2015 Recipients of the Apprenticeship and Industry Training Scholarship

Congratulations to the 437 recipients of the 2015 Apprenticeship and Industry Training Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Jesse Acosta
Wetaskiwin, AB

  • Welder
  • Source Energy Services
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd.

Mackenzie Allen
Calgary, AB

  • Electrician
  • Custom Electric
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Mujo Ambeskovic
Calgary, AB

  • Transprt Refrigeration Technician
  • Trailcon Leasing
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Adam Andersen
Calgary, AB

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Derek Andersen
Leduc, AB

  • Automotive Service Technician
  • Esbchs (Blackgold Regional Schools)
  • Scotiabank Dealer Finance Centre Scholarship
  • Scotiabank Dealer Finance Centre

Jacob Anderson
Edmonton, AB

  • Millwright
  • Hoerbiger Canada
  • Merit Contractors Association Civil Scholarship
  • Merit Contractors Association

Nathan Ardley
Calgary, AB

  • Gasfitter-A
  • Just In Time Furnace Inc.
  • PCAC Gasfitter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Heather Bablitz
Slave Lake, AB

  • Carpenter
  • Rytrue LTd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship - Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Daniel Baillie
Calgary, AB

  • Boilermaker
  • Boilermaker Apprenticeship Agency
  • Boilermaker Apprenticeship Administration Agency Scholarship
  • Boilermaker Apprenticeship Administration Agency

Lorrine Baillie
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Vets Sheet Metal
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Abe Banman
Vauxhall, AB

  • Automotive Service Technician
  • Martin Chrysler Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Emily Bardoel
Stettler, AB

  • Parts Technician
  • Vortex Production Services Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jennifer Bateman
Grande Prairie, AB

  • Parts Technician
  • Sean Sargent Toyota
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Justin Bates
Acme, AB

  • Electrician
  • Techmation Electric & Controls Ltd.
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family

Michael Bayne
Innisfail, AB

  • Locksmith
  • I Lock and Key
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Shona Bear
Calgary, AB

  • Ironworker
  • Consolidated Placers
  • Calgary Construction Association Scholarship - Michael Hullah
  • Calgary Construction Association

Christopher Bell
Sherwood Park, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Train Oilfield Services Ltd.
  • W. Pidhirney Welding Ltd. Pipefitting Scholarship
  • W. Pidhirney Welding

Dominic Belley
Grande Prairie, AB

  • Automotive Service Technician
  • Integra Tire
  • Grande Prairie Auto Dealers Association Scholarship
  • Grande Prairie Auto Dealers Association

Andrew Bennett
Red Deer County, AB

  • Machinist
  • Icon Energy Services Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Robert Berry
Bashaw, AB

  • Welder
  • Prairie Mines
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steel Ltd.

Eric Beyer
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Langer Exco Machine Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Luc Billette
Edmonton, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • QSI Interiors Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Brendan Billings
Cochrane, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Bow Cycle & Motor
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Dustin Bird
Calgary, AB

  • Electrician
  • Allied Projects Limited
  • Black & McDonald Scholarship
  • Black & McDonald Ltd.

Ilia Biziaev
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Oliver Apt.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Michelle Black
Sherwood Park, AB

  • Welder
  • Hellbilly Welding Ltd.
  • Syncrude Aboriginal Woman Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Scott Blackmore
High River, AB

  • Electrician
  • Iwire Electric Ltd.
  • Zachery McCormack Memorial Scholarship - Electrical Excellence
  • Muth Electrical Management Inc.

Joshaua Blanke
Red Deer, AB

  • Cook
  • Bo's Bar and Grill
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship

Bryre Block
Donalda, AB

  • Welder
  • Alberta 1253651 Ltd.
  • American Welding Society Alberta Section Scholarships
  • American Welding Society Alberta Section

Christopher Blonski
Fort Saskatchewan, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • ProWestern Mechanical
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Cameron C. Wright
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - and Southern Alberta

Waylon Boire
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Jasper Constructors Ltd.
  • Adolf & Vally Klingbeil Scholarship
  • Adolf & Vally Klingbeil

Dennis Borren
Lacombe, AB

  • Carpenter
  • MKW Constructing Ltd.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Daniel Bourque
Calgary, AB

  • Electrician
  • Current Places Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Ryan Boyce
Onoway, AB

  • Welder
  • Academy Fabricators
  • General Presidents' Maintenance Committee Apprentice Scholarship
  • General Presidents' Maintenance Committee for canada

Kent Bramhoff
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Hannah Brandly
Edmonton, AB

  • Electrician
  • University of Alberta
  • Edmonton Construction Association Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Ty Brandner
Edmonton, AB

  • Bricklayer
  • Brxton
  • Alberta Bricklayers Union Scholarship
  • Alberta Bricklayers Union - Edmonton and Calgary

Ryan Breker
Camrose, AB

  • Millwright
  • Meridian Manufacturing
  • Merit Contractors Association Other Scholarship
  • Merit Contractors Association

Daniel Briscall
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Jaymar Electric Ltd.
  • Chemco Electrical Contractors Ltd. Scholarship
  • Chemco Electrical Contractors Ltd.

Michael Brockley
Red Deer, AB

  • Instrument Technician
  • Quality Controls
  • Spartan Control Apprenticeship Award
  • Spartan Control Ltd.

Reece Broder
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Stuart Olson Contracting
  • Bird Construction Safety Leadership Scholarship
  • Bird Construction Company

Kimberly Brodeur
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • JLF Enterprises (Midas Auto)
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Ryan Brooks
Lloydminster, AB

  • Gasfitter-A
  • Huest Controls Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Martin Brosnan
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Petrin Mechanical (Alberta) Ltd.
  • Calgary Construction Association - Les LaRocque Scholarship
  • Calgary Construction Association

Lonnie Brost
Slave Lake, AB

  • Welder
  • Heavy Equipment Repair Ltd.
  • Tarpon Energy Services Welding Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Justyn Brown
Beaumont, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Trican Well Service Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship

Richard Michael Brown
Edmonton, AB

  • Welder
  • TFL Industrial
  • Bunch Welding Scholarship
  • Bunch Welding Ltd.

Travis Brown
Drayton Valley, AB

  • Millwright
  • Cream Conpression Ltd.
  • Canadian Natural Resources Ltd. Apprentice Scholarship
  • Canadian Natural Resources Ltd.

Brett Brunner
Sherwood Park, AB

  • Cabinetmaker
  • Waygoods Kitchens Inc.
  • AWMAC- Northern Alberta Chapter Scholarship
  • Northern Alberta Architectural Woodwork Manufacturers Association

Algirdas Brunovas
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Glover International Trucks Ltd.
  • Southland Transportation Ltd. Scholarship
  • Pacific Western Transportation Ltd.

Stefan Buschbeck
Fairview, AB

  • Carpenter
  • Peace River School Division
  • PCL Construction Management Inc. Scholarship
  • PCL Construction Management Inc.

