Apprentice Services

Scholarship_Recipients
Classroom Instruction
    Registration Instructions
        Registration Dates
    Class Catalogue
    About Classroom Instruction
        Delivery Method and Type
        Tuition and Fees
        Class Locations
        Special Accommodations
        Policies
Exams
    Exam Counselling Sheets
    Exam Bookings
    Challenge an Exam
    Exam Accommodations
    What to Bring
    Study Tips for Success
    AIT Training Plan
Financial Support
    Student Loans and Grants
        Pre-employment students
    Employment Insurance
    Scholarships
        High School Apprenticeship Scholarships
        Pre-Apprentice Scholarships
        AIT Scholarships
        Top Apprentice Scholarships
        World Skills Legacy Scholarship
        Scholarship Donors
    Apprentice Training Award
        Frequently Asked Questions
            
        Confirming Your Eligibility
    Consent to be Considered
Maintain your Records
Request a Document
Out-of-Province Mobility
Forms
Virtual Learning Strategist

2021 Recipients of the High School Apprenticeship Scholarship

Congratulations to the 530 recipients of the 2021 High School Apprenticeship Scholarship!

Sort list by: Last Name - City/Town - Trade - Scholarship - Donor

RecipientTrade & EmployerScholarship & Donor

Kira Friskie
Airdrie

  • Hairstylist
  • Salon Harper (Airdrie) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maya Leblond
Airdrie

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Heath
Airdrie

  • Electrician
  • Custom Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Paige Streeter
Airdrie

  • Plumber
  • Tri-Alta Mechanical Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Simon Bodner
Airdrie

  • Electrician
  • 2161807 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Rowley
Alsike

  • Carpenter
  • Kaiser construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Farnham
Anzac

  • Heavy Equipment Technician
  • Scotcan Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Buse
Ardrossan

  • Electrician
  • Three Way Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Altheim
Ardrossan

  • Plumber
  • Digicom Technology Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Alexander
Athabasca

  • Welder
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Fabbri
Barnwell

  • Automotive Service Technician
  • Taber Diesel Service Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Bondarchuk
Barrhead

  • Electrician
  • Territorial Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryann Davies
Barrhead

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christiena Hoeve
Barrhead

  • Baker
  • Elieneke's Bake Shop
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Vanderwolf
Barrhead

  • Hairstylist
  • 2036462 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Mosher
Barrhead

  • Heavy Equipment Technician
  • County Of Lac Ste Anne 28
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cheryl-Lynn Kowalczuk-Leschuk
Beaumont

  • Hairstylist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Griffin Stewart
Beaumont

  • Heavy Equipment Technician
  • Liquids in Motion
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Hall
Beaumont

  • Carpenter
  • Classic Landscapes Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Kuhn
Beaverlodge

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anson Babuik
Beaverlodge

  • Instrumentation and Control Technician
  • PTW Facility Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dante Brazzoni-Fincaryk
Bellevue

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Milot
Bentley

  • Instrumentation and Control Technician
  • Iconic Electric and Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dewitt Steinbrenner
Bentley

  • Heavy Equipment Technician
  • ADS Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trevor Denison
Berwyn

  • Welder
  • LaPrairie Works Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tabor Cissell
Bezanson

  • Heavy Equipment Technician
  • Wild West Dirt Works Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daven Maurer
Bezanson

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Seney
Blackie

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Barret Carson
Blairmore

  • Automotive Service Technician
  • Spokes & Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Salmond
Bluesky

  • Heavy Equipment Technician
  • Tri-S Concrete (1996) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Hodinsky
Bonnyville

  • Auto Body Technician
  • 1304978 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Wilson
Bonnyville

  • Heavy Equipment Technician
  • 1684817 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Syncrude Canada
  • Syncrude Canada Ltd.

Evan Kaban
Bonnyville

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joel St. Laurent
Bonnyville

  • Carpenter
  • Gen Mec ACL Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ahmed Assaf
Boyle

  • Hairstylist
  • Boyle Barber Shop And Hair Salon
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Langevin
Boyle

  • Electrician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jenessa Zayezierski
Boyle

  • Carpenter
  • Tyler Skiba
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kade Proctor
Boyle

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Bereziuk
Boyle

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristen Stevenot
Boyle

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tate Hemminger
Brooks

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Crosstown Truck & Tire Brooks Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lance Sedgewick
Brooks

  • Automotive Service Technician
  • Brooks Lube & Alignment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Teri-Lynn Nice
Bruderheim

  • Automotive Service Technician
  • Sherwood Ford Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dani Dibs
Calgary

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Central Air Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Morgan
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Calgary Tune-Up & Corvette Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lawson Penner
Calgary

  • Electrician
  • Amorea Designs Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Malcolm McFadden
Calgary

  • Welder
  • Jmc Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shayn Bailey
Calgary

  • Welder
  • Mitchell Welding Incorporated
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Walker
Calgary

  • Plumber
  • Botting & Associates (Alberta) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Bishop
Calgary

  • Roofer
  • Bishopward Holdings Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sydney Thies
Calgary

  • Bricklayer
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elizabeth Konicki
Calgary

  • Hairstylist
  • CB Hair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lauren Niosi
Calgary

  • Hairstylist
  • Scissorworks and Co
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jared Kirkpatrick
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Great West Kenworth Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mia Kirkman
Calgary

  • Cook
  • Mercato International Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Martai
Calgary

  • Landscape Horticulturist
  • Mirage Landscaping Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Dittrich
Calgary

