Industrial Finishes & Fabrication
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Mathew Simmonds
Calgary, AB

  • Electrician
  • Beaver Electric
  • Tarpon Energy Services Electrical Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Trevor Simpson
Airdrie, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Do-All Plumbing
  • M & M Dabrowski Scholarship
  • Manuel and Marion Dabrowski

Ashley Sims
Calgary, AB

  • Electrician
  • Omega Electric Inc.
  • Amelco Electric Ltd. Scholarship
  • Amelco Electric (Calgary) Ltd.

Colin R. Smith
Calgary, AB

  • Electrician
  • ABB Ber-Mac Electrical
  • Canadian Natural Apprentice Scholarship
  • Canadian Natural Resources Ltd.

Christopher Smith
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sandy Lane Automotive Services
  • Lexus of Calgary/Stampede Toyota Scholarship
  • Lexus of Calgary/Stampede Toyota

Ryan D. Smith
Edson, AB

  • Electrician
  • Chown Electrical Contractors Ltd.
  • ECAA & North West Chapter Alberta Apprenticeship Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Kevin Spearman
Red Deer, AB

  • Communication Technician
  • Telus
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Marc N. Stafford
Wainwright, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Stafford Plumbing & Heating Ltd.
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply

George Stastny
Calgary, AB

  • Bricklayer
  • Pockar Masonry
  • K. Hansen Masonry Scholarship
  • K. Hansen Masonry

Brandon Stewart
Edmonton, AB

  • Parts Technician - Old Program
  • Edmonton Kenworth
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Reinhold R. Stoik
Barrhead, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Rookie Plumbing & Heating Ltd.
  • Clifford J. Williams Scholarship
  • CLR & Mechanical Contractors Association of Alberta

Trevor Stoten
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • PCL Construction Management Inc. Scholarship
  • PCL Construction Management Inc.

Darren Strasdin
Westlock, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Westlock Plumbing & Heating
  • Trotter & Morton Scholarship
  • Trotter and Morton Limited

Lucille Strathern
Breton, AB

  • Cabinetmaker
  • Prairie Rose Woodcraft
  • AWMAC- Northern Alberta Chapter Scholarship
  • Northern Alberta Architectural Woodwork Manufacturers Association

Wendy Stringer
Grande Prairie, AB

  • Machinist
  • Guardian - IPH
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Matthew A. Stroyan
Leduc, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Leduc Plumbing & Heating
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Christina Stryker
Red Deer, AB

  • Electrician
  • Voltek Electric Ltd.
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Kevin Stuber
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Goodyear Canada Inc.
  • Clearwater Welding & Fabricating Scholarship
  • Clearwater Welding & Fabricating Ltd.

Rod Sutton
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Syntech Enerflex Ltd.
  • Muth Family - Electrical Excellence Scholarship
  • Muth Electrical Management Inc.

Charles Swain
Airdrie, AB

  • Sprinkler Systems Installer
  • Troy Sprinklers
  • Calgary Construction Association - Will Sawyer Scholarship
  • Calgary Construction Association

Joshua Tarchuk
Banff, AB

  • Carpenter
  • Tarchuk construction Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Craig Taylor
Edmonton, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • Bayview Drywall Systems Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Sandra M. Taylor
Wetaskiwin, AB

  • Carpenter
  • Steeplejack Services Contracting
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Kevin J. Tobin
Grande Prairie, AB

  • Welder
  • Fabcor 2001 Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Gregory S. Tokle
Brooks, AB

  • Electrician
  • United Utility Services
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Glenn Toop
Hinton, AB

  • Insulator
  • Onyx Insulation Ltd.
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta Scholarship
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta

Kevin Tschetter
High River, AB

  • Instrument Technician
  • Tarpon Energy Services Ltd.
  • ISA Edmonton Section Sheldon Weatherby Scholarship
  • ISA Edmonton Section

Eric J. Turmel
Edmonton, AB

  • Welder
  • Bantrel Constructors Co.
  • Canadian Institute of Steel Construction - Alberta Region Scholarship
  • Canadian Institute of Steel Construction - Alberta Region