Mitchell Byatt
Sherwood Park, AB

  • Millwright
  • Unityrig Equipment Inc.
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Alexandr Calinin
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Modern Niagra Alberta Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Hung Cao
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Botting
  • Calgary Construction Association - Pat Barry Scholarship
  • Calgary Construction Association

Landon Carey
Innisfail, AB

  • Millwright
  • Sungold Specialty Meats Ltd.
  • Merit Contractors Association Other Scholarship
  • Merit Contractors Association

Joseph Carpentier
Wainwright, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Stafford Plumbing & Heating
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - George E. Kienitz Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - and Southern Alberta

Curtis Carruthers
Lacombe, AB

  • Natural Gas Compression Technician
  • Gas Drive Global
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Daniel Carter
Edmonton, AB

  • Power Systems Electrician
  • Epcor
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Corey Carthew
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • 1081132AB 0/a CJ Plumbing & Heating
  • Canyon Plumbing & Heating Ltd. Scholarship
  • Canyon Plumbing & Heating Ltd.

Jason Cary
Calgary, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Rocky Mountain Honda Powerhouse
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Adam Cassidy
Calgary, AB

  • Roofer
  • Lynnwood Roofing 1991 Inc.
  • Calgary Construction Association-Bill Arnott Scholarship
  • Calgary Construction Association

Ashley Caudron
Morinville, AB

  • Carpenter
  • Albia Construction
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Jennifer Cearns
Warner, AB

  • Cook
  • Good Samaritan Society
  • Alberta Food Processors Association Stan Ballard Apprenticeship Fund Scholarship
  • Alberta Food Processors Association

Clinton Cervo
Lethbridge, AB

  • Electrician
  • Whip's Electric
  • Capital Power Corporation Aboriginal Scholarship
  • Capital Power Corporation

Buddy Chambaud
High Level, AB

  • Sprinkler System Installer
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Aaron Chambers-Yakymyshyn
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • PCL Builderss Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Michael Chapman
Coalhurst, AB

  • Automotive Service Technician
  • College Ford Lincoln
  • Edward R. Rewucky Scholarship
  • Tower Chrysler Plymouth Ltd.

Denis Charron
St. Albert, AB

  • Electrician
  • City of Edmonton
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Kara Chase
Sherwood Park, AB

  • Landscape Gardener
  • Strathcona County
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and industry Training Board Scholarships

Cherry Cheecho
Red Deer, AB

  • Parts Technician
  • Trican Well Service Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarship

Ronson Cheung
Calgary, AB

  • Auto Body Technician
  • Concours Collision Centre Crowfoot
  • Calgary Motor Dealer Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

Lisa Chhoeung
Fort McMurray, AB

  • Welder
  • Syncrude Canada
  • AOSP Female Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Junsang Cho
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Alberta Honda
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Jennifer Cleary
Edmonton, AB

  • Welder
  • Getter Done Welding
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Nathan Cloutier
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Global Tech Group Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Christopher Cochrane
Edmonton, AB

  • Structural Steel and Plate Fitter
  • Metal Fabricators and Welding Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jollan Cody
Calgary, AB

  • Electrician
  • Selectech Electrical Enterprises
  • JV Driver Projects Memorial Scholarship
  • JV Driver Projects Inc.

Aaron Collier
Canmore, AB

  • Electrician
  • Strike Energy
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family

Shawn Collins
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sherwood Park Toyota
  • Optimist Club of Sherwood Park Scholarship
  • Optimist Club of Sherwood Park

Justin Congram
Medicine Hat, AB

  • Glazier
  • Capital Glass Ltd.
  • Ferguson Glass Scholarship
  • Ferguson Glass Western Ltd.

Darrel Conrod
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rigworks Oilfield Solutions
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Clayton Cook
Morinville, AB

  • Bricklayer
  • Walter Cook Masonry Ltd.
  • K. Hansen Mansonry Scholarship
  • K. Hansen Mansonry

Daniel Cook
Edmonton, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • National Oilwell Varco Dreco
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

David Cook
Sherwood Park, AB

  • Electrician
  • Kels Electrical Contracting
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Mackenzie Cook
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Mogo Electrical Services Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Tanner Cook
Cypress County, AB

  • Natural Gas Compression Technician
  • Gas Drive Global
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Zachary Cook
Edmonton, AB

  • Bricklayer
  • Nathan Cook Masonry Ltd.
  • Masonry Contractors Association Scholarship
  • Masonry Contractors Association of Alberta

Omar Cortazar
Edmonton, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • QSI Interiors Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Sean Crawford
Calgary, AB

  • Cabinetmaker
  • Athena Industries & Art Inc.
  • AWMAC - Southern Alberta Chapter Scholarship
  • Architectural Woodwork Manufacturuers Association of Canada - Southern Alberta Chapter

Laurence Crook
Red Deer, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Fonda's Enterprises Ltd.
  • Schendel Mechanical Contracting Ltd. Scholarship
  • schendel Mechanical Contracting Ltd.

Brandon Curry
Okotoks, AB

  • Automotive Service Technician
  • OK Tire & Auto Service
  • Matthew Brewer Memorial c/o Centaur Subaru Scholarship
  • Centaur Subaru

Carol Dallas
Carstairs, AB

  • Welder
  • Revolve Oilfield Manufacturing Inc.
  • Clearwater Welding & fabricating Ltd. Scholarship
  • Clearwter Welding & Fabricating Ltd.

Chad Dalton
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Ferguson Glass 2nd Year Scholarship
  • Ferguson Glass Western Ltd.

Jay Dargan
St. Paul, AB

  • Parts Technician
  • Tri Ag Implements
  • Don Wheaton Automotive Group Scholarship
  • Don Wheaton Ltd.

Julie Davidson
Edmonton, AB

  • Ironworker
  • KBR Industrial Canada Co.
  • PCAC Ironworker Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Tyler Davidson
Whitecourt, AB

  • Electrician
  • Techmation Electric & Controls Ltd.
  • Merit Contractors Association Electrical/Mechanical Scholarship
  • Merit Contractors Association

Adam Dearden
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Quadrant Construction Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Dustin Decker
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Ltd Oilfield Services Inc.
  • J.B. (Bernie) Quinn Memorial Scholarship
  • Quinn Contracting Ltd.

Corey den Admirant
Calgary, AB

  • Rig Technician 3
  • Savanna Drilling
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Matthew Dening
Barrhead, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • MMD Sales Ltd/Martin Deerline
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Ashley Dennison
Edmonton, AB

  • Landscape Gardener
  • Land Tec Landscape Contractors Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Rodney Derksen
La Crete, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Plumbin Joe's Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Victoria Desmond
Vegreville, AB

  • Parts Technician
  • Deerland Equipment
  • Edwards garage Scholarship
  • Edwards Garage Limited

Kayla Devitt
Calgary, AB

  • Insulator
  • Merick Contractors Inc.
  • Suncor Energy Scholarship
  • Suncor Energy

Trevor Dickinson
Calgary, AB

  • Gasfitter-B
  • Fagnan's Furnace Service
  • Calgary Construction Association - Bob Scrimgemour Scholarship
  • Calgary Construction Association

Kevin Dirksen
Calgary, AB

  • Electrician
  • Custom Electric
  • Calgary Construction Association - Dave Kinley Scholarship
  • Calgary Construction Association

Daniel Douglas
Calgary, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Dr. Heat & Air Ltd.
  • Calgary Construction Association - David Hamilton Scholarship
  • Calgary Construction Association

Travis Driedger
La Crete, AB

  • Electrician
  • Hotflash Electric Ltd.
  • Bill (Curly) Watson Memorial Scholarship
  • Watson Family

Joshua Dufresne
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Suburban Structures Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Devon Dupont
Calgary, AB

  • Roofer
  • Epic Roofing & Exterior Commercial
  • Calgary Construction Association Scholarship - Doug Davidson
  • Calgary Construction Association

Johnathan Durling
Cold Lake, AB

  • Carpenter
  • Colbrooke Homes Ltd.
  • Roger Dootson family Scholarship
  • Roger Dootson Family

Brad Dyck
Edmonton, AB

  • Millwright
  • Talmek Energy Services
  • ATCO Power Ltd. Scholarship
  • ATCO Power Ltd.