  • Electrician
  • Seltrek Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Oleksandr Zagirskyy
Calgary

  • Sheet Metal Worker
  • 11002292 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jack Sylven
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Big 4 Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Motor Dealers Association
  • Motor Dealers' Association of Alberta

Chloe Blohm
Calgary

  • Glazier
  • Desa Holdings Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Henkel
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic
  • TransX Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Katherine Knight
Calgary

  • Hairstylist
  • CHATTERS ASSETCO LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Jeeves-Pridge
Calgary

  • Heavy Equipment Technician - Transport Trailer Mechanic
  • Fleet Brake Parts & Service Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emma Seipert
Calgary

  • Hairstylist
  • Rush Salon Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Harding
Calgary

  • Plumber
  • Boulder Mechanical Contractors Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mehtab Toor
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Pinder's Auto Center Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Cruickshank
Calgary

  • Bricklayer
  • Bearstone Ex Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aaron Bennett
Calgary

  • Ironworker (Reinforcing)
  • Alberta Ironworkers Apprenticeship and Training Trust Fund
  • High School Apprenticeship Scholarship - Ironworkers Local 720 & Local 725/Ironworkers Apprenticeship Training Plan
  • Alberta Ironworkers Local 720 and Local 725/Ironworkers Apprenticeship and Training Plan

Reese Barraclough
Calgary

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Watson Family
  • Watson (Bill and Catherine) and Family

Malachy Gorman
Calgary

  • Electrician
  • Black & McDonald Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Electrical Contractors Association
  • Electrical Contractors Association of Alberta

Austin Brooke
Calgary

  • Cook
  • Canadian Rocky Mountain Resorts Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Augustine Poirier
Calgary

  • Cabinetmaker
  • High School Apprenticeship Scholarship - Calgary Foundation Cadmus Fund
  • Calgary Foundation-Cadmus Fund

Taylor Tymensen
Calgary

  • Welder
  • Dice Plant Maintenance
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas White
Calgary

  • Floorcovering Installer
  • System Flooring Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Faith Chisholm
Calgary

  • Hairstylist
  • Fragments Hair Design Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shaquan Dixon
Calgary

  • Electrician
  • Alcon Electrical Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zabe-Ullah Ramazan
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Ramazan Auto Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kollison Kamara
Calgary

  • Plumber
  • Hoover Mechanical Plumbing & Heating Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Tait
Calgary

  • Electrician
  • Unimed Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Grace Szekely-Labrecque
Calgary

  • Hairstylist
  • House of Toli
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jonas Resch
Calgary

  • Roofer
  • Lynnwood Roofing (1991) Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Kellington
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Fox
Calgary

  • Electrician
  • Earthtech Energy Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brendan Whyburd
Calgary

  • Electrician
  • Amelco Electric(Calgary) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dorian Deering
Calgary

  • Cook
  • Cactus Cafe Barlow Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Noah Watson
Calgary

  • Sheet Metal Worker
  • Brazzo Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Emily Johansen
Calgary

  • Hairstylist
  • 855984 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Biccum
Calgary

  • Electrician
  • Calibre Electrical Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Nicholson
Calgary

  • Electrician
  • Custom Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chirts David
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • R & A Car Care Center Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reese Blenkin
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Blaskin & Lane Tire Centres Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braden Page
Calgary

  • Heavy Equipment Technician
  • IMT STANDEN'S LP
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elsie Hale
Calgary

  • Hairstylist
  • Electric Chair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Beatty
Calgary

  • Welder
  • Southland Trailer Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Lutz
Calgary

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Mayekawa Canada Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashton Rider
Calgary

  • Automotive Service Technician
  • Bravo Auto Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Pyrch
Calmar

  • Welder
  • Nextgen Industries Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Sharkey
Camrose

  • Electrician
  • Community Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Lambert
Canmore

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyshanay Bergman Desroches
Canmore

  • Carpenter
  • 1353721 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cooper Woodhouse
Canmore

  • Automotive Service Technician
  • Cam Clark Ford Canmore
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zaq Zebrasky
Canmore

  • Carpenter
  • Ideal Woodwork Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Courtorielle
Canyon Creek

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • D. Giroux Logging Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Tanner
Cardston

  • Cook
  • Cardston High School Cafeteria
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tristan Simo
Caroline

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • 22 West Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jonathan DeLeeuw
Carrot Creek

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Keim
Carstairs

  • Plumber
  • Mountainview Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Ross
Carstairs

  • Welder
  • Train Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cade Van Zandbergen
Castor

  • Welder
  • CAPE Manufacturing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin James
Castor

  • Welder
  • County Of Paintearth 18
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cade James
Castor

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • County Of Paintearth 18
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Garrett Compton
Castor

  • Heavy Equipment Technician
  • Filipenko Bros. Construction Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Roan Freimark
Castor

  • Automotive Service Technician
  • 893278 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Pinniger
Chestermere

  • Plumber
  • D.C.M. Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lachlan Pratt
Chestermere

  • Welder - Wire Process Operator
  • Rite-Way Fencing (2000) Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Kuntz
Claresholm

  • Electrician
  • Crossroad Energy Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colin McLeod
Claresholm

  • Electrician
  • Electrical Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Macaulay
Claresholm

  • Hairstylist
  • Salon Luna
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Gunsch
Clive

  • Welder
  • Rodono Industries Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Gartner
Clive

  • Electrician
  • Good Guy Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dallan Unger
Co Gp No. 1

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • J.D.A. Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Fujita
Coaldale

  • Auto Body Technician
  • Kustom Auto Body (Coaldale 1990) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaden Walburger
Coaldale