Joseph Turner
Calmar, AB

  • Carpenter
  • Coram Construction
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Blaine Ulveland
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Calgary Construction Association - Ken Kennedy Scholarship
  • Calgary Construction Association

Erin Unterschute
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Dawson Wallace Construction Ltd.
  • Edmonton Construction Association Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Amber Ursu
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Midcountry Automotive Repair
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Emigdio Valenzuela
Calgary, AB

  • Welder
  • JP Metal Manufacturing Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Paul F. Volponi
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • West Air Sheet Metal Ltd.
  • Sheet Metal Workers International Association Local #8 Scholarship
  • Sheet Metal Workers International Association Local #8

Kevin Wachter
Lacombe, AB

  • Machinist
  • X-Treme Energy Group Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Michael Waddell
Spruce Grove, AB

  • Sprinkler Systems Installer
  • Viking Fire Protection
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Jordan Walega
Grande Prairie, AB

  • Millwright
  • Baron Pumpjack Services
  • TransCanada Scholarship
  • TransCanada Pipelines Limited

Brian Walker
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Ackard Contractors Ltd.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Glen Wallace
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • 3Fab Metal Manufacturing Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Darryl B. Walton
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Habitat Studio & Workshop Ltd.
  • Memorial Fund for Vitaly Kolesnichenko Scholarship
  • JV Driver Projects Inc..

Laura Webber
Langdon, AB

  • Cabinetmaker
  • Allstar Corporation
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Frank Werbecky
Grande Prairie, AB

  • Electrician
  • Flint Energy
  • Frank Kooger Scholarship
  • CLAC

Matthew West
Red Deer, AB

  • Automotive Service Technician
  • Gary Moe Mazda
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Alexander Westersund
Drayton Valley, AB

  • Instrument Technician
  • Tarpon Energy Serices
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations- An Alberta Association

Elizabeth Wheale
Red Deer, AB

  • Landscape Gardener
  • Geneva Gardens Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Bryan E. White
Spruce Grove, AB

  • Ironworker-Reinforcing
  • Harris Rebar
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Andrew Wiart
Castor, AB

  • Electrician
  • ABB Ber-Mac Electrical
  • EPCOR Aboriginal Scholarship
  • EPCOR Utilities Inc.

Trevor Wiebe
High Level, AB

  • Automotive Service Technician
  • Recovery Automotive
  • Eastside Dodge Scholarship
  • Eastside Dodge Chrysler Ltd.

Dale Wiebe
Crooked Creek, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Repairer
  • Star Autobody Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Kyle S. Williams
Pincher Creek, AB

  • Carpenter
  • Mayer Construction
  • Thompson Family Foundation Scholarship
  • Joe & Nancy Thompson Family Foundation

James Wishnowski
Lethbridge, AB

  • Cabinetmaker
  • Casey's Wil-Sand Custom Woodwork
  • AWMAC- Southern Alberta Chapter Scholarship
  • Southern Alberta Architectural Woodwork Manufacturers Association

Johnathan Wladyko
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • Best Engine Rebuilders Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

John Wong
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Purolator Courier
  • Merit Contractors Association Civil Scholarship
  • Merit Contractors Association

James Wooldridge
Longview, AB

  • Millwright
  • Brahma Compression Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Dee Wynn
Hay Lakes, AB

  • Electrician
  • IBEW 424
  • AOSP Female Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project, Shell Canada Ltd.

Jeffrey Yacluk
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Airpro Heating and Air Conditioning Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Dana Young
Sherwood Park, AB

  • Millwright
  • Berendsen Fluid Power
  • Athabasca Oil Sands Project Excellence Scholarship
  • Shell Canada Ltd.

James Young
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Industrial Contractors Association of Canada Scholarship
  • Industrial Contractors Association of Canada

David Younker
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Bruin's Plumbing & Heating Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Anderson Family Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Southern

Geoffrey Zadler
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Gunslinger Construction
  • Roger Dootson Family Scholarship
  • Roger C. T. Dootson