Leann Ebert
Edmonton, AB

  • Painter and Decorator
  • Ebert & Company Construction & Reno Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Trevor Ellens
Lacombe, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Pentagon Farm Centre Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Philip Entz
Coalhurst, AB

  • Electrician
  • Corona Electric Ltd.
  • Canem Systems Ltd. Scholarship
  • Canem Systems Ltd.

Ronald Entz
Coaldale, AB

  • Carpenter
  • CADC Developments Inc.
  • PCAC Carpenter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Brandon Esaryk
Edmonton, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • QSI Interiors Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Jordan Everett
Spruce Grove, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • The Cat Rental Store
  • Shirley M Dul Scholarship
  • Apprenticeship and Industry Training Board

Erica Faulkner
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Pillar Resources
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Brandon Fequet
Chestermere, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Triangle Steel Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Aaron Flatt
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Vets Group
  • Vets Sheet Metal, Fred T Rayner Legacy Scholarship
  • Vets Sheet Metal Ltd. - Sean rayner

Joshua Flynn
Delburne, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Andrew G Clark Family Scholarship
  • Andrew G Clark Family

Luke Fournier
St. Albert, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • NuEnergy Mechanical Services Inc.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Luciano Francescutti
Sherwood Park, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Sureway Construction Group Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jeremy Friesen
Two Hills, AB

  • Electrician
  • Ranny's Electric Ltd.
  • Muth Family - Electrical Excellence Scholarship
  • Muth Electrical Management Inc.

Mathew Frisch
Stony Plain, AB

  • Roofer
  • Weatherguard Roof & Wall Systems Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Simon Frisch
Stony Plain, AB

  • Roofer
  • Weatherguard Roof & Wall Systems Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Lyndon Furman
St. Albert, AB

  • Carpenter
  • Lorac Construction Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Noel Garces-Martin
Calgary, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Myshak Crane & Rigging Ltd.
  • Calgary Construction Association-Kees Cusveller Scholarship
  • Calgary Construction Association

Jeremy Gaucher
Calgary, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Strike Energy Services Inc.
  • TransCanada Scholarship
  • TransCanada Pipelines Limited

Marc Gauthier
Edmonton, AB

  • Communication Technician
  • Shaw Communications
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Samuel Gebre
Calgary, AB

  • Lather-Interior Systems Mechanic
  • Aline Drywall (Calgary) Ltd.
  • Calgary Construction Association-Dave Smith Scholarship
  • Calgary Construction Association

Zachariah Gilbertson
Blackfalds, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Bunch Welding
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Stephen Giles
Fort McMurray, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Canadian Natural Resource Ltd.
  • Athabasca Oil Sands Project Excellence Scholarship
  • Shell Canada Ltd.

Ryan Gillie
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Vector Electric and Control
  • Construction Owners Association of Alberta - Brian Bickley Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association of Alberta

Kyle Ginn
Edmonton, AB

  • Welder
  • Ledcor Projects Inc.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Trevor Gionet
St. Albert, AB

  • Carpenter
  • CPI Construction Limited
  • Edmonton Construction Associaiton Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Scott Given
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Petrin Mechanical (Alberta) Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Jeffery Goorts
Canmore, AB

  • Welder
  • Bow Cor Custom Welding Ltd.
  • Industrial Contractors Association of Canada
  • Industrial Contractors Association of Canada Scholarship

Colton Gosselin
Red Deer, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Robwel Constructors LP
  • Edmonton Pipe Trade Educational Trust Fund Local #488 Scholarship
  • Edmonton Pipe Trades United Association

Jonathon Grainger
Olds, AB

  • Millwright
  • Sundre Forest Production Ltd.
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick

Macrus Grant
Edmonton, AB

  • Machinist
  • LJ Welding Automation
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Harley Griffin
Calgary, AB

  • Carpenter
  • PCL Builders
  • Calgary Construction Association -Dean Slater Scholarship
  • Calgary Construction Association

Robby Grizell
Calgary, AB

  • Electrician
  • Incom Electric Corp
  • Construction Owners Association of Alberta - Neil Tidsbury Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association of Alberta

Edwin Jaret Guliov
Edmonton, AB

  • Painter and Decorator
  • Parkderochie Inc
  • Ray-Nor Painting & Decorating Ltd. Scholarship
  • Ray-Nor Painting & Decorating Ltd.

Omar Habli
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Canadian National Railway
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family

Timothy Hachey
Sherwood Park, AB

  • Automotive Service Technician
  • BFF Auto Inc OA Leduc Motors
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Tammy Hainsworth
Leslieville, AB

  • Parts Technician
  • WPW Inc.
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Craig Hamar
Edmonton, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck
  • Clark Builders
  • PCAC Crane & Hoist Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Cole Hamilton
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Stuart Olson Contracting
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Bahi Hammoud
Chestermere, AB

  • Cook
  • Joey Restaurant
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Richard Hardonk
Calgary, AB

  • Welder
  • Boilermaker Apprenticeship Agency
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd.

William Hardwig
St. Albert, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Ledcor Projects Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Stephen Oliver Hartmetz
Sturgeon County, AB

  • Carpenter
  • Ledcor Contruction
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Daniel Heinrichs
Wetaskiwin, AB

  • Automotive Service Technician
  • Brentridge Ford Wetaskiwin
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Thomas Heninger
Cochrane, AB

  • Machinist
  • Alamo Industries Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Joseph Herlein
Edmonton, AB

  • Electrician
  • MTS Industries Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Matthew Hicks
Calgary, AB

  • Electrician
  • Custom Electric
  • Electrical Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Stephen Hiebert
Leduc County, AB

  • Carpenter
  • Phil Hiebart Contracting Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Darryl Hiemstra
Lethbridge, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Airtech Heating and Airconditioning Ltd.
  • Plante, Nelson & Comfort Heating (1981) Ltd. Scholarship in Sheet Metal
  • Pla-Son Holdings & Comfort Heating (1981) Ltd.

Nolan Hindes
Medicine Hat, AB

  • Floorcovering Installer
  • Mainfloor Carpets Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Martin Hirsekorn
Edmonton, AB

  • Millwright
  • Automated Rig Technologies
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick

Gregory Hitchcock
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • DC Wiring
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Joshua Hofer
Glendon, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • SS Mechanial Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Andrew Hofseth
Olds, AB

  • Instrument Technician
  • Harmattan Gas Processing LP
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Eric Hollett
Edmonton, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Ignite Heating & Air Conditioning
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Morgan Hoogstraten
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trotter & Morton Building Technologies
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Brock House
Lethbridge, AB

  • Powerline Technician
  • City of Lethbridge Electric Ops
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Zaiming Huang
Calgary, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Telkor Collision and Refinishing
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jayden Hubbard
Lacombe, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Bentley Plumbing Ltd.
  • Comstock Canada Ltd. Scholarship
  • Comstock Canada Ltd.

Aleta Margaret Hughes
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Ocelot Enterprises
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Matthew Hughes
Calgary, AB

  • Electrician
  • Laird Electric
  • IBEW Local 424/ECAA Alberta Apprenticeship Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta, International Brotherhood of Electrcial Workers Local Union 424

Cole Humeny
Edmonton, AB

  • Landscape Gardener
  • Seven M. Construction Ltd.
  • Bunch Welding Scholarship
  • Bunch Welding Ltd.