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Eric Van Reeuwyk
Coaldale

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Pfiffner
Coaldale

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chad Taylor
Coalhurst

  • Carpenter
  • Greener Homes Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Sidebottom
Cochrane

  • Electrician
  • Seltrek Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jared Cousine
Cochrane

  • Electrician
  • 2033416 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brian Cuthbertson
Condor

  • Heavy Equipment Technician
  • Rocky Auto Electric & Diesel Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kegan Bishell
Consort

  • Heavy Equipment Technician
  • 1403871 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Hagan
Consort

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • T & E Pumps Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Viljoen
Coronation

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Tkach
Coronation

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julia Martin
County Of Grande Prairie No. 1

  • Hairstylist
  • The Headroom Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Coombs
County Of Grande Prairie No. 1

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ben Graham
County Of Grande Prairie No. 1

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Torque Mechanical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexandre Lemyre
Cowley

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caleb Reid
Cremona

  • Landscape Horticulturist
  • For Trees Company Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Payne-Bergman
Crossfield

  • Auto Body Technician
  • The Truck Shop
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braiden Simpson
Crossfield

  • Agricultural Equipment Technician
  • BAYWA AG Centre Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Wenstrom
Dalemead

  • Heavy Equipment Technician
  • Wenstrom Equipment
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mitchell Mickla
Daysland

  • Automotive Service Technician
  • Breitkreuz Auto Repair Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kole Johnson
Delburne

  • Agricultural Equipment Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jensen Battle
Delia

  • Hairstylist
  • Shandele's Ol' Boutique
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jackson Warkentin
Dewberry

  • Concrete Finisher
  • Irish Creek Concrete Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jan Groenendyk
Diamond City

  • Carpenter
  • V M B Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Buys
Drayton Valley

  • Heavy Equipment Technician
  • For-Tec Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maxwell Gibson
Drayton Valley

  • Instrumentation and Control Technician
  • Elite Automation & Technical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kate Robb
Drayton Valley

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Brian's Automotive Specialists
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kody Pickles
Drumheller

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shawn Acorn
Drumheller

  • Automotive Service Technician
  • C Knight Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brianna Ward
Drumheller

  • Cook
  • 811506 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Owen Prior
Duchess

  • Machinist
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Kay
Duffield

  • Welder
  • Marcep Manufacturing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Doell
Duffield

  • Heavy Equipment Technician
  • Reign Heavy Truck Repair Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Amarinder Singh
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • AG Diesel
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Mucyo
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Jasper Ave.) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Braydon O'Flaherty
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Liebherr-Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Wiwad
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ross De Graaf
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Caliber Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Karan Brar
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Whiterock Ventures Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julius Woch
Edmonton

  • Electrician
  • C M N Electrical Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dallen Cadieux
Edmonton

  • Electrician
  • H & S Electrical Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alanus Wong
Edmonton

  • Electrician
  • Western Electrical Management Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Harjot Nyotta
Edmonton

  • Welder
  • Schmidt Laserworks Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Perri
Edmonton

  • Electrician
  • Panason Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zackary Ripley
Edmonton

  • Welder
  • ASW GP Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jayda Yasa
Edmonton

  • Hairstylist
  • 1588691 ALBERTA LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zane Hagen
Edmonton

  • Electrician
  • Kamwin Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Melissa Forbes
Edmonton

  • Hairstylist
  • Angela's Management Co Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Mejia
Edmonton

  • Electrician
  • 4-Way Electrical Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trystan-Jai Ram
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • 1881066 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Declan McAllister
Edmonton

  • Electrician
  • Rahall Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wolfred Aussant
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Calgary Trail) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Luu
Edmonton

  • Plumber
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spencer Walsh
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • The Tire Warehouse
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sobiya Siddiqui
Edmonton

  • Cook
  • Cactus Cafe Jasper Ave. Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Sarac
Edmonton

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Above & Beyond Compression Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Donice
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy Russo
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Calgary Trail) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dyson Bistretzan
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nickolas Petrynchyn
Edmonton

  • Electrician
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Ingram
Edmonton

  • Electrician
  • Westower Communications Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aspen Kennedy
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chance Downing
Edmonton

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Standstone Waste & Water Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Marco Simpatico
Edmonton

  • Welder
  • Atco Gas and Pipelines Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - International Brotherhood of Boilermakers & Boilermaker Training Trust Fund
  • International Brotherhood of Boilermakers and the Boilermaker Training Trust Fund

Caleb Gilchrist
Edmonton

  • Plumber
  • Priority Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hawk Pastetnik
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Sandy Lane Automotive Services (1980) Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hayden Coffin
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (West Edmonton Mall) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Josh Lefebvre
Edmonton

  • Welder
  • Primoris Willbros Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Autumn Funston
Edmonton

  • Cook
  • Earl's Restaurant (St. Albert) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kevin Cruz
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lainey Edmonds
Edmonton

  • Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment
  • Recreational Power Sports Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Gillrie
Edmonton

  • Plumber
  • Silent-Aire GP Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rishant Chouhan
Edmonton

  • Electrician
  • YK Electrical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Campbell
Edmonton

  • Hairstylist
  • The Rock Salon & Spa Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Arik Bryks
Edmonton

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mohammad-Rez Ahmadi
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Tire Village Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jory Lap
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • 1606827 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Trang
Edmonton

  • Cook
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Umar Ali
Edmonton

  • Automotive Service Technician
  • Dean's Automotive Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sharmant Mikekemo
Edmonton

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benette Guinto
Edmonton

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elyssa Nordby-Aksidan
Edmonton

  • Hairstylist
  • Sylvia & Co
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Asher Campbell
Edmonton

  • Carpenter
  • 1763744 Alberta LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carl Joshua Layno
Edmonton

  • Electrician
  • Electratek Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Adam Abougoush
Edmonton

  • Electrician
  • West Edmonton Mall Property Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bobby Liang
Edmonton

  • Carpenter
  • 1731563 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hailey Barker-Blanchette
Edmonton

  • Lather (Interior Systems Mechanic)
  • Ideal Contract Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Fahad Zahid
Edmonton

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Smith
Edson

  • Heavy Equipment Technician
  • Piston Pete Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Smith
Edson

  • Welder
  • Milligan's Metalworks & Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Isaac Tait
Edson

  • Automotive Service Technician
  • 1485768 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Valliere
Edson

  • Motorcycle Mechanic
  • Freedom Powersports Edson Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Diamond Alexander
Enoch

  • Carpenter
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Murray
Fairview

  • Automotive Service Technician
  • Warren's Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Sauder
Fairview

  • Heavy Equipment Technician
  • Foster's Agri-World
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jed Curtis
Forestburg

  • Carpenter
  • 522443 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bradley Van Herk
Fort MacLeod

  • Carpenter
  • Neelco Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Albert Buijs
Fort MacLeod

  • Heavy Equipment Technician
  • Gms Mechanical Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jan Muilwijk
Fort MacLeod

  • Carpenter
  • WestPeak Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob MacLean
Fort Mcmuray

  • Automotive Service Technician
  • Summit Chevrolet GMC Buick Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ross Keck
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cole Hegglund
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Sheehan
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Bell
Fort McMurray

  • Electrician
  • Schwenn Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Poole
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elise Ketch
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Yusuf Bacerra
Fort McMurray

  • Automotive Service Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Hurd
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Isabelle Fajardo
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Diversified Transportation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Allan Askeland (Pacific Western Transportation)
  • Pacific Western Transportation

Kolbey Dale
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Everett Boos
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gaven Burt
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaitlyne Sawatzky
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Sinclair
Fort McMurray

  • Welder
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Fitzpatrick
Fort McMurray

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Suncor Energy Logistics Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Budgell
Fort McMurray

  • Plumber
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaylen Alexander
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Thomas Ellis
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Syncrude Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

John Abulencia
Fort McMurray

  • Automotive Service Technician
  • Saber Merchandising
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wilianny Coste Lopez
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Ceda General Partners Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wilkenfil Coste Canario
Fort McMurray

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashley Morrell
Fort McMurray

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rorie Seaman
Fort McMurray

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Raiden Boutin
Fort McMurray

  • Heavy Equipment Technician
  • Heavy Metal Employees Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wade Yanke
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Raymond Pelrine
Fort Saskatchewan

  • Ironworker (Structural/Ornamental)
  • All Steel Builders West Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brandon Baker
Fort Saskatchewan

  • Electrician
  • Daphil Electrical Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cody Sjogren
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Black & McDonald Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Carriere
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Aecom Energy Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Merit Contractors Association
  • Merit Contractors Association

Quincy Phelan
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ayden Barras
Fort Saskatchewan

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Blackstone Repair Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sterling Bellmore
Fort Saskatchewan

  • Instrumentation and Control Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Makayla Sarapuk
Fort Vermilion

  • Heavy Equipment Technician
  • Big Wheels Diesel Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Christian Nolette
Girouxville

  • Heavy Equipment Technician
  • 2101291 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Pagenkopf
Gleichen

  • Heavy Equipment Technician
  • 77253 ALBERTA LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gage MacPherson
Grande Praire

  • Plumber
  • Modern Niagara Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Haw
Grande Prairie

  • Welder
  • Alpine Tech Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Odessa Janzen
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Brandt Tractor Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Carrell
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Windsor Motors (1975) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jon Francisco Niegos
Grande Prairie

  • Sheet Metal Worker
  • TBA Heating, Cooling & Construction Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Holmes
Grande Prairie

  • Carpenter
  • Turcon United Building Systems Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Donald
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • County Of Grande Prairie No.1
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tylan Gellings
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Gourlay
Grande Prairie

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Acme H.V.A.C. Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew Wolfe
Grande Prairie

  • Carpenter
  • 1672542 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Griffith
Grande Prairie

  • Heavy Equipment Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ronaldo Osorio
Grande Prairie

  • Communication Technician
  • Leoncio Osorio
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Jacobson
Grande Prairie

  • Automotive Service Technician
  • Wheaton Chevrolet Cadillac Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Braden
Grande Prairie

  • Plumber
  • Bull Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship - Mechanical Contractors Association
  • Mechanical Contractors Association of Alberta

Braeden Staples
Grande Prairie

  • Plumber
  • Strathcona Mechanical Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Devon Tally
Grande Prairie

  • Electrician
  • CDN Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jason Mellema
Grassy Lake

  • Heavy Equipment Technician
  • 1742009 Alberta Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blake Anderson
Grimshaw

  • Welder
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conor Glenn
Grimshaw

  • Auto Body Technician
  • Twisted Metal Garage
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spencer Coen
Grimshaw

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nolan Baird
Hanna

  • Carpenter
  • Westview Co-Operative Association Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Pedersen
Hanna

  • Automotive Service Technician
  • 724113 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aiden Hickle
Hanna

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Michael Hein
Hanna

  • Heavy Equipment Technician
  • Prairie Land School Division
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Pedersen
Hanna