Dara Humniski
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Oliver Apt
  • Edmonton Construction Association Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Douglas Hurd
Beaumont, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Dyand Mechanical Systems Inc.
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply Ltd.

Michael Hynek
Airdrie, AB

  • Glazier
  • All Weather Windows Commercial
  • Calgary Construction Association - Nigel Kennedy Scholarship
  • Calgary Construction Association

Gerrit Janssen
Calgary, AB

  • Cook
  • Hotel Arts Group
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Triston Joa
Edmonton, AB

  • Insulator
  • Kaefer Interated Services
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta Scholarship
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta

Jarred Johnson
Lethbridge, AB

  • Electric Motor Systems Technician
  • Hagen Electric Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Landyn Johnson
Okotoks, AB

  • Sprinkler System Installer
  • Stoughton Fire Protections Ltd.
  • Calgary Construction Association - Grant Symon Scholarship
  • Calgary Construction Association

Tyson Jones
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • DMT Mechanical Ltd.
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Frederick 'Jack' Deeves Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - and Southern Alberta

Henry Jongens
Grande Prairie, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Mobile Crane
  • Entrec Corporation
  • Al McCagherty Memorial Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Tom Jose
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Phoenix Industrial
  • U.A. Local # 496/Piping Industry Training School Scholarship
  • U.A. Local # 496/Piping Industry Training School

Christopher Joy
Sherwood Park, AB

  • Painter and Decorator
  • Banrick Holdings TNG Inc.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Vadim Kagan
Calgary, AB

  • Machinist
  • BRC Engineering Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Adam Kanwischer
Calgary, AB

  • Electrician
  • Pro-Fx Services Inc.
  • Construction Owners Association of Alberta - Herb Holmes Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association of Alberta

Alyssa Kapas
Gibbons, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Alpine Heating Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Kirandeep Kaur
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • First Choice Haircutters
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Ngangabo Khumalo
Sherwood Park, AB

  • Boilermaker
  • Boilermaker Apprenticeship Agency
  • David Fagan Memorial Scholarship
  • Building Trades of Alberta, KBR Ltd., Boilermakers Construction Association, International Brotherhood of Boilermakers

Nathan Kidd
Edmonton, AB

  • Electrician
  • AMP Electric Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Dave Kierluk
Camrose, AB

  • Carpenter
  • Read Contracting Ltd.
  • Clark Builders Dave Wardrop Memorial Scholarship
  • Clark Builders

Devin Kieser
Okotoks, AB

  • Powerline Technician
  • Fortis Alberta
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jared Kiffiak
Pincher Creek, AB

  • Millwright
  • Vestas Canadian Wind Technology
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family

Dustin Kikernik
Westlock, AB

  • Welder
  • Wabash Mfg. Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Kieran Kilgour
Lloydminster, AB

  • Electrician
  • Kondro Electric 1980 Ltd.
  • Trotter & Morton Scholarship
  • Trotter & Morton Limited

Jordyn King
Grande Prairie, AB

  • Baker
  • Grains Bakery Café Ltd.
  • UNITE HERE Local 47 Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Wesley Kirby
Edmonton, AB

  • Bricklayer
  • Nathan Cook Masonry Ltd.
  • Thomas Cronk Scholarship for Concrete Finishers
  • Building Trades of Alberta

Volodymyr Kiryev
Lloydminster, AB

  • Electrician
  • Kondro Electric 1980 Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Henry Kitchen
Calgary, AB

  • Electrician
  • Grand West Electric
  • Frank Kooger Scholarship
  • CLAC

Philip Klein
Fort Mcmurray, AB

  • Millwright
  • Transfield Asset Mgt. Int. Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

James Kohlen
Calgary, AB

  • Millwright
  • SAIT
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Matthew Krahn
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • 1517503 Alberta Ltd.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Ryan Kruger
Leduc, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • City of Leduc
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Robert Laberge
Sturgeon County, AB

  • Electrician
  • University of Alberta
  • Merit Contractors Association Electrical/Mechanical Scholarship
  • Merit Contractors Association

Joshua Labrecque
Calgary, AB

  • Carpenter
  • 1235923 Alberta Ltd.
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Mark Lackey
Fort Saskatchewan, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Worley Parsons Cord
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association

David Lamoureux
Calgary, AB

  • Carpenter
  • 1230076 Alberta Ltd.-Building Art
  • PCL Industrial Constructors Inc. Scholarship
  • PCL Construction Group Inc.

Michael Lancaster
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • JV Driver Fabricators
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Charlie Larocque
Redwood Meadows, AB

  • Welder
  • Lafarge Canada Inc.
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steele Ltd.

Chase Larson
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Rosenau Transport Ltd.
  • Syncrude Aboriginal Heavy Equipment Technician Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Elissa Le
Calgary, AB

  • Cabinetmaker
  • Cambium Wood Work 2005 Ltd.
  • Calgary Construction Association - Greg davidson Scholarship
  • Calgary Construction Association

Mai Le
Edmonton, AB

  • Hairstylist
  • Shear Lock Combs
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Derek Leblanc
Leduc, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Repairer
  • Herbers Auto Body Repair Leduc
  • Broadmoor Autobody Scholarship
  • Broadmoor Autobody Ltd. - Sherwood Park

Shaun Leffers
Coaldale, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Metal Craft Heating & Air Conditioning Ltd.
  • The Botting Group of Companies Scholarship
  • Bottling & Associates Alberta Ltd.

Karina Leslie
Edmonton, AB

  • Boilermaker
  • Melloy Industrial Services Inc.
  • PCAC Boilermaker Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Graham Letts
Westlock, AB

  • Welder
  • Neeralta Mfg
  • Canadian Institute of Steel Construction - Alberta Region Scholarship
  • Canadian Institute of Steel Construction - Alberta Region

Ryan Lewis
Beaverlodge, AB

  • Electrician
  • Northgate Electric Ltd.
  • ECAA & North West Chapter Alberta Apprenticeship Scholarship
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Randy L'Heureux
Cold Lake, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Supreme Steel LP
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Chunjie Li
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Hoover Mechanical Plumbing & Heating
  • S.E. Johnson Ltd. - Mechanical Contractors Apprentice Scholarship
  • S.E. Johnson Management Ltd.

Yuanhu Liu
Calgary, AB

  • Instrument Technician
  • Tamsil
  • Calgary Construction Association Scholarship - Ann Donald
  • Calgary Construction Association Scholarship

Jonathan Lukawesky
Brooks, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Logan Industries Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Ani Lukose
Calgary, AB

  • Machinist
  • Intergrated Precision 2015 Ltd
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Lee Lutz
Edmonton, AB

  • Water Well Driller
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Gary Lyczewski
Bow Island, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jeaphanan Macapulay
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Hoover Mechanical Plumbing & Heating
  • Michael Bendict Memorial Scholarship
  • Botting & Associates Alberta Ltd.

Bryan MacDonald
Airdrie, AB

  • Welder
  • Arkton Steel Inc.
  • Supreme Steel Scholarship
  • Supreme Steele Ltd.

Matthew MacDonald
Rocky Mountain House, AB

  • Electrician
  • Canem Systems Ltd.
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings

Andrew Maclean
Lethbridge, AB

  • Automotive Service Technician
  • Westside Automotive
  • Bill Shostak Southern Alberta Automotive Service Technician Apprentice Scholarship
  • Glenmore Audi

Gregory MacQuarrie
Calgary, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Distinct Heating and Cooling
  • Calgary Construction Association - Don Goodfellow Scholarship
  • Calgary Construction Association

Kyle Magnusson
Calgary, AB

  • Electrician
  • Tarpon Energy Services
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick

Kyle Malcolm
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • CPI Construction Limited
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Paul Malone
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Essential Air Ltd.
  • Lennox Canada Inc. Scholarship
  • Service Experts, a divison of Lennox Canada Inc.

Jarvis Mann
Lloydminster, SK

  • Glazier
  • Creative Glass & Aluminum
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Rene Marillosa
Blackfalds, AB

  • Floorcovering Installer
  • Carpet Colour Centre
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Colton Mark
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Nujen Inc
  • Vets Sheet Metal, David A Rayner Legacy Scholarship
  • Vets Sheet Metal Ltd.

Micah Marsden
Calgary, AB

  • Electrician
  • Flint Field Services Ltd.
  • The Ledcor Group Scholarship
  • Ledcor Group

James Marshall
Fort Saskatchewan, AB

  • Welder
  • JV Driver Fabrication
  • Eskimo Steel Aboriginal Apprenticeship Scholarship
  • Eskimo Steel Ltd.

Justin Martin
Edmonton, AB

  • Glazier
  • Titan Glass Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Michael Martin
Grande Prairie, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Stealth Projects Ltd.
  • Building Trades of Alberta Scholarship
  • Building Trades of Alberta

William Matheson
Red Deer, AB

  • Millwright
  • Bula Enterprises Ltd.
  • ACSA Health and Safety Scholarship
  • Alberta Construction Safety Association

Kara Matthews
High River, AB

  • Landscape Gardener
  • Hortscape Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Nicholas May
Taber, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Town of Coaldale
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Alton Mazur
Vilna, AB

  • Millwright
  • Sungro Horiculture Vilna
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Sean McAteer
Airdrie, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's Industries Ltd.
  • Sheet Metal Workers International Association Local #8 Scholarship
  • Sheet Metal Workers International Association Local #8

Jesse McCallum
Medicine Hat, AB

  • Electrician
  • CF Industries
  • Lehigh Inland Cement Limited George Ritz and George Street Memorial Scholarship
  • Lehigh Inland Cement Limited

Jesse McColl
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Alberta Infrastructure
  • Clark Builders Mike Sidoroff Memorial Scholarship
  • Clark Builders

Michael McGill
Red Deer, AB

  • Electrician
  • Independent Electric and Controls
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings

Sabrina McGinnis
Stony Plain, AB

  • Hairstylist
  • Time Out Beauty Retreat
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Benjamin McGregor
Onoway, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • SMS Equipment Inc.
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association and Building Trades of Alberta Scholarships
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association and Building Trades of Alberta

Christopher McIvor
Caroline, AB

  • Parts Technician
  • Northern Metalic
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Matthew McLintock
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Epcor Utilities Inc.
  • Wirtanen Family Holdings Ltd. Scholarship
  • Wirtanen Family Holdings

Dustin McMahon
Edmonton, AB

  • Cabinetmaker
  • Miltech Millwork Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Daniel McNair
Grande Prairie, AB

  • Parts Technician
  • Greatwest Kenworth Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Dennis Meisinger
Calgary, AB

  • Appliance Service Technician
  • Appliance Force
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Shawn Michel
Airdrie, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's Industries Ltd.
  • Lehigh Inland Cement Limited George Ritz and George Street Memorial Scholarship
  • Lehigh Inland Cement Limited George Ritz and George Street Memorial

Giovanni Militano
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Garagebox Auto Innovations Ltd.
  • Eastsie Dodge Scholarship
  • Eastside Dodge Chrysler Ltd.

Justin Millar
Banff, AB

  • Cook
  • Rimrock Resort Hotel
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Wallace Mills
Drayton Valley, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Jack Cathrea Plumbing & Gasfit Ltd.
  • Neumann Plumbing Scholarship
  • Neumann Plumbing '79 Ltd.

Spencer Mohrbutter
Lloydminster, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • L&L Oilfield Construction 1990 Ltd.
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488 Scholarship
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488

Johnathon Montgomery
Calgary, AB

  • Boilermaker
  • Boilermaker Apprenticeship Agency
  • Calgary Construction Association-Bob Hildenbrandt Scholarship
  • Calgary Construction Association

Ramil Morden
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Flynn Canada Ltd. Scholarship
  • Flynn Canada Ltd.

Josiah Morris
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Petrin Mechanical (Alberta) Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Albert Morrison
Grande Prairie, AB

  • Welder
  • Weld FX
  • Industrial Contractors Association of Canada Scholarship
  • Industrial Contractors Association of Canada

Dustin Mowat
Edmonton, AB

  • Welder
  • Boilermaker Apprenticeship Agency
  • Canadian Welding Association - Edmonton Chapter Scholarship
  • Canadian Welding Association - Edmonton Chapter

Derrick Mundy
Calmar, AB

  • Millwright
  • Camex Equipment
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Anatoliy Myhal
Wainwright, AB

  • Automotive Service Technician
  • Vic's Service Ltd.
  • Heninger Toyota Scholarship
  • Heninger Toyota

Davis Nadon
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Advandyck Plumbing and Heating
  • Arpi's North Inc. Scholarship
  • Arpi's North Inc.

Douglas Naundorf
Fort Saskatchewan, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Jacobs Inc.
  • Wilf Duke Memorial Scholarship
  • Lockerbie & Hole Inc.

Christopher Nelson
Sherwood Park, AB

  • Millwright
  • Industrial Pump Corp
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association

Donald Neufeld
Lethbridge, AB

  • Parts Technician
  • Lethbridge Truck Equipment
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Michael Neufeld
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Bscher Carpentry Ltd.
  • Calgary Construction Association - Ken Trueman Scholarship
  • Calgary Construction Association

Cheuk Hon Vince Ngai
Calgary, AB

  • Roofer
  • Western Weather Protector Ltd.
  • Charlton & Hill Ltd Scholarship
  • Charlton & Hill Ltd

Kelly Nienhuis
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • CPI Construction Limited
  • Edmonton Construction Association Women in Construction Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Christopher Odnokon
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Protocol Mechanical Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Kolten Ogle
Blackfalds, AB

  • Ironworker - Metal Building Systems Erector
  • Scott Buiders Inc.
  • Justin Slade Memorial Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Kristian Ogle
Blackfalds, AB

  • Ironworker - Metal Building Systems Erector
  • Scott Buiders Inc.
  • Ironworkers Local 720 Scholarship
  • Ironworkers Local 720

Jamie Ogston
Calgary, AB

  • Welder
  • GBM Trailer
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Kingsley Okerri
Edmonton, AB

  • Insulator
  • Jacobs Industrial Services Ltd.
  • TIAA Insulator Scholarship
  • Thermal Insulation Association of Alberta

Adam Oleksy
Alberta Beach, AB

  • Gasfitter-A
  • Ste. Anne Natural Gas Co-op
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Chad Olsen
Penhold, AB

  • Rig Technician 3
  • Bonanza Drilling Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Joshua Olsen
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Clark Builders
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Brett Olson
Medicine Hat, AB