  • Automotive Service Technician
  • 724113 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jensen Ruthven
Heritage Pointe

  • Sheet Metal Worker
  • Brazzo Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samuel Doerksen
High Level

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Northstar Chrysler Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Nauta
High River

  • Agricultural Equipment Technician
  • Arlie Nauta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Metcalfe
High River

  • Automotive Service Technician
  • High Country Chevrolet Buick GMC Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter McClelland
Hinton

  • Welder
  • Wild Hay Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Troy Kelly
Hinton

  • Carpenter
  • Superfry Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ashton Still
Hinton

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • HeavyTech Industries Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaden McLauchlin
Hinton

  • Heavy Equipment Technician
  • Werner Heavy Equipment Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joseph Thibert
Hylo

  • Heavy Equipment Technician
  • Bullseye HD Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob McKill
Innisfail

  • Heavy Equipment Technician
  • Bohringer Innovation Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cohl Venema
Irma

  • Auto Body Technician
  • Ward's Hi-Way Auto Body & Painting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hunter Williams
Kinuso

  • Heavy Equipment Technician
  • 1181512 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Herman Wiebe
La Crete

  • Welder
  • J. D. Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dean Goodward
La Glace

  • Heavy Equipment Technician
  • Dynamic Energy Group Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Liam Erick
Lac La Biche

  • Electrician
  • Alberta Pacific Forest Ind Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Pietzsch
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship - Alberta Pacific Forest Industries
  • Alberta-Pacific Forest Industries Inc.

Braydon White
Lac La Biche

  • Automotive Service Technician
  • Ted's Automotive
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Julian Jacknife
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Hardwick
Lac La Biche

  • Heavy Equipment Technician
  • Lac La Biche County
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jeremy St. Laurent
Lac Ste. Anne County

  • Bricklayer
  • Scorpio Masonry AB Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship - Fluor Constructors Canada
  • Fluor Constructors Canada Limited

Roy Meinders
Lacombe

  • Welder
  • Arrow Arc Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Patrick Beaton
Lake Newell Resort

  • Heavy Equipment Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mats Gerla
Langdon

  • Electrician
  • PTW Facility Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Abel
Langdon

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Maxim Transportation Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Golden
Langdon

  • Electrician
  • Altex Security Systems Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gage Piggott
Langdon

  • Automotive Service Technician
  • Calgary Fleet Maintenance LTD
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Caeden Lomenda
Langdon

  • Gasfitter - Class A
  • Climatec Solutions Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jessenia Burgess
Leduc

  • Hairstylist
  • Divine Hair Creations
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Garon Tancowny
Leduc

  • Automotive Service Technician
  • Schwab Chevrolet Buick GMCLtd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Karson McFarlane
Leduc

  • Heavy Equipment Technician
  • Bulldog Energy Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Everson
Leduc

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Melloy Industrial Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Emond
Leduc

  • Welder
  • Eltrem Welding Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Weslosky
Leduc County

  • Automotive Service Technician
  • S & J Laurion Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hudson Welsh
Leduc County

  • Electrician
  • Shift Innovations & Controls Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jordan Grey
Leduc County

  • Ironworker (Structural/Ornamental)
  • Grey Lion Construction Corp
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Green
Legal

  • Heavy Equipment Technician
  • Mill Creek Sand & Gravel (1980) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lucas Morley
Lethbridge

  • Automotive Service Technician
  • Bridge City Chrysler Dodge Jeep Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathanael Dinesen
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland International Trucks Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Johan Berner
Lethbridge

  • Carpenter
  • Vercon Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Adrien Boucher
Lethbridge

  • Carpenter
  • Wesbridge Construction Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brock Kendall
Lethbridge

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship - KBR (Canada) Ltd.
  • KBR (Canada)

Isaac Campmans
Lethbridge

  • Carpenter
  • 1558439 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - W. Kirkpatrick
  • W. Kirkpatrick

Mason Mayert
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician
  • Southland International Trucks Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Matthew LeBlanc
Lethbridge

  • Electrician
  • 1172298 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Abigail Zukowsky
Lethbridge

  • Cook
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Renzo Cattoni
Lethbridge

  • Sheet Metal Worker
  • 4 Seasons Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathaniel Kornelsen
Lethbridge

  • Roofer
  • South Peak Roofing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Shell Canada
  • Shell Canada Limited

Rylan Nikles
Lethbridge

  • Carpenter
  • J B Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Blade Kruger
Lethbridge

  • Electrician
  • Neu Lite Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Lazenby
Lethbridge

  • Landscape Horticulturist
  • Earthlings Landscape Design And Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mehkai Berberich
Lethbridge

  • Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
  • Airtech Heating And Air Conditioning
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zackary Kungl
Lethbridge

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dray Many Shots
Lethbridge

  • Cook
  • Earl's Restaurant (Lethbridge) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Ylioja
Lethbridge

  • Carpenter
  • Dougals Ylioja
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Hedivan
Lethbridge

  • Painter and Decorator
  • K D H Painting Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Stringer
Lethbridge

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Headwater Equipment Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shelbi Low
Lethbridge

  • Recreation Vehicle Service Technician
  • El Dorado Rv Sales Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dennis Shaw
Lethbridge

  • Welder
  • DMT Business Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jesse Bergman
Lethbridge

  • Sheet Metal Worker
  • BREATHE EASY HEATING & AIR CONDITIONING INC.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Sheridan
Lethbridge

  • Electrician
  • Elad Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luca Lauper
Linden