  • Automotive Service Technician
  • Wester's Garage
  • Lexus of Calgary/Stampede Toyota Scholarship
  • Lexus of Calgary/Stampede Toyota

Bennett Opheim
Olds, AB

  • Instrument Technician
  • Plains Midstream Canada
  • Tarpon Energy Services Instrumentation Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Chris O'Rielly
Sexsmith, AB

  • Millwright
  • Haliburton
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association

Travis Ouellette
Spruce Grove, AB

  • Powerline Technician
  • Forbes Mechanical Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Whitney Owen
Priddis, AB

  • Cabinetmaker
  • Executive Millwork Inc.
  • AWMAC- Southern Alberta Chapter Scholarship
  • Architectural Woodwork Manufacturuers Association of Canada - Southern Alberta Chapter

Wenge Pan
Edmonton, AB

  • Instrument Technician
  • Norcan Electrical Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Robert Paradis
Grande Prairie, AB

  • Carpenter
  • Canadian Homes Ltd. & Greenbuilt Homes
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Benjamin Parkhouse
High River, AB

  • Water Well Driller
  • Aquaclear Drilling Inc.
  • Aaron/Interprovincial Legacy Scholarship
  • Aaron Drilling Ltd.

Alyssa Paron
Sherwood Park, AB

  • Cook
  • The Manor Casual Bistro
  • Sherwood Park Optimist Club Scholarship
  • Optimist Club of Sherwood Park

Brody Parsons
Edmonton, AB

  • Welder
  • RWD Fabricators Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Kyle Pasquayak
St. Paul, AB

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire
  • Syncrude Aboriginal Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Jeremy Paulson
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • ATCO Electric
  • Suncor Energy Scholarship
  • Suncor Energy

Tyler Pavkovich
Fort McMurray, AB

  • welder
  • Willbros Canada
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

David Pearce
Calgary, AB

  • Electrician
  • Multiphase Electric
  • PCAC Electrician Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Robert Pearce
Calgary, AB

  • Electrician
  • Jeb Electric Ltd.
  • R. Tom Tilley Memorial Scholarship
  • Trimen Electric Ltd.

Raymond Kevin Penney
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Avalanche Air Systems Ltd.
  • Calgary Construction Association Scholarship - Will Sawyer
  • Calgary Construction Association

Shawn Perrin
Edmonton, AB

  • Communication Technician
  • Perrin Communications Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Devin Peters
High Level, AB

  • Electrician
  • 1643915 AB Ltd.
  • Tarpon Energy Services Electrical Scholarship
  • Tarpon Energy Services

Matthew Peters
Sherwood Park, AB

  • Instrument Technician
  • Kentz Canada Limited
  • Capital Power Genesee-Keephills Scholarship - Instrument Technician
  • Capital Power Corporation

Shane Peters
Neerlandia, AB

  • Carpenter
  • Arco Building Industries Ltd.
  • Thompson Family Foundation Scholarship
  • Joe & Nancy Thompson Family Foundation

Timothy Peters
La Crete, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Ranwal Plumbing
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply Ltd.

Adam Petersen
Grande Prairie, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • LSM Service Division
  • Edmonton Construction Association High Achiever Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Keenan Peterson
Calgary, AB

  • Machinist
  • Matrix Machining Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Eddy Picard
Calgary, AB

  • Glazier
  • Desa Glass
  • Alberta Glass Scholarship
  • Alberta Glass

Casey Pickering
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Nu-Mun Contracting Ltd.
  • Arpi's Industrial Scholarship
  • Arpi's Industries Ltd.

Spencer Piercy
Calgary, AB

  • Electrician
  • Allied Projects Ltd.
  • Amleco Electric Ltd. Scholarship
  • Amleco Electric (Calgary) Ltd.

Tyler Pilgrim
Chestermere, AB

  • Electrician
  • Orica Canada
  • ExxonMobil Canada Scholarship
  • ExxonMobil Canada Ltd.

Cairo Pineda-Pavon
Calgary, AB

  • Machinist
  • Talnea Technologies Inc.
  • G. Peterson Scholarship
  • Grayco Machine Ltd.

Matthew Pinno
Red Deer, AB

  • Carpenter
  • Kadenwood Construction Ltd.
  • Gerald P. Clark Family Scholarship
  • Gerald P. Clark Family

Chad Pipke
Millet, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Mobil Heating and Air Conditioning
  • Alggin Metal Industries Ltd. Gino Bianchini Memorial Scholarship
  • Alggin Metal Industries Ltd.

Ardin Pohl
Calgary, AB

  • Bricklayer
  • George & Asmussen Ltd.
  • Calgary Construction Association-Malcolm Holbrook Scholarship
  • Calgary Construction Association

Andrew Potter
Strathmore, AB

  • Automotive Service Technician
  • Strathmore Ford Ltd.
  • The Williams Family and Centaur Subaru Scholarship
  • Centaur Subaru

Lars Erik Poulsen
Wainwright, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Department National Defence
  • PCAC Steamfitter-Pipefitter Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Kaja Prokopetz
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trotter and Morton Group of Companies
  • PCAC Woman Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Curtis Quark
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Stellar Electrical Edmonton Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Matthew Rae
Calgary, AB

  • Electrician
  • Canem Systems Ltd.
  • W. Kirkpatrick Scholarship
  • Willard Kirkpatrick

Danny Rau
Mannville, AB

  • Gasfitter-A
  • Kenilworth Combustion Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Danny Rau
Mannville, AB

  • Gasfitter-A
  • Kenilworth Combustion Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Avery Rawlek
Grande Prairie, AB

  • Electrician
  • Gray Electric 2013 Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Brock Reed
Calgary, AB

  • Welder
  • Baxters Welding Inc.
  • PCAC Welder Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Cody Reichert
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Kulka Enterprises Inc.
  • Adolf & Vally Klingbeil Scholarship
  • Adolf and Vally Klingbeil

Andrew Reimer
Crooked Creek, AB

  • Automotive Service Technician
  • Marvs Auto Service
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Curtis Reiter
Grande Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • SMS Equipment Inc.
  • Building Trades of Alberta and Construction Labour Relations - An Alberta Association Scholarship
  • Building Trades of Alberta and Construction Labour Relations - An Alberta Association

Malcolm Rew
Calgary, AB

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • Calgary Construction Association - Al Miller Scholarship
  • Calgary Construction Association

Michael Reynolds
Wainwright, AB

  • Parts Technician
  • Pauls Trailer & Truck Outfitting
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Nicholas Richard
St. Paul, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Agland Corp
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Karl Richter
Glendon, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Overdrive Heavy Duty Services Ltd.
  • Suncor Energy Scholarship
  • Suncor Energy

Dion Riddoch
Red Deer, AB

  • Powerline Technician
  • Fortis Alberta
  • Red Deer Construction Association Scholarship
  • Red Deer Construction Association

Cody Robertson
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • Inked Construction Ltd.
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family Scholarship
  • Edmonton Construction Association/Thygesen Family

Gary Robertson
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Kal Tire #632
  • Jack Thompson Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Michael Robidoux
Edmonton, AB

  • Welder
  • Energy Drilling
  • KBR (Canada) ltd. Scholarship
  • KBR (Canada) ltd.

Stewart Robinson
Sturgeon County, AB

  • Bricklayer
  • K. Hansen Masonry (1983) Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

John Rodriguez
Calgary, AB

  • Glazier
  • Evolution Glass Inc.
  • Ferguson Glass 3rd year Scholarship
  • Ferguson Glass Western Ltd.