  • Automotive Service Technician
  • Esau Auto Service Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Prosser
Linden

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Erinne Koehn
Linden

  • Cook
  • Government Of Alberta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyson Berniko
Linden

  • Carpenter
  • Ridgetech Builders Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Victor Marigmen
Linden

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Courtney Berg Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Madison Toews
Linden

  • Cook
  • Government Of Alberta
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaj Kristensen
Little Smoky

  • Heavy Equipment Technician
  • Municipal District Of Greenview #16
  • High School Apprenticeship Scholarship - Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations An Alberta Association
  • Building Trades of Alberta/Construction Labour Relations-An Alberta Association

Zachary Beck
Magrath

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kobe Heninger
Magrath

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Sherman
Magrath

  • Welder
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lane Siewert
Magrath

  • Carpenter
  • 1558439 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brody Anderson
Magrath

  • Electrician
  • 1172298 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brenden Fedorowicz
Manning

  • Heavy Equipment Technician
  • Advantage North Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Saunders
Marwayne

  • Heavy Equipment Technician
  • Saunders Repair Service Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Daniel Blahun
Mayerthorpe

  • Automotive Service Technician
  • Wighty's Tire & Mechanical
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kobe Willis
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Great West Kenworth Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Reid Gould
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Kel-Can Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Riley Gould
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • Kel-Can Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylan Felesky
Medicine Hat

  • Heavy Equipment Technician
  • LMT Enterprises Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mason Archibald
Medicine Hat

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hector Valle Portillo
Medicine Hat

  • Cook
  • Medicine Hat School District
  • High School Apprenticeship Scholarship - Construction Labour Relations An Alberta Association /Building Trades of Alberta
  • Construction Labour Relations-An Alberta Association/Building Trades of Alberta

Matthew Austin
Milk River

  • Heavy Equipment Technician
  • Noble's Heavy Duty and AG Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alexander Grabia
Millet

  • Carpenter
  • 2088771 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hendrik Van Voorst
Monarch

  • Heavy Equipment Technician
  • Moboots Ag Mechanics Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Neels
Monarch

  • Carpenter
  • Delco Contractors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Poburn
Morinville

  • Auto Body Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Johnson
Morinville

  • Electrician
  • Worley Industrial Services ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethen Achtemichuk
Morinville

  • Plumber
  • Rhino Plumbing Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Rylee West
Mountain View

  • Hairstylist
  • Christina West
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jake Moroz
Mundare

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Ford Sales & Service Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alayna Tutte
Nanton

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Calgary Tractorland Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Muise
Niton Junction

  • Outdoor Power Equipment Technician - Recreational Equipment
  • Mills Motors
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Levi Van Deuveren
Nobleford

  • Automotive Service Technician
  • Nobleford Auto Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Mekhi Dickson
Okotoks

  • Carpenter
  • Highland Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keith Beach
Olds

  • Heavy Equipment Technician
  • Loco Motion
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Eva-Marie Parker
Olds

  • Agricultural Equipment Technician
  • Vandenberg Hay Farms Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Saby
Olds

  • Motorcycle Mechanic
  • Trackside Sales And Service
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Krause
Olds

  • Electrician
  • Tykem Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Trace Alcock
Olds

  • Plumber
  • Sinks and Stinks Plumbing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cayden Andrew
Olds

  • Plumber
  • World Class Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sijtse Bouius
Onoway

  • Heavy Equipment Technician
  • Nanne Bouiu
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cayden Dumanowski
Oyen

  • Welder
  • Oyen Welding & Machining Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Vaughn Strutt
Oyen

  • Welder
  • Sparkman Welding Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hendrik Van Engelen
Parkland County

  • Heavy Equipment Technician
  • 1684769 Alberta Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Delhez
Parkland County

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Everett Fieldhouse
Parkland County

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Stahl Peterbilt Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Reske
Parkland County

  • Carpenter
  • Jason Reske
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dalys Sundby
Parkland County

  • Heavy Equipment Technician
  • Capital Gear Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Beau Rook
Parkland County

  • Welder
  • Kcr Welding
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Rosenberger
Peace River

  • Welder
  • Glen Armstrong Construction (2012) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaxson Krall
Peace River

  • Welder
  • Ags Mechanical Contractors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nickolas Elkins
Peace River

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Channico Machine & Millwright Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jessica Raymond
Peace River

  • Electrician
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Banks
Peace River

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Mercer Peace River Pulp Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Johnny Kornelsen
Peace River

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Arrow Transportation Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gerrit Klok
Picture Butte

  • Heavy Equipment Technician
  • 1866621 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gerrit Soet
Picture Butte

  • Carpenter
  • The Finishers Touch
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Stuckey
Pincher Creek

  • Instrumentation and Control Technician
  • Big Horn Electric & Controls Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nikolas Heikkinen
Pincher Creek

  • Heavy Equipment Technician
  • M D Pincher Creek No 9
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Simon Menard
Plamondon

  • Heavy Equipment Technician
  • Bullseye HD Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Jacobs Catalytic Ltd.
  • Jacobs Catalytic

Alexey Frolov
Plamondon

  • Plumber
  • 1153131 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Hoag
Ponoka

  • Automotive Service Technician
  • 1664861 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colter Bresee
Ponoka

  • Carpenter
  • Kyotee Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryley Langan
Ponoka

  • Hairstylist
  • Wolf Creek School Division No. 72
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Maxwell Underhill
Ponoka

  • Electrician
  • Kevin Underhill
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nathan Dyck
Purple Springs

  • Electrician
  • Rivers Electric (Taber) Co Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Gary Hamon
Raymond

  • Electrician
  • 1811686 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tanner Chapman
Red Deer

  • Electrician
  • Shield Alarms & Electric Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damon Fox
Red Deer

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kylan Kidd
Red Deer

  • Steamfitter-Pipefitter
  • Quinn Contracting Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - TransCanada Pipelines
  • TransCanada

Joseph Harper
Red Deer

  • Heavy Equipment Technician
  • Maxforce Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Davin Moore
Red Deer County

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Glover International Trucks
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nolan Hodder-Manning
Rocky Mountain House

  • Plumber
  • Priority Mechanical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ian Stewart
Rocky Mountain House

  • Instrumentation and Control Technician
  • Pronghorn Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Benjamin Schmaus
Rockyford

  • Electrician
  • MPN Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cameron Chadd
Sangudo

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • C-5 Chadd Contractors Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jace Schmutz
Sedgewick

  • Auto Body Technician
  • O'Brien Holdings Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Cracknell
Sexsmith

  • Auto Body Technician
  • Apex Autobody
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Dougherty
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician
  • Douglas Lake Equipment Lp
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colton Shalagan
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • SUNDOWN OILFIELD SERVICES LTD.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Andrew Friesen
Sexsmith

  • Automotive Service Technician
  • Autocanada Grande Prairie Motors Gp Inc O/A Gp Nissan
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samuel Cumming
Sexsmith

  • Heavy Equipment Technician
  • T-Ruckin Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Grace
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Key-Tech Automotive Repair Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brennan Black
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Fountain Tire (Sherwood Park)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Donovan Smadis
Sherwood Park

  • Welder
  • Crs Crane Systems Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurtis McGillis
Sherwood Park

  • Electrician
  • Alta Pro Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Elliot Despins
Sherwood Park

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Hailey Chrystian
Sherwood Park

  • Electrician
  • Provincial Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nikolas Thomas
Sherwood Park

  • Welder
  • ASW GP Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - Optimist Club Sherwood Park
  • Optimist Club of Sherwood Park

Davin Wack
Sherwood Park

  • Carpenter
  • C-Bros. Contracting 2005 Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jamie Brookes
Sherwood Park

  • Automotive Service Technician
  • Go Auto Direct Edmonton Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Hunter
Sherwoodpark

  • Heavy Equipment Technician
  • Fireweed Heavy Truck & Equipment Repairs
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Kubel
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Hartman
Slave Lake

  • Electrician
  • Eagletech Electric Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Plouffe
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • Slave Lake Chrysler
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Seth Kropp
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • S.K. Trucking Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kayle Dierker
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Kropp Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

George Derksen
Slave Lake

  • Heavy Equipment Technician
  • North West Harvesting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ethan Baril
Slave Lake

  • Automotive Service Technician
  • Town Of Slave Lake
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

James Karpyshyn
Spedden

  • Electrician
  • J-Tek Electric
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keaton Hayden
Spirit River

  • Heavy Equipment Technician
  • Efroc Industries Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Goddard
Springbrook

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Johns Manville Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Young
Spruce Grove

  • Carpenter
  • Emcee Construction And Management Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Matchim
Spruce Grove

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • 1681425 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sean Bartelds
Spruce Grove

  • Electrician
  • PM Electric Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jacob Phillips
Spruce Grove

  • Electrician
  • TB Traffic Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Conner Oliver
Spruce Grove

  • Heavy Equipment Technician
  • Answer Trailer Rentals & Leasing Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jackson Smith
Spruce Grove

  • Electrician
  • Four Elements Electric Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jevan Mongeon
Spruce Grove

  • Electrician
  • Chermik Technical Services Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Tyler Clarke
Spruce Grove

  • Instrumentation and Control Technician
  • Spartan Controls Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Parker Reid
Spruce Grove

  • Carpenter
  • Nason Contracting Group Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship - CLAC
  • CLAC

Justin Vandenberg
Spruce Grove

  • Electrician
  • Live Wire Electric Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Graden Lynes
Spruce Grove

  • Welder
  • Norfab Mfg (1993) Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Racich
St Albert

  • Carpenter
  • Mytec Contracting Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship - PCL Construction Group
  • PCL Construction Group Inc.

Taylor Schwam
St Albert

  • Automotive Service Technician
  • 315155 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cody Schmidt
St Albert

  • Machinist
  • High School Apprenticeship Scholarship - NOVA Chemicals
  • NOVA Chemicals Corporation

Liam Hayward
St Albert

  • Carpenter
  • Aman Builders Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kieran Kotowich
St Paul

  • Agricultural Equipment Technician
  • Agland Corp.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jake Germain
St Paul

  • Carpenter
  • Sjg Contracting Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Holowaychuk
St. Albert

  • Outdoor Power Equipment Technician - Power Equipment
  • Richard Volney
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sebastian Laurent
St. Albert

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • Nuna Logistics Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship - Flint Energy Services
  • AECOM

Alfred Normand
St. Albert

  • Electrician
  • Green Lantern Electrical Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alex Hayward
St. Albert

  • Carpenter
  • Aman Builders Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joshua Hyde
St. Albert

  • Automotive Service Technician
  • 315155 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Alec Colliou
St. Albert

  • Sheet Metal Worker
  • Arpi's North Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Spenser Wrzosek
St. Albert

  • Auto Body Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kurt Dietzmann
St. Albert

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Dow Chemical Canada ULC
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaydon Wagner
St. Albert