Terho Ronak
Red Deer, AB

  • Sheet Metal Worker
  • McMullens Refrigeration & Heating
  • Sheet Metal Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Sheet Metal Contractors Association of Alberta

Bradly Ryan
Red Deer, AB

  • Electrician
  • Milo Electric & Plumbing Ltd.
  • Canem Systems Ltd. Scholarship
  • Canem Systems Ltd.

Jordana Ryan
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Laird Electric Inc.
  • AOSP Female Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Tavis Saito
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Koch Ford Lincoln
  • First Canadian Insurance Coporation Scholarship
  • First Canadian Insurance Coporation

Manjinder Sangha
Calgary, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Khalsa Mechanical Ltd.
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply Ltd.

Andrew Sarauer
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Sarens Canada
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Joseph Andrew Savey-leblanc
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Comfort Heating (1981) Ltd.
  • Vets Sheet Metal, Allan F Rayner Legacy Scholarship
  • Vets Sheet Metal Ltd. - Sean rayner

Jessie Schedlosky
Fort McMurray, AB

  • Millwright
  • Suncor Energy
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Evan Schibli
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Willbros Canada
  • Edmonton Contruction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Garret Schreiner
Grande Prairie, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Lees Sheet Metal
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply Ltd.

Jonathan Schulz
Calgary, AB

  • Electrician
  • Trimen Electric Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

David Scott
Stony Plain, AB

  • Motorcycle Mechanic
  • Wyld Bore Custom Cycles
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Mathew Seely
Alder Flats, AB

  • Instrument Technician
  • Tarpon Energy Services
  • ISA Edmonton Section Sheldon Weatherby Scholarship
  • ISA Edmonton Section

Dean Sereda
Edmonton, AB

  • Sprinkler System Installer
  • Vipond Inc.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Corey Shannon
Gibbons, AB

  • Millwright
  • Guardian a division of ShawCor Ltd.
  • PCAC Millwright Tradesperson Scholarship
  • Progressive Contractors Association of Canada

Long Sheng
Edmonton, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Melloy Industrial Services Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Difu Shi
Fort Saskatchewan, AB

  • Insulator
  • Dewar Western Inc.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Kenneth Shingler
Edmonton, AB

  • Auto Body Technician
  • 1845513 Alberta Ltd.
  • Alex Munro Aboriginal Apprenticeship Scholarship
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Travis Shorey
Ardrossan, AB

  • Crane and Hoisting Equipment Operator - Boom Truck
  • Clark Builders
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Lucas Sime
Edmonton, AB

  • Millwright
  • LJ Welding Automation
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association

Richard Simoneau
Calgary, AB

  • Electrician
  • Cana Utilities
  • Construction Owners Association of Alberta - Jeph Virtue Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association of Alberta

Jeff Simser
Okotoks, AB

  • Locksmith
  • Alberta Health Services
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Mehnga Singh
Calgary, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Aspen Heating and Air Conditioning Ltd.
  • Calgary Construction Association-Barry Young Scholarship
  • Calgary Construction Association

Jagmeet Singh
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Maxim Truck & Trailer
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Similo Siziba
Calgary, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Bison Transportation Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Mark Slavik
Hinton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Baker Hughes Canada Co.
  • Merit Contractors Association Civil Scholarship
  • Merit Contractors Association

Adam Slomp
Innisfail, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • World Class Contracting Ltd.
  • Alberta Construction Association /Thygesen Family Scholarship
  • Alberta Construction Association /Thygesen Family

Cameron Smith
Sylvan Lake, AB

  • Electrician
  • Triple A Electric Ltd.
  • The ledcor Group Scholarship
  • Ledcor Group

Ryan Smith
Red Deer, AB

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Ltd.
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local $488 Supplementary Benefit Trust Fund Scholarship
  • United Association of Plumbers & Pipefitters Local #488 Supplementary Benefit Trust Fund

Tyrel Smith
Mountain View, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Thomson Plumbing and Heating
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

William Smith
Edmonton, AB

  • Parts Technician
  • Diamond International Trucks Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Adolf Smode
Blackfalds, AB

  • Welder
  • Rykar Industries Ltd.
  • Waiward Steel Fabricators Ltd. Scholarship
  • Waiward Steel Fabricators Ltd.

Jonathan Snook
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Muth Electrical Management Inc.
  • Merit Contractors Association Other Scholarship
  • Merit Contractors Association

Finnaem Sound
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Western Pacific Enterprises GP
  • CLAC Scholarship
  • CLAC

Colt Spearing
Edmonton, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Central Steel Erectors LP
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Plan Scholarship
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Micheal Speirs
Derwent, AB

  • Tilesetter
  • Donily Home Services Ltd.
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association

Tyler Spencer
Okotoks, AB

  • Auto Body Technician
  • Concours Collision Centres Ltd.
  • Heninger Toyota Auto Body Scholarship
  • Heninger Toyota

Jacob Sponagle
Thorsby, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Sentinel Sheet Metal & Gas Fitting Inc.
  • Sinclair Supply Ltd. Scholarship
  • Sinclair Supply Ltd.

Andrew Spring
Edmonton, AB

  • Cabinetmaker
  • Madsen's Custom Cabinets (1983) Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Nathan Stauffer
Lacombe, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Central Alberta Heavy Duty Repair
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Casey Stein
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Kia City
  • Centaur Subaru Scholarship
  • Centaur Subaru

Hugh Stewart
Medicine Hat, AB

  • Automotive Service Technician
  • Southside Volkswagen
  • Kramer Mazda - Merlin Ashby Scholarship
  • Kramer Mazda

Dennis Stilling
Rocky Mountain House, AB

  • Parts Technician
  • Keyera Partnership
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Greg Stuart
Edmonton, AB

  • Sheet Metal Worker
  • Clear Skies Heating and Air Conditioning
  • C.L. (Pat) Hill/ Charlton & Hill Ltd. Scholarship
  • Charlton & Hill Ltd.

Peter Swart
Eckville, AB

  • Instrument Technician
  • Techmation Electric & Controls Ltd.
  • Vulcan International Excellence in Trades Scholarship
  • Vulcan International

Donald Szeto
Fort McMurray, AB

  • Instrument Technician
  • Suncor Energy Inc.
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Brendan Tackaberry
Calgary, AB

  • Carpenter
  • Berstad Construction Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Jeniffer Tagle
Edmonton, AB

  • Parts Technician - Materials Technician
  • Ledcor
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

George Taylor
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Diamond International Trucks Ltd.
  • Calgary Motor Dealers Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

James Ternovoy
Sherwood Park, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Priority Mechanical Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Lisha Terrey
Lacombe, AB

  • Parts Technician
  • Weidner Motors Ltd.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Brady Thielen
Milk River, AB

  • Carpenter
  • A & J Ventures Construction Ltd
  • EnCana Corporation Aboriginal Scholarship
  • EnCana Corporation

Matthew Thompson
Peace River, AB

  • Instrument Technician
  • DMI Peace River Pulp Division
  • Suncor Energy Scholarship
  • Suncor Energy

Dustin Thomson
Calgary, AB

  • Electrician
  • Endure Electrical Ltd.
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Erik Thornton
Edmonton, AB

  • Machinist
  • Progressive Machine Works
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

David Tomlin
Calgary, AB

  • Automotive Service Technician
  • Associated Cab
  • Calgary Motor Dealers Association Scholarship
  • Calgary Motor Dealers Association

Joanna Tonks
Lethbridge, AB

  • Cook
  • 1816884 AB Ltd O/A Mocha Cabana
  • First North Catering Scholarship
  • Compass Group

Anthony Toornstra
Stony Plain, AB

  • Powerline Technician
  • Fortis Alberta
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Odile Tremblay
Canmore, AB

  • Millwright
  • Nakiska Ski Area
  • Calgary Construction Association - Fred Dyck Scholarship
  • Calgary Construction Association

Robert Trent
Sylvan Lake, AB

  • Parts Technician
  • Trican Well Service
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Cheryl Tudhope
Bentley, AB

  • Painter and Decorator
  • Western Painting & Decorating
  • Dennis Vaudrin Memorial Scholarship for Industrial Painters
  • Building Trades of Alberta

Shaneise Ulm
Medicine Hat, AB

  • Welder
  • Fortress Fabrications Ltd.
  • Roger Dootson Family Scholarship
  • Roger Dootson Family

Emeka Umeobieri
Edmonton, AB

  • Communication Technician
  • AFL Global
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Riley Unger
Legal, AB

  • Agricultural Equipment Technician
  • Martin Deerline
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Fietje Van der lee
Calgary, AB

  • Electrician
  • Gateway Mechanical Services Inc.
  • Calgary Construction Association-Michelle Krsek Women in Construction Scholarship
  • Calgary Construction Association

Henry Jason Van der sluis
Edmonton, AB

  • Ironworker - Structural/Ornamental
  • Aecon Group Inc.
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Kyle Van Es
Canmore, AB

  • Millwright
  • Sunshine Village Lift & Equip Maint
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Jane Van Herk
Fort Macleod, AB

  • Cook
  • Fort Macleod Extendicare
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jane Van Herk
Fort Macleod, AB

  • Cook
  • Fort Macleod Extendicare
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Cathy Van wijk
Lacombe, AB

  • Hairstylist
  • Tangles hair Studi and Day Spa
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jon Vandendool
St. Albert, AB

  • Automotive Service Technician
  • 1339293 AB Ltd. O0A Ok Tire & Auto Ltd.
  • Edmonton Motor Dealers Association Scholarship
  • Edmonton Motor Dealers' Association

Jeffrey Verdon
Calgary, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Axis Mechanical Ltd.
  • Manuel & Marion Dabrowski Scholarship
  • Manuel and Marion Dabrowski

Isabella Villain
Stony Plain, AB

  • Painter and Decorator
  • Westcor Services
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Reuben Visser
Red Deer, AB

  • Instrument Technician
  • Noralta Technologies
  • Building Trades of Alberta Scholarship
  • Building Trades of Alberta

Travis Wahl
Calgary, AB

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Action Furnace
  • Refrigeration and Air Conditioning Contractors Association of Alberta Scholarship
  • Refrigeration and Air Conditioning Contractors Association of Alberta

Lindsey Walburger
Strathmore, AB

  • Machinist
  • Elite Machining Ltd.
  • Calgary Construction Association - Gary Bardell Scholarship
  • Calgary Construction Association

Kelley Walker
Lethbridge, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • KB Heating & Air Conditioning
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Timothy Walter
Fort Macleod, AB

  • Carpenter
  • Ewelme Farming Company Ltd.
  • Park Derochie-George Hiebert Memorial Scholarship
  • Park Derochie Inc.

Stuart Walters
Grande Prairie, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Brandt Tractor Ltd.
  • Syncrude Canada Ltd. Scholarship
  • Syncrude Canada Ltd.

Teng Wang
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Crane Tech Services & Repair Ltd.
  • Construction Owners Association of Alberta - Stephen Revay Apprenticeship Scholarship
  • Construction Owners Association of Alberta

Angela Warkentin
Red Deer, AB

  • Bricklayer
  • Westar Masonary (1998 Ltd.)
  • Masonry Contractors Association Scholarship
  • Masonry Contractors Association of Alberta

Desiree Watson
Whitecourt, AB

  • Carpenter
  • HAB Industries Inc.
  • Roger Dootson Family Scholarship
  • Roger Dootson Family

Greg Watson
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Arpi's Industries Ltd/
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Gary L. Ellenton Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - and Southern Alberta

Trevor Watson
Edmonton, AB

  • Automotive Service Technician
  • Sherwood Buick GMC
  • MDA Education Foundation Apprentice Scholarship
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Darren Watt
Edmonton, AB

  • Carpenter
  • 1447568 AB Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Jeffrey Watts
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Epcor
  • Jack Starko Schlarship for Electricians
  • Building Trades of Alberta

Trevor Weeks
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Diamond International Trucks
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Jase Wepryk
Drayton Valley, AB

  • Millwright
  • Cream Compression Ltd.
  • Construction Labour Relations -An Alberta Association Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Scott Westmaas
Edmonton, AB

  • Auto Body Technician - Auto Body Repairer
  • The City of Edmonton Fleet Services
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Marinus Weststrate
Coalhurst, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Weststrate Plumbing and Gasfitting
  • Clifford J. Williams Scholarship
  • Construction Labour Relations

Pieter Weststrate
Coalhurst, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Weststrate Plumbing and Gasfitting
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - Anderson Family Scholarship
  • Mechanical Contractors Association of Alberta - and Southern Alberta

Jacob Wiebe
Taber, AB

  • Carpenter
  • Senneker Construction Ltd.
  • Medicine Hat Construction Association Scholarship
  • Medicine Hat Construction Association

Raymond Wiedman
Edmonton, AB

  • Insulator
  • Northern Industrial Insulation
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta Scholarship
  • Insulators' Training Trust Fund of Alberta

Adam Willems
Champion, AB

  • Outdoor Poer Equipment Technician
  • Challenger New Holland
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Joel Wilson
Calgary, AB

  • Electrician
  • Concept Electric
  • Canadian Home Builders' Association - Alberta Scholarship
  • Canadian Home Builders' Association - Alberta

Justin Wohlberg
Lloydminster, AB

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • United Rentals
  • Alberta Construction Association/Thygesen Apprenticeship Scholarship
  • Alberta Construction Association/Thygesen Family

Anthony Wong
Edmonton, AB

  • Electrician
  • Herbers Autobody
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships
  • Apprenticeship and Industry Training Board Scholarships

Trevor Woods
Edmonton, AB

  • Heavy Equipment Technician
  • Canyon Plumbing & Heating
  • Fluor Constructors Canada Ltd. Scholarship
  • Fluor Constructors Canada Ltd.

Jeffrey Wyatt
Edmonton, AB

  • Plumber and Gasfitter
  • Pro-Western Mechanical
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association - R. Neil Tidsbury Scholarship
  • Construction Labour Relations - An Alberta Association

Yongguo Ying
Fort McMurray, AB

  • Electrician
  • Shell Canada Energy
  • AOSP Apprentice Excellence Scholarship
  • Athabasca Oil Sands Project

Hin Man Yip
Calgary, AB

  • Parts Technician
  • Canyon Creek Toyota
  • Al Syntak Scholarship
  • Tower Chrysler Plymouth Ltd.

Jarret Young
Edmonton, AB

  • Insulator
  • Tiger Lily Insulation Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association

Clayton Zelenka
Beaumont, AB

  • Machinist
  • Argus Machine Co Ltd.
  • Edmonton Construction Association Scholarship
  • Edmonton Construction Association