  • Plumber
  • Blackstone Mechanical Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ty Lupul
St.Albert

  • Welder
  • Northern Industrial Carriers Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Aidan Weir
St.Albert

  • Electrician
  • Provincial Electrical Services Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Healy
Standoff

  • Plumber
  • Richard Heavy Head
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Praski
Stettler

  • Welder
  • Foremost Equipment LP
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Perneel
Stony Plain

  • Carpenter
  • Alfred Horie Construction
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Damien Oles
Stony Plain

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Precision Tech Industrial Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Keaton Middleton
Strathmore

  • Carpenter
  • Remuda Building Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Phoenix Dirks
Strathmore

  • Welder
  • Laser-Fab
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Markel
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • G Four Holdings Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

William Barbas
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • Prairie Lube Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Gillis
Strathmore

  • Heavy Equipment Technician
  • Magnum Cementing Services Operations Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Antonio Tenaglia
Strathmore

  • Automotive Service Technician
  • G Four Holdings Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Lane Birkjar
Strome

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • 1363449 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anthony Pedgerachny
Sturgeon County

  • Landscape Horticulturist
  • Prairie Gardens
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Joel Amonson
Sturgeon County

  • Heavy Equipment Technician
  • Tombstone Heavy Duty
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dawson Reichle
Sturgeon County

  • Automotive Service Technician
  • Devonian Motor Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Austin Rock
Sundre

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Millard Trucking Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Justin Funke
Sundre

  • Electrician
  • Klis Electric
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brayden Hann
Sunnynook

  • Agricultural Equipment Technician
  • Cervus AG Equipment Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dustin Dean
Sunset House

  • Heavy Equipment Technician
  • Municipal District Of Greenview #16
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carson Komery
Taber

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Bell
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • Summit Motors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Grady Calvert
Taber

  • Automotive Service Technician
  • R T Automotive Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Anthony Krahn
Taber

  • Auto Body Technician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Sloane Dube
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • Taber Auto Electric (2009) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Logan Kromm
Taber

  • Heavy Equipment Technician
  • 1246086 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jason Stern
Thorsby

  • Heavy Equipment Technician - Heavy Duty Equipment Mechanic (Off Road)
  • MMD Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Carter Boles
Three Hills

  • Electrician
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brett Holmes
Tofield

  • Heavy Equipment Technician
  • First Truck Centre Edmonton Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jace Thompson
Tomahawk

  • Plumber
  • Bald Eagle Plumbing & Heating Ltd
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Malcolm Wahl
Trochu

  • Auto Body Technician
  • Peterson Auto Body Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

David Klassen
Two Hills

  • Auto Body Technician
  • Terle Autobody
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Colby Krueger
Valleyview

  • Welder
  • KBC Ventures Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Orin Uhlitz
Valleyview

  • Automotive Service Technician
  • McCool Oilfield Services Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brady Breland
Valleyview

  • Instrumentation and Control Technician
  • 1975618 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dylan Febrouski
Vegreville

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Shayne Wowk
Vegreville

  • Automotive Service Technician
  • Vegreville Mechanical Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Melissa Rutherford
Vegreville

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Rocky Mountain Equipment Canada Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Wyatt Goldsmith
Veteran

  • Auto Body Technician - Auto Body Refinisher
  • Prairiefire Paint
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Brock Wilson
Veteran

  • Agricultural Equipment Technician
  • Trevor Wakefield
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Travis Voltner
Viking

  • Parts Technician - Parts Technician
  • Wainwright Auto Supply (1988) Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaelin Kennedy
Wainwright

  • Automotive Service Technician
  • Norris Ford Sales Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bodi Watts
Wainwright

  • Carpenter
  • Quindell Builders
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kaleb Leitch
Wainwright

  • Heavy Equipment Technician - Truck and Transport Mechanic
  • Al 's Hotshot And Trucking Service Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Chase Gosselin
Wainwright

  • Heavy Equipment Technician
  • CEV Repair
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Samantha Cameron
Watervalley

  • Hairstylist
  • Ashley Newsome
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Robert Becker
Welling

  • Heavy Equipment Technician
  • Diesel Tech Services
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Nicholas Ward
Wembley

  • Electrician
  • BraveHeart Electric Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Cooper Harbin
Westlock

  • Automotive Service Technician
  • Brown's Chrysler Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Dominic Roberts
Westlock

  • Carpenter
  • Roberts Contracting
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kolby Boutet
Wheatland County

  • Heavy Equipment Technician
  • Gray's Limited
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Kyle Prokipchuk
Whitecourt

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • Millar Western Forest Products Ltd. Wtct. Pulp Division
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Ryan Oliver
Whitecourt

  • Welder
  • Carbonex Contractors Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Jaron Osborne
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician
  • Alberta Newsprint Funding Corporation
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Angus Evarts
Whitecourt

  • Heavy Equipment Technician
  • 1232047 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Zachary Stoyles
Whitecourt

  • Industrial Mechanic (Millwright)
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Allison Wolfe
Whitecourt

  • Hairstylist
  • Curl Up and Dye Hair Design Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Bodhy Johnson
Whitelaw

  • Heavy Equipment Technician
  • Prairie Coast Equipment Inc.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Connor Vanderveen
Yellowhead County

  • Automotive Service Technician
  • 1485768 Alberta Ltd.
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta

Luke Johnston
Yellowhead County

  • Heavy Equipment Technician
  • 705143 Alberta Inc
  • High School Apprenticeship Scholarship
  • Government of Alberta
Contact us with any